Спочатку планувалися торжества. Потім - арешти.
Потім вирішили сумістити.
Григорій Горін. "Той самий Мюнхгаузен"
Масштабна антикорупційна операція, приурочена річниці генпрокурорства Юрія Луценка та третій річниці президентства Петра Порошенка, закінчилася улюлюканням соцмереж і публічною ганьбою відповідальних осіб.
Вранці 24 травня генпрокурор Юрій Луценко, виступаючи зі звітом у Верховній Раді, переможно повідомив про масові арешти колишніх керівників податкових органів, які працювали в часи режиму Януковича під керівництвом наближеного до нього Олександра Клименка. За словами генпрокурора, близько 500 військових прокурорів і понад 1700 поліцейських провели 454 обшуки в 15 областях України з одномоментним затриманням 23 колишніх керівників податкової служби областей. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що йдеться про створення злочинної схеми з ухиляння від сплати податків низкою підприємств на користь Клименка і Януковича у 2011-2014 рр. та заподіяні державі збитки на суму 95,921 млрд грн.
Трохи пізніше у пресі спливли й інші деталі операції. Серед затриманих - колишній голова Державної податкової адміністрації Криму, екс-начальники Полтавської, Дніпропетровської, Харківської обласних ДФС, а також керівники кількох районних податкових адміністрацій Києва.
Сама операція нагадувала епілог голлівудського блокбастера в момент, коли "закон перемагає мафію": вертольоти Мі-8 із "немісцевими" затриманими на борту приземлялися біля військового терміналу аеропорту "Київ". Постійну трансляцію з місця подій вели кілька телеканалів. Скручених у три погибелі злодіїв проводили перед об'єктивами камер працівники елітного підрозділу МВС "КОРД", процес розсадження по автозаках у Жулянах контролювали особисто міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та головний військовий прокурор Анатолій Матіос.
Доставка податківців Клименка до Печерського суду створила чималі затори на дорогах Києва, але скоро з'ясувалося, що жертви київських автомобілістів на догоду закону були марними: на вечір 26 травня суд відпустив майже половину затриманих. Екс-голова податкової служби в Луганській області Олександр Антіпов, затриманий із 3,8 млн дол. у сумці, вийшов під заставу 15 млн грн. 12 млн грн застави присудили колишньому начальнику Полтавської ДПС Володимиру Задорожному, а колишня заступниця начальника Харківського облуправління Міністерства доходів і зборів Тетяна Маслова, згідно з рішенням Печерського суду, наколобродила лише на 1 млн грн застави. Чотирьох екс-чиновників, у тому числі голову Державної податкової адміністрації Криму Костянтина Циркуна, відпустили безплатно, під особисте зобов'язання. Одинадцятьом затриманим поки що не пощастило, переважно через нестачу фінансів. Наприклад, екс-начальник ДПС Дніпропетровської області Сергій Шинкаренко не знайшов грошей на заставу в 100 млн грн. і отримав через це два місяці арешту, однак і він, і інші можуть внести кошти в будь-який момент, після чого вийдуть на волю.
Взагалі, історія загадкова. У президента і ГПУ в рукаві, і Печерський суд - у другому, а складається враження, що в нього руки побилися між собою. Чи то докази були слабкі, чи то "аргументи" в підсудних - вагомі, чи то деякі судді намагаються дресирувати гаранта, який нездатний або, на їхню думку, не бажає захистити їх від НАБУ.
Але якби справжньою метою операції була сама операція, її можна було б вважати провальною. Тим часом, із погляду ювілейного політичного піару, задля якого, цілком можливо, все й затівалося, влада, не виключено, зловить двох зайців.
Зайка №1. Електоральні дивіденди. Подробиці масштабної операції освітили всі телеканали, але звільнення затриманих показали далеко не всі. Правду знає Фейсбук, проте це тільки 15-20% населення, основним же джерелом інформації для 79% громадян усе ще залишається телебачення. Отже, в масовій електоральній пам'яті операція відкладеться як успішна.
Зайка №2. Реабілітація Насірова. Матіос не даремно "злив" у паблік ім'я Романа Насірова. По-перше, створення образу "помічника слідству" не зашкодить репутації любителів картатих ковдр, а по-друге, у світлі застави у 100 млн грн колишньому голові Дніпропетровської податкової Сергієві Шинкаренку, 100 мільйонів, внесених за Насірова, вже не видаються в очах громади такими велетенськими, як раніше. Мовляв, Насіров лише один із… Крім того, провладні глашатаї отримали можливість звинуватити в упередженому ставленні до Насірова громадських активістів, які не прийшли мітингувати проти податківців Клименка під суд і перекривати їм виїзди. Очевидно також, що є надія "скостити термін" екс-голові ДФС завдяки добровільній допомозі слідству, хоча в НАБУ вже заявили, що "здача" підлеглих Насірову не допоможе.
Масовий "вихід корупціонерів із суду" спричинив чергову хвилю насмішок на адресу правоохоронців із боку користувачів соцмереж. Основний потік каміння ось уже котрий день збирає у свій город головний військовий прокурор Анатолій Матіос, який узяв на себе роль офіційного поширювача інформації про подробиці операції. У пориві відданості справі Матіос перестарався настільки, що "злив" у публічний простір головного свідка обвинувачення - колишнього голову ДФС, а нині - фігуранта антикорупційного розслідування НАБУ й відомого дзюдоїста Романа Насірова. У Фейсбуку працівникам Бюро рекомендують "пильно наглядати за клієнтом" з міркувань його безпеки, сам процес затримання податківців порівнюють із риболовлею на каналі Discovery, "де рибу спочатку ловлять, а потім відпускають", і просять МВС оплатити звільненим трансферт вертольотами додому.
Услід за Матіосом, "промені добра" летять і в генпрокурора Луценка, який уже рік "стріляє з гармати по горобцях", ледь не щодня затримуючи дрібних злочинців на мізерних хабарах, замість реальної боротьби з корупцією нинішньої влади та олігархами. Та тільки мало хто адресує обвинувачення в захисті олігархів президентові Порошенку, на посаді чийого кума вже давно перебуває Луценко.