Аутсайдери, які не програли

Поділитися
Екс-керівник адміністрації президента та спікер парламенту Володимир Литвин, перший президент Ук...

Екс-керівник адміністрації президента та спікер парламенту Володимир Литвин, перший президент України та лідер фракції есдеків Леонід Кравчук, виконуюча обов’язки голови бюджетного комітету Людмила Супрун, двічі спікер і вчитель «вождів» Іван Плющ, екс-міністр економіки, міністр фінансів і віце-прем’єр Віктор Пинзеник, колишній голова Держкомпідприємництва Інна Богословська, професіональні політики та депутати з першого до останнього скликань Юрій Костенко та Юрій Кармазін, колись всевладний лідер есдеків Віктор Медведчук — список фігур, які раптово опинилися «у відставці» через непроходження в парламент, більш ніж великий. Чим займатимуться ці відомі люди, відлучені від влади, і як вони пояснюють свій нинішній програш? Таке запитання було поставлене всім переліченим персонажам. Та не всі з них захотіли визнати себе переможеними й розкрити свої карти.

Заяви і прес-конференції «скривджених» політичних сил, які виникли як проліски навесні — яскраво, зелено і численно — цілком явно продемонстрували незгоду вчорашніх можновладців із роллю політичних аутсайдерів. Три блоки — Народний блок Литвина, НДП, ПОРА—ПРП — і новонароджена партія «Віче», а також «протестний електорат», який приєднався до них в особі ще десятка дрібних політичних об’єднань, заявили про фальсифікацію голосів на парламентських виборах. Зрозуміти невдоволення політичних сил, які не добрали заповідних три відсотки на етапі попереднього підрахунку голосів, звичайно, можна. Та навряд чи їхні вимоги про перерахунок будуть задоволені. Ще менш ймовірно, що їм усе-таки вдасться потрапити до парламенту.

Професіональні юристи Людмила Супрун та Інна Богословська переконані, що прохідний бал політичних сил, які вони представляють, перевищує тривідсотковий рубіж, і мають намір довести це подачею скарг у тервиборчкоми, ЦВК і зверненням до президента України. У екс-голови Держкомпідприємництва Богословської іншого виходу просто немає. Перебуваючи в опозиції до влади, вона не має інших шансів бути затребуваною за нинішніх умов. Тому вимога перерахунку голосів виборців через суди — єдина можливість лідеру «Віче» опинитися на коні. У Супрун планида інша. Після двох термінів роботи в бюджетному комітеті — із Тимошенко, Порошенком й у «самостійному плаванні» — вона є авторитетним фахівцем у сфері фінансів, і нині її кандидатура розглядається на різних рівнях у державні фінансові структури, зокрема, в Міністерство фінансів. «Якщо нині не втрутитися в бюджетний процес, через три місяці він полетить», — переконана Людмила Супрун, підкресливши, що в даний час вона є ледь не єдиним фінансистом, який знає, що робити з бюджетом, тому що добре знає, які небезпеки в ньому приховані.

Перший президент України та послідовний соціал-демократ об’єднаний Леонід Кравчук, який завжди відрізнявся мудрістю й обережністю, до кінця наступного тижня взяв тайм-аут, завбачливо виїхавши за межі країни. Тим самим відмовившись будь-що коментувати як щодо поточних подій, так і щодо своїх особистих перспектив. Усіх, безумовно, здивував Віктор Медведчук, який несподівано склав з себе у середу повноваження лідера партії СДПУ(о), чим викликав чималий переполох у партійних рядах. Усе змішалося в домі «облонських»: регіони кинулися терміново дзвонити в Київ, але центральний штаб есдеків сам перебував у здивуванні та печалі й нічого, крім сухих рядків заяви голови «клубу Червоної троянди», прокоментувати не міг. Зрозуміло одне: попереду має відбутися засідання політради СДПУ(о), яке розгляне заяву голови партії. Та, вочевидь, наміри Віктора Медведчука серйозні, і змінювати своє рішення він не захоче.

Один із метрів української політики Іван Плющ ще на стадії формування політичних блоків розумів: принципово відмовившись від блокування з партією влади, він йде на явно авантюрний крок. Тому свій програш 65-річний старійшина українського парламентаризму сприймає без будь-якої особистої трагедії. В даний час він відпочиває у своїх улюблених карпатських Шаянах і віддається приємному світоспогляданню. В яких місцях відпочиває його соратник по блоку, глава УНП Юрій Костенко, достовірно невідомо, але, як повідомляє його секретаріат, до кінця офіційного підрахунку голосів він тримає паузу.

Чи боротиметься Володимир Литвин за прохідне місце під сонцем у парламенті разом із представниками свого блоку чи, як і колись, обмежиться тим, що виставить замість себе «заступників» (насамперед Ігоря Єремєєва), залишилося незрозумілим. У четвер без п’яти хвилин екс-спікер повернувся в Київ, але від контактів із «ДТ» відмовився. За деякою інформацією, Володимир Михайлович має намір «зав’язати» з активною політичною діяльністю і мріє про крісло ректора Київського університету імені Шевченка.

А от «професіональний» нардеп Юрій Кармазін, який не пропустив ще жодного депутатського скликання й вирізнявся найвищою активністю в законодавчій діяльності та виступах, у програші себе не вважає. У своїх, як завжди, гучних заявах він назвав минулі вибори політичним фарсом. За численними встановленими ним фактами фальсифікацій глава Партії захисників Батьківщини звертатиметься до суду й вимагатиме перерахунку голосів. Чи восторжествує справедливість — невідомо, але нині в Юрія Кармазіна два гасла: «Я переміг!» і «Цей парламент нелегітимний». «Ці вибори — спроба захоплення влади Тимошенко та її закордонними спонсорами, які працюють в офшорах», — так пояснив він свою позицію.

Таким, що не програв, по-справжньому можна вважати хіба що Віктора Пинзеника, який, не пройшовши в парламент, не тільки залишається чинним міністром (хоча й з приставкою в.о.), а й, на думку деяких експертів, має шанс залишитися в цьому кріслі при формуванні нового уряду. Щоправда, що думає з цього приводу сам Віктор Михайлович, нам невідомо.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі