Золота лихоманка щойно стартувала — як заробити?

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися
Золота лихоманка щойно стартувала — як заробити? © depositphotos/Faithie

Ціни на золото обновили всі мислимі й немислимі рекорди, легко пробивши психологічний бар'єр у 2400 дол. за тройську унцію, і надалі підвищуються на тлі посилення геополітичної напруженості. На Нью-Йоркській товарній біржі червневі контракти на золото 12 квітня на 17:30 за київським часом подорожчали до 2426,59 дол./унція, у шістнадцятий (!) раз із початку року обновивши ціновий рекорд.

 

Потенціалу все ще не вичерпано

На момент написання статті ціна на золото перебувала на позначці 2415,73 дол. за унцію. Таким чином, лише з лютого 2024 року благородний метал додав у ціні практично 20%, перевищивши тим самим оптимістичні прогнози аналітиків ринку золота.

Новий рекорд золота на ринку — це наслідок зростання інтересу до металу, який ще називають активом-гаванню на тлі пікового загострення напруженості у світі. Для успішного інвестування важливо знати, як довго триватиме ця хвиля зростання і чи є ще сенс нині інвестувати свої гроші в благородний метал. Це справедливо й для українців.

Загалом ціна золота характеризується періодами затяжного зростання й спаду. Із 2012-го по 2018 рік ціни на золото падали з рівня 1900 до 1500 дол./унція. А з 2022-го спостерігається доволі стрімке зростання, яке розпочалося з рівня 1700 дол. Нинішнє прискорення підвищення цін на золото спостерігається з кінця минулого року, але особливо воно помітне з лютого 2024 року. У лютому ціна золота за унцію на біржових торгах ще не перевищувала 2000 дол. Тобто лише за два місяці з середини лютого золото зросло в ціні на 20%.

Для тих, хто зробив ставку на золото в першому кварталі нинішнього року, вкладення грошей виявилися дуже прибутковими. Ще більше пощастило тим, хто інвестував у метал восени 2022 року, коли його ціна ненадовго просідала до рівня 1600–1700 дол./унція, або навіть на початку жовтня минулого року, коли ціна унції золота знижувалася до 1825 дол.

Нині, в середині квітня 2024 року, вони могли б одержати, відповідно, дохід у розмірі 765 або 590 дол. на кожну придбану унцію золота (у відсотках це 46 і 32). Інвесторам, які поставили на золото 2024 року, навряд чи вдасться повторити цей успіх і одержати порівнянну прибутковість, однак потенціалу зростання цін на дорогоцінний метал ще далеко не вичерпано.

 

Чекаємо ще рекордів

Інвестори продовжать реагувати на перебіг війни в Україні, поведінку КНР стосовно Тайваню та події навколо Ізраїлю. Центробанки різних країн так само, як і пересічні інвестори, закуповують золото як захисний актив у період геополітичної нестабільності. Особливо масштабні закупівлі золота робить Народний банк Китаю.

Експерти також стверджують, що на ціну впливають не тільки ризики, а й нові можливості, пов'язані, зокрема, зі ставками ФРС США та центральних банків провідних економік світу. Щоб посилити тренд з відновлення, США і ЄС прогнозовано хотітимуть знизити ставки для кредитів, щоб вони стали доступнішими для їхнього бізнесу. А оскільки настрої бізнесменів у цих країнах уже зіпсовано, то всі очікують, що ставки знижуватимуться доволі швидкими темпами.

Очікування зниження ставок ФРС і ЄЦБ залишиться  2024 року однією з головних передумов зростання цін на золото, оскільки їхнє зниження призведе до падіння дохідності казначейських облігацій США, які виступають головним конкурентом золота як малоризикова інвестиція. Багатьом інвесторам одразу стане цікавим звернути увагу на золото, що обіцяє більші прибутки, ніж цінні папери США.

Також стає дедалі помітнішим вплив на ринок дорогоцінних металів невизначеності, пов'язаної з президентськими виборами у США, що наближаються. Фактичну перемогу на республіканських праймеріз Дональда Трампа інвестори сприйняли як один із чинників потенційної економічної нестабільності, й, схоже, багато хто почав готуватися до гіршого сценарію, ховаючи свої капітали в надійній інвестиційній гавані.

За наявності перелічених вище суттєвих об'єктивних чинників подорожчання дорогоцінного металу нові рекорди його ціни є також наслідком спекулятивної гри як інституціональних інвесторів, так і армії приватних осіб. Їхня любов до ризику значно посилилася останніми роками, тому і 2024-го їхні гроші продовжать підстьобувати ціни на золото до нових рекордів.

 

Нові традиції

Безпосередньо на золотовалютні резерви України вищі ціни на золото майже не впливають, бо частка золота в золотовалютних резервах Національного банку України становить лише 4,75%, або в грошовому вираженні на сьогодні — близько 1,8 млрд дол. США.

На жаль, у більшої частини пересічних українських інвесторів ще не сформувалася традиція розглядати банківське золото як засіб для збереження і збільшення своїх заощаджень. Та й українські банки загалом нині також не мають достатнього досвіду роботи з дорогоцінними металами й надають обмежений обсяг послуг з інвестицій у золото. Хоча років п'ятнадцять тому мало не в кожному столичному відділенні банків красувалися муляжі золотих зливків різних номіналів, які залучають інвесторів у перспективу.

Тепер же, коли в тому числі війна в Україні розігріла світові ціни на золото, ті нечисленні українські інвестори мусять спочатку гарненько пошукати потрібний їм номінал зливка.

До речі, зливки, зокрема й кілограмові, продаються не тільки в банках. Нині є вільний ринок купівлі-продажу банківських зливків, де в будь-який час можна поторгуватися і купити. Але при цьому бажано розумітися на предметі купівлі.

Саме нинішній рік може серйозно похитнути депозитні (або ОВДП і військові облігації) традиції українців — дедалі більша їхня кількість під враженням цінових рекордів золота та в умовах загальної нестабільності у світі й Україні знаходять і купують банківські золоті зливки як захисний актив для своїх заощаджень.

Як ми попереджали, в Україні нині продажем золотих зливків і операціями з банківськими металами займається дуже обмежена кількість вітчизняних банків. 2024 року «тимчасово» золотом перестали займатися Укргазбанк і «ОТП банк». На сьогодні реально все ще продають зливки золота Приватбанк, Індустріалбанк, RwS bank і Комінбанк. При цьому робить це дуже обмежена кількість банківських відділень, як правило, тільки у великих містах України. Номінал зливків також дуже обмежений. Найменша маржа між купівлею і продажем штампованих зливків із перелічених вище банків у Комінбанку, найбільша — в Приватбанку.

Та, попри обмежені можливості придбати золоті зливки у вітчизняних банках (а вони в цьому не монополісти) в умовах повномасштабної війни, в українців усе ж таки є реальна можливість купувати золото та, з урахуванням більшості прогнозів провідних аналітичних центрів, ще цього року отримати суттєвий прибуток. Щоправда, при цьому золото слід розглядати передусім як захисний актив для тих інвесторів, які готові й уміють грати в довгу та не бояться періодичних ситуативних коливань цін на жовтий метал.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі