ТИСЯЧА НАЙБІЛЬШИХ КОМПАНІЙ СВІТУ: «ПРОЩАЙ, PENTIUM! ЗДРАСТУЙ, ВІАГРА!»

Поділитися
Лише рік тому Intel Corp., виробник чіпів Pentium, була другою за вартістю компанією у світі з ринковою капіталізацією $417 млрд...

Лише рік тому Intel Corp., виробник чіпів Pentium, була другою за вартістю компанією у світі з ринковою капіталізацією $417 млрд. На сьогодні вартість Intel становить лише $181 млрд., що знизило рейтинг компанії на 11 позицій. У той час як Intel опускався униз, Pfizer Inc. стрімко піднімалася нагору. У результаті придбання влітку минулого року конкурента — Warner—Lambert Co. ринкова вартість компанії Pfizer — виробника віагри — зросла з $172 млрд. до $271 млрд., що вивело компанію на четверту позицію у світі порівняно з 20-ю торік.

Назвемо це Новим порядком Старого світу. Після місяців безперервного обвалу на ринках не дивно, що багатьом технологічним і телекомунікаційним компаніям удалося зберегти лише частину своєї вартості. До того ж драматичний поворот фортуни доповнила хвиля злиттів і поглинань — в основному в галузях «старої економіки», від банківської сфери і аж до фармацевтичної, що, безсумнівно, сприяло створенню нової групи глобальних монстрів. Керівники таких компаній не просто укладають угоду на придбання компанії-конкурента. Тим самим вони знижують витрати і змінюють стратегію розвитку з метою підвищення привабливості компаній для акціонерів.

Такою є основна тенденція огляду тисячі найбільших компаній світу за цей рік.

Використовуючи дані Morgan Stanley Capital International Inc., Business Week провів рейтинг ринкової капіталізації компаній 21 країни. Другий рік поспіль список очолює General Electric Co. Однак нижче першої позиції відбулися значні зміни. Першу десятку залишили Intel, виробник мережного устаткування Cisco Systems, гігант мобільних телефонів Nokia, оператор телекомунікацій Великобританії Vodafone Group і японська NTT DoCoMo. У результаті злиттів угору піднялися Pfizer, AOL Time Warner і Citigroup, а Royal Dutch/Shell і BP опинилися в першій десятці завдяки високим цінам на нафту.

Чи зможуть ці новачки утриматися в десятці кращих довше, ніж технологічні й телекомунікаційні зірки, яких вони витиснули? Ніхто точно відповісти не може. Візьмімо недавню заяву про зниження прибутку фармацевтичного гіганта Merck, який торік піднявся з 19-го на 16 місце. Заява Merck викликала зниження індексу Доу Джонса на 111 пунктів. Водночас акції технологічних компаній, схоже, не готові повернутися на вершину принаймні у близькому майбутньому. Головний економіст Salomon Smith Barney Стівен Вітінг вважає, що дохід на акції технологічних компаній знизиться цього року на 45% і знижуватиметься в першому кварталі 2002-го. Після різкої зміни кон’юнктури торік акції «старої економіки» стали привабливішими для інвесторів. Попри те, що процес злиттів і поглинань останнім часом уповільнився, інвестори почуваються комфортно, вкладаючи капітал в активи компаній, які вже завершили такі угоди.

Розглянемо голландсько-англійську компанію Unilever, гіганта у виробництві продуктів харчування та споживчих товарів, який, відповідно до рейтингу цього року, із 114 позиції піднявся на 79-ту. Витративши торік $26 млрд. на придбання BestFoods, Ben & Jerry’s Homemade і Slim-Fast Foods, глава компанії Нейл Фітцжеральд проводить реструктуризацію компанії, одночасно просуваючи бренди, які швидко розвиваються, а саме Ben & Jerry’s. Unilever необхідна модернізація для того, щоб стати конкурентоспроможною в сфері виробництва продуктів харчування. Наприкінці минулого року Philip Morris Co. придбала Nabisco Holdings, що підвищило рейтинг компанії з 84-ї до 26 позиції.

Ознаки пожвавлення

Зміни відбуваються й у банківській сфері. Консервативні в минулому європейські банки зараз готові до придбання іноземних. Наприклад, англійська HSBC Holdings PLC — після придбання 1999 року американського Republic Bank, а потім Credit Commercial de France торік — підвищила свій рейтинг компанії з 46 до 24 позиції. За останні дванадцять місяців ціна на акції HSBC піднялася майже на 15%, склавши $61 за акцію. По інший бік Атлантики придбання Citigroup іноземних банків сприяло підвищенню її рейтингу цього року з 11 до 5 позиції. Порівняно з літом минулого року ціна на акції банка піднялася на 20% і складає $54 за акцію.

З’являються ознаки пожвавлення й у нездоровому банківському секторі Японії. Торік у результаті злиття Sumitomo Bank Ltd. і двох інших японських банків було створено Sumitomo Mitsui Banking Corp., що підвищило рейтинг Sumitomo із 137 позиції до 91-ї. Однак злиття є лише частиною історії: згодом Sumitomo залишила позаду своїх конкурентів, зменшивши витрати до найнижчого рівня серед основних японських банків. Для цього президент банку Йосіфумі Нісікава закрив десятки філій і скоротив чисельність співробітників на 7%. Зниження витрат призвело до збільшення прибутку на $180 млн., що склало до кінця минулого фіскального року $684 млн. Аналітик ING Barings Джеймс Фіорелло вважає, що «Нісікава проводить агресивну політику менеджменту».

«Нова економіка» також породила кілька здорових злиттів. AOL Time Warner, рейтинг якої цього року піднявся з 29-ї на 7 позицію, із січня обігнала всіх конкурентів в індустрії медіа, тоді як ціна на акції компанії піднялася на 14% порівняно з 7% зниження цін на акції 47 медіа-компаній відповідно до індексу Bloomberg Hollywood Reporter. Частково це є наслідком того, що торік, коли державні органи розглядали умови злиття компаній, ціна на акції AOL і Time Warner різко впала. Після схвалення угоди регулюючими органами інвестори почали активно скуповувати цінні папери...

За даними за перший квартал 2001 року, попередній прибуток AOL Time Warner збільшився на 9%, склавши $9,1 млрд. У той же час операційний прибуток до виплат фактичних витрат збільшився на 20%, склавши $2,1 млрд. «Цифрова музика, інтерактивне телебачення, супутникові антени — це все ми, — говорить президент компанії Джеральд Левін. — Ми вже точно є найуспішнішою компанією тисячоліття».

Великі сподівання

Ще один гігант «нової економіки» — Microsoft Corp. — добре пережив спад у сфері технологій, піднявшись із 4-ї на 2 позицію, тоді як ціна на акції компанії цього року виросла на 60%. Основна причина — у показниках діяльності, що виглядають набагато краще, ніж у конкурентів, таких як Sun Microsystems і Oracle, що покладали великі надії на успішний розвиток dot-com індустрії. Microsoft готовий випустити багато нових продуктів, серед яких Windows XP, ігрова приставка Xbox і мобільна операційна система Stinger. Вартість активів компанії становить $30 млрд. — більше, ніж у будь-якій іншій нефінансовій компанії США.

Навіть промінчик надії не з’являється в технологічному секторі. Lucent Technologies Inc., яку довгий час вважали перлиною дослідницької бази США, стрімко опустилася з 17 позиції на 182-гу у результаті неефективного менеджменту й уповільнення темпів економічного зростання США. Різко впав рейтинг таких компаній високого польоту, як Intel, Oracle і Cisco Systems.

Не обнадіюють і показники телекомунікаційних компаній за межами США. Мобільні оператори в Європі вклали $116 млрд. у придбання ліцензій на мобільні мережі нового покоління, що поки не окупають себе. Тому найбільший мобільний оператор Європи Vodafone із 6 позиції торік опустився на 14 цього року. Ситуація з Deutsche Telekom і France Telecom ще гірша — їхні рейтинги знизилися з 16 позиції до 37-ї і з 25-ї до 63-ї відповідно. Крах цих гігантів захопив за собою сотні постачальників, від виробників телефонів Nokia й Ericsson і до виробників телекомунікаційного устаткування Alcatel і Nortel.

Великим телефонним компаніям США вдалося уникнути такого результату. Деякі з них, такі, як Verizon Communications, навіть процвітали. Так, Verizon вжила ряд заходів для зниження витрат, розширила свій традиційний бізнес завдяки запровадженню послуг міжнародного й мобільного зв’язку. Реакція інвесторів була миттєвою, завдяки чому рейтинг компанії піднявся з 56 позиції на 17-у. «Ми прагнемо створити активи, які забезпечать нам зростання у довгостроковому періоді», — заявив президент компанії Іван Сейденберг.

Гонконзька компанія Hutchinson Whampoa Ltd. також спритно уникнула краху. Вона ухилилася від придбання ліцензій у Німеччині торік, заявивши, що ціна зависока. Також незадовго до того, як ціни на акції телекомунікаційних компаній почали різко знижуватися, Hutchinson Whampoa Ltd. продала за $20 млрд. два свої основні придбання — американську виробничу компанію VoiceStream Wireless Corp. і акції мобільного оператора Великобританії Orange.

Можливо, поява на ринку протягом наступних місяців давно обіцяних мобільних інтернет-пристроїв поверне до життя постраждалі технологічні і телекомунікаційні фірми. Однак цілком очевидно: тепер уже інвестори не дадуть нудьгувати компаніям «старої економіки».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі