А ЩО В ДРУГІЙ РУЦІ?

Поділитися
Ознайомившись зі звітом про роботу слідчої комісії ВР України, яка вже півроку встановлює факти і...

Ознайомившись зі звітом про роботу слідчої комісії ВР України, яка вже півроку встановлює факти іноземного втручання у фінансування виборчих кампаній в Україні з допомогою надання грантів недержавним організаціям, і порівнявши окремі висновки її голови Валерія Мішури з кримською дійсністю, доходиш фантастичних висновків: комуністи вирішили повністю позбавити проросійські організації Криму допомоги історичної батьківщини.

Ні, у звіті ви не знайдете ані слова про допомогу політичним організаціям проросійської орієнтації з боку Росії, про факти втручання у внутрішні справи України прямо чи опосередковано (а саме так «розсунув» голова комісії свій парламентський мандат на дослідження втручання іноземних держав у виборчий процес). Більше того, у звіті ви не побачите жодного однокореневого з «Росією» слова. І цьому є пояснення: у дебатах на «Громадському радіо» з президентом Центру Разумкова Анатолієм Гриценком Валерій Мішура повідомив — питання щодо Росії не вивчене, бо член комісії, депутат від «Нашої України» Ключковський відмовився від цього доручення голови тимчасової слідчої комісії. А також не перевірив інформації, «чи фінансується інститут Погребинського соціал-демократами і ще якимись російськими грошима». Засуджуючи недисциплінованість депутата Ключковського, спробуємо все-таки допомогти комісії заповнити прикрі прогалини, які ставлять під сумнів об’єктивність розслідування, і для цього я утримаюся від коментарів та суб’єктивних висновків — тільки факти. Не може ж бути, що парламентська комісія шукає тільки «руку Заходу» і нікого не цікавить, що ж у другій руці. Але колись уточнимо. У тій-таки дискусії В.Мішура пояснив, що є втручанням у внутрішні справи держави: «Є тлумачення, яке дало нам Міністерство юстиції України. Це тлумачення базується на міжнародних документах і звучить приблизно так: це вплив, що має на меті змінити політичні, економічні та культурні засади».

Щоб зрозуміти, якими намірами керуються російські державні структури, що фінансують організації співвітчизників в Україні, не треба звертатися із запитами в СБУ, РНБО і до віце-прем’єра Д.Табачника. Потрібно просто сісти за комп’ютер і ознайомитися із сайтами проросійських організацій чи фондів у Криму. На сайті Російського руху Криму читаємо виступ мера Москви Юрія Лужкова. «Ми, москвичі, завжди усвідомлювали історичну роль Москви як збирача російських земель і народів. Тому уряд Москви робив для наших співвітчизників усе, що йому під силу. Ця робота завжди носила плановий і обов’язковий характер... Із залученням організацій російських громад як співзасновників створено в ряді країн спільні торгові доми, що відраховують частину прибутку на підтримку співвітчизників. Активну взаємодію зі співвітчизниками за кордоном забезпечують московські фонди імені Юрія Долгорукого, «Москва—Крим», «Москва—Севастополь», Московське відділення державно-громадського фонду «Росіяни». Здійснюється ефективне співробітництво з Інститутом країн СНД. У Москві створено Центр із надання правової допомоги співвітчизникам за кордоном «Москва — Росіяни», розроблена й реалізується комплексна програма «Москва — співвітчизникам у XXI столітті». Виступ, скажемо так, несвіжий — жовтня 2001 року, але всі перелічені московським мером організації в Криму діють, і дуже активно. Найпотужніша — фонд «Москва—Крим». На його інтернет-сайті ви прочитаєте, що фонд виконує три великі добродійні програми. Фонд видає стипендії кримським студентам за дослідження проблем росіян у Криму. «Особливе значення надається працям, присвяченим історії та культурі Тавриди, боротьбі російського народу за звільнення Причорномор’я від османського ярма. Переважне право на отримання стипендії мають претенденти, які успішно поєднують навчання з активною діяльністю в організаціях співвітчизників» (Тут і далі — цитування за www.moskow-crimea.ru — Авт.). При фонді в Сімферополі створено Російський культурний центр, який із нинішнього року прямо фінансується урядом Москви і має відділення практично в усіх містах Криму. У розділі «Зі статуту фонду «Москва—Крим» повідомляється, що він «є некомерційною організацією, створеною для повнішого використання потенціалу міжрегіонального співробітництва... а також для інформаційно-правової, культурної й іншої підтримки співвітчизників, котрі проживають на території Кримської Республіки». Уряди Москви та РФ через Російську громаду Криму також фінансують Програму допомоги співвітчизникам.

Ну то й що, скаже член парламентської слідчої комісії, які тут паралелі з грантодавцями — американцями чи німцями, нібито викритими в симпатіях виключно до однієї політичної сили — «Нашої Україні», адже в даному разі допомога йде організаціям етнічним, а не політичним. Але весь фокус у тому, що в Криму так склалося, що практично й персонально — стосовно лідерів громадських організацій, створених для захисту прав росіян, — це одне й те ж саме. Організація — непартійна, а лідери — всі політики із солідним стажем. Конгрес російських громад очолює депутат ВР Криму і голова кримської організації Слов’янської партії С.Шувайников, Російський рух Криму — депутат ВР Криму і голова КРО партії «Російський блок» А.Черноморов, Російську громаду Криму — депутат ВР Криму і заступник голови тієї ж партії С.Цеков, і нарешті — об’єднання «Спадкоємці Богдана Хмельницького», яке виступає на захист прав усіх слов’ян, — лідер кримських комуністів, нардеп України Леонід Грач. Узимку Л.Грач підписав угоду про співпрацю з «Російським блоком», який, за словами його лідера О.Свистунова, націлений на участь у майбутніх виборах. Сергій Цеков в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» категорично заперечує наявність будь-яких зв’язків «Російського блоку» чи «Спадкоємців» із фондом «Москва—Крим»: «Фонд працює тільки з громадськими організаціями і не працює з політичними структурами. Так, люди ті ж, але завдання цілком інші. Зокрема, жоден захід «Російського блоку» не пройде у приміщенні Російського культурного центру».

Однак скандал, що вибухнув у проросійському співтоваристві Криму рік тому й не вщухає досі, дає підстави і для інших тверджень. Спочатку зі складу передвиборного об’єднання «Російський блок Криму» вийшов Конгрес російських громад Криму. У заяві КРГК учорашніх соратників обвинуватили в нецільовому використанні московських грошей під час парламентських виборів: «Однією з причин виходу Конгресу став також результат обговорення копій документів, які підтверджують факт корупції в Російській громаді Криму, керівництво якої в особі виконавчого директора Сергія Цекова безконтрольно використовувало кошти, виділені урядом Москви на гуманітарні потреби російським організаціям Криму. Тільки на особисту виборчу кампанію Сергій Цеков витратив у своєму виборчому окрузі понад 40 тис. дол., тоді як інші кандидати від «Російського блоку» брали участь у виборах практично без грошей, чим пояснюється їхній програш», — ідеться в заяві КРГК. Сергій Цеков повідомив «ДТ», що жодна перевірка не підтвердила цих обвинувачень. Бюджет програми допомоги співвітчизникам у Криму по лінії уряду Москви й РФ, за словами С.Цекова, становить «від 300 до 500 тисяч гривень. Це конкретні, цільові гроші, які можна чітко відстежити від надходження в легальні структури Російської громади Криму до отримання їх фізичними особами на освіту, допомогу ветеранам, допомогу малозабезпеченим, придбання техніки». А викликаний скандал, за словами лідера РГК, тим, що «наші успіхи нікого не тішать і треба нас якось послабити. Це політика — поділяй і владарюй». Однак, наполягають опоненти С.Цекова, із РГК і фонду «Москва—Крим» один по одному були вигнані працівники, котрі намагалися з’ясувати, як витрачаються московські гроші, а зі складу самої Російської громади Криму вийшла ціла міська організація — євпаторійська, перестала виходити газета «Русский мир». Про все це оповіщають керівництво Москви, однак схема фінансування залишилася колишньою, що має означати: гроші витрачаються за призначенням.

Але слідом за фінансовим назріли і скандали політичні. Тепер на керівництво фонду «Москва—Крим» і Російського культурного центру скаржитися в Москву готується Рада міністрів АРК. Минулого тижня державна телерадіокомпанія «Крим» призупинила свій договір із РКЦ на розміщення його програми «Куранти». Підставою гендиректор ДТРК «Крим» Валентин Козубський назвав зміну концепції в останніх випусках програми — вона стала громадсько-політичною, а не культурологічною, як заявлялося. А простіше кажучи, у програмі, оплаченій урядом Москви, почали з’являтися політики і робити, що цілком природно, політичні заяви. «Якщо йдеться про політичну рекламу, тут діють інші юридичні норми і правила», — вважає В.Козубський. Керівництво ДТРК письмово попросило Російський культурний центр привести у відповідність до статуту інформаційний вміст програми, а до того призупинило її вихід в ефір. Однак проросійські політики обвинуватили в обмеженні прав росіян Раду міністрів автономії. Тут саме час сказати, що в останній місяць лідери «Російського блоку» настійно вимагають відставки прем’єра С.Куніцина. Тому не дивно, що Головне управління зовнішніх зв’язків Радміну має намір «звернутися в уряд Москви по роз’яснення щодо участі директора Кримського представництва фонду Павла Хрієнка і директора Російського культурного центру Олександра Єрмачкова в прес-конференції, де вони були представлені як учасники, поруч із Сергієм Цековим, Олександром Черноморовим та Михайлом Бахарєвим. Рада міністрів Криму хотіла б знати, чи відомо керівництву фонду й уряду Москви про участь зазначених посадових осіб у спільній із політичними партіями й організаціями прес-конференції». Тобто, чи відомо Лужкову про участь керівників фонду в політичних процесах у Криму, у тому числі в кампанії з відставки прем’єра? Навіть не цікаво, що відповість Юрій Михайлович. Цікаво, як усе перелічене розцінить тимчасова слідча комісія — як пряме чи опосередковане втручання у внутрішні справи держави. Бо нічого аналогічного в діяльності інших, фінансованих з-за кордону організацій у звіті не міститься. Зате є аналогії в іншій частині — соцдосліджень, які, на думку В.Мішури, не можуть бути об’єктивними, оскільки оплачені іноземними фондами.

Починаючи з 2000 року, з ініціативи Фонду «Москва—Крим» у Криму проводяться дослідження під керівництвом доктора соціологічних наук Павла Хрієнка. Наведемо деякі опубліковані на сайті фонду результати: «Міжнаціональні відносини: У більшості відповідей вбачалися дві основні групи проблем у міжетнічних відносинах, і вони лежать у площині: екстремістських настроїв частини татар Криму і прояву рецидивів українського націоналізму. За офіційний (або державний) статус російської мови висловлюються 99% росіян Криму і 91% усіх жителів півострова». Цікаві також аналітичні статті керівників фонду: «На цей час у Росії ще немає належної концепції геополітичного розвитку, а отже, немає чітко визначеної позиції і з кримського питання. Тому російський сценарій з перебудови Криму ще не написаний. З його появою на півострові можуть відбутися щонайрадикальніші зміни». (П.Хрієнко, О.Котолупов. Альманах «Москва—Крим»). Я не коментую, але спробуйте вгадати суспільний резонанс, якби керівники фонду, фінансованого — умовно — урядом Анкари, написали те ж, але замість слова «Росія» у тексті стояло «Туреччина»?

Поки що Крим «переварює» інший резонанс — від публікації в газеті «Крымская правда» результатів соцопитування групи вчених на чолі з Тетяною Хрієнко, котрі цікавилися ставленням студентів до депортації кримських татар. Опубліковані напередодні 60-річчя депортації дані такі: рішення ДКО СРСР засуджують 30% респондентів, підтримують — 40% опитаних студентів, своєї думки не мають та «інше» — відповідно 16 і 14%. Такі настрої серед студентської молоді, за даними власних досліджень, спростовує рада молодих учених Таврійського національного університету, а уряд.... «звернувся в органи прокурорського нагляду з метою проведення юридичної експертизи і правового реагування». Ні, фонд «Москва—Крим» тут ні при чому. І те, що керівник опитування — дружина директора представництва фонду — нічого не означає. Соцдослідження проводилося на замовлення «Крымской правды», головний редактор якої очолює кримську організацію «Спадкоємців Богдана Хмельницького». А розповідь про донорів цієї громадської організації на чолі з Л.Грачем — уже інша історія. Теж цікава для слідчої комісії, але комуністи, напевно, її знають.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі