Американська економіка вже давно перебуває в режимі «гальмування». Завершується черговий цикл економічного розвитку наймогутнішої держави світу. «Золотий час» припав на час правління Білла Клінтона, якому його співвітчизники вибачили всі гріхи лише за те, що їхній матеріальний добробут невпинно зростав. Сьогодні «новій економіці» США потрібно пройти тест, покликаний визначити, чи зможе вона протистояти наслідкам чергового «перегріву».
Різке зниження зайнятості на американських підприємствах і в компаніях, що простежувалося в березні й особливо у квітні, свідчить про те, що райдужні прогнози економічного піднесення, розраховані аналітиками на це десятиріччя, навряд чи будуть реалізовані. А постійне скорочення робочих місць — безпомильна ознака не лише того, що економіка США наблизилася до періоду спаду, а й того, що вона, можливо, вже увійшла в нього. Водночас несподіваний спад продуктивності, зафіксований у першому кварталі поточного року, що збігся зі зростанням витрат на робочу силу в розрахунку на одиницю продукції, означає, що прибутки корпорацій пішли на спад разом зі зниженням попиту на продукцію, тоді як ціна робочої сили продовжує зростати.
Проте економіка США, як і будь-якої іншої країни, розвивається під впливом двох різних тенденцій. Перша, що є короткочасною й циклічною, залежить від попиту на продукцію. Друга, довгострокова, пов’язана із структурними характеристиками і залежить від того, як американці роблять свій бізнес, приміром, наскільки ефективно вони використовують комп’ютери для опрацювання і збереження інформації.
У короткий часовий період, скажімо, протягом кварталу або навіть року, циклічні сили змушують економіку рухатися по спіралі вгору і вниз, відповідно до її довгострокових структурних тенденцій. Саме тепер американська економіка «опинилася» у своєму циклічному «проваллі», тому складається враження, що рухається в одному напрямку — тільки вниз. І справді, кількість робочих місць в Америці цією весною зменшувалася так само різко, як і у важкі для країни часи на початку 90-х років.
Проте протягом останнього десятиліття, і особливо останніх кількох років, багато що змінилося. І в результаті цих змін, як циклічних, так і структурних, сьогоднішня слабкість ринку робочої сили не конче є сигналом того, що в Сполучених Штатах розпочався серйозний економічний спад. Втім, ці зміни не можуть уберегти США від нового спалаху безробіття — протягом найближчого року кількість людей, які не мають роботи, в країні неухильно зростатиме, навіть якщо американська економіка зможе втриматися на плаву й уникнути серйозних проблем.
На думку головних економістів, теперішні явища на ринку робочої сили США можна пояснити трьома основними тенденціями. Перша — це маленький секрет «нової економіки» по-американськи. В державі з високим рівнем продуктивності економічного організму бізнес потребує меншої кількості робочих рук для підтримання будь-якого необхідного обсягу виробництва.
Приміром, за минулий рік зростання валового національного продукту в Америці становило 2,7 відсотка, тобто трохи більше половини такого самого показника за рік попередній (5,3%). Водночас продуктивність (обсяг зробленої продукції за час роботи) зменшилася всього на третину — із 3,8 до 2,8 відсотка. Виходить, що продуктивність «витягла на себе» велику частину вигоди від американського економічного зростання. Отже, власники фірм і компаній при розширенні виробництва не потребували залучення додаткової робочої сили, а окремі навіть скорочували свої штати.
Позитивним результатом зростання продуктивності може бути те, що американська влада отримує можливість швидше реагувати на будь-які економічні проблеми. Вона також дозволяє підтримувати невисокий рівень інфляції, даючи можливість Федеральному резерву (виконує у США функції національного банку) підтримувати низький рівень відсоткової ставки.
До того ж зростання продуктивності дає можливість американській економіці отримувати необхідний надлишковий продукт, що дає змогу постійно знижувати податки. І справді, час для втілення в життя програми президента Джорджа Буша-молодшого з реформування податкової політики може виявитися найбільш вдало вибраним за всю історію країни. Справедливо буде зазначити, що показник продуктивності праці США нинішнього року знижуватиметься і далі — за перший квартал він зменшився на 0,1 відсотка. Проте навіть якщо тенденція падіння продуктивності збережеться до кінця поточного року, її середній показник за п’ятирічний період все одно виявиться не меншим 2,4%, тоді як за попередню п’ятирічку він становив усього 1,7%. До того ж згідно з останніми прогнозами наступного року продуктивність знову почне зростати.
Друга значна зміна, судячи з оборотних фондів і обсягів капіталовкладень, а тепер і з витрат на робочу силу, пов’язана із швидшою, ніж ще десять років тому, реакцією американського бізнесу на зміну ринкового попиту на продукцію. Така тенденція посилила потребу керівництва компаній у тимчасових робітниках, яких легко можна як брати на роботу, так і звільняти з мінімальними витратами. Ринок робочої сили став гнучкішим, проте коли в економіці настають скрутні часи, саме ці люди першими опиняються на вулиці.
І справді, порівняно з попереднім періодом економічного спаду, нині у США простежується непропорційно високий відсоток втрати робочих місць тимчасовими робітниками, порівняно з постійними. За дев’ять місяців попереднього спаду кількість тимчасових робочих місць скоротилася на 88 тисяч, що становить не більше 7% усіх втрат приватного бізнесу. А цього разу тільки за чотири попередніх місяці кількість тимчасових робочих місць зменшилася на 234 тисячі, тоді як загальна кількість робітників і службовців скоротилася лише на 54 тисячі. Віднявши тимчасових робітників, які становлять лише 3% працюючих у промисловому секторі, одержимо, що зайнятість у США навіть зросла на 180 тисяч чоловік!
Проте біда в тому, що левова частка тимчасових робочих місць при нормалізації економічної ситуації вже не повернеться. І це — прояв третьої головної особливості економіки зразка 2001 року, попри те, що США спроможні сьогодні без додаткової інфляції втримати нижчий рівень безробіття, ніж раніше, рівень цей значно ближчий до величини у 5%, ніж до позначки в 3,9%, якою ще недавно могла похвалитися Америка. То було наприкінці 90-х років, коли в країні була зафіксована небувала хвиля попиту на продукцію. А тепер безробіття продовжить своє зростання.
Багато аналітиків упевнені, що теперішня ситуація загрожує країні серйозними неприємностями. З огляду на те, що споживачі забезпечували левову частку економічного зростання протягом практично всього останнього року, ослаблення ринку робочої сили може стати нокаутуючим ударом для американської економіки.
Однак не забуватимемо, що при 4,5% рівня безробіття ринок робочої сили залишається відносно міцним. Тому заробітна плата і різноманітні пільги для працівників продовжують поступово збільшуватися. Згідно з доповіддю міністерства праці США, в першому кварталі річне зростання грошової винагороди за найману працю становило 5,2%, а торік воно виросло на 6%.
Такий темп значно випереджає зростання інфляції, збільшуючи купівельну спроможність американських сімей. У квітні середня зарплата працівників промислової сфери зросла на 4,3%, порівняно з аналогічним періодом минулого року. І навіть попри те, що в тому самому місяці збільшення плати за електроенергію дало зростання інфляції, реальні доходи працюючих американців усе одно збільшилися.
Втім, збільшення заробітної плати робітників неминуче обертається на зростання ціни робочої сили для роботодавця. В першому кварталі теж таки збільшення зарплати на 5,2% означало, що витрати на робочу силу в розрахунку на одиницю продукції підскочили на ті самі 5,2%, тому що ці витрати не були компенсовані зростанням продуктивності праці. Темп підвищення зарплати за минулий рік виявився найвищим за останні десять років, що неминуче позначилося на нинішньому падінні доходів американських підприємств.
Намагаючись відродити зростання продуктивності праці, компанії оголосили про подальше скорочення робочих місць. І поки що неясно, скільки часу споживачі терпітимуть ослаблення ринку робочої сили. Останні дані свідчать про те, що економіка США найближчим часом лише пристосовуватиметься до зменшення попиту на продукцію і, за підсумками другого кварталу, ВНП країни може навіть знизитися.
Втім, це не символізуватиме початок економічного спаду. Сили, що сприяли зростанню економіки США останнім часом, достатньо потужні, вони відбивають потенціал, нагромаджений Америкою за все попереднє десятиліття. Якщо додати сюди активні дії американської влади, спрямовані на нейтралізацію негативних явищ в економіці, то можна сказати, що база для майбутнього економічного буму в Сполучених Штатах уже забезпечена.
За матеріалами журналу Business Week