15 квітня в Лондоні державний Укрексімбанк продав п’ятирічні єврооблігації на суму 500 млн. дол. із дохідністю 8,375% річних. Випуск став першим для українських резидентів новим публічним розміщенням після початку кризи 2008 року. Його андеррайтерами виступили Credit Suisse та Citibank.
Попит на єврооблігації державного банку в 7,5 разу перевищив пропозицію. Обсяг заявок становив близько 3,8 млрд. дол., завдяки чому банку вдалося додатково знизити дохідність позики (зі спочатку запланованих 8,5% річних). На позабіржовому ринку ціна нових євробондів фінустанови практично одразу підскочила на 2,5 в.п. — до 102,5% від номіналу. На думку аналітиків, новий випуск може бути включений в індекс EMBI+ (вказує на премію в дохідності українських облігацій відносно аналогічних за термінами американських), що забезпечить йому значно ширше коло інвесторів.
У четвер індекс EMBI+ вперше опустився нижче позначки 400 пунктів (поліпшення показників за останній місяць на 24% і на понад 60% — із початку року). Спреди п’ятирічних CDS (Credit Default Swaps — кредитно-дефолтні свопи) впали нижче від позначки 500 пунктів (до 493 — рівень вересня 2008 року).
За оцінками спостерігачів, здійснивши цей випуск, Укрексімбанк не лише «протоптав стежку» на світові ринки для інших українських банків та компаній, активізувавши їхні плани щодо зовнішніх запозичень, а й встановив хороший орієнтир дохідності для інших емітентів.
Найсерйознішим серед них буде Міністерство фінансів України, можливість виходу для якого відкриється після прийняття бюджету і поновлення фінансування з боку МВФ. В уряді планують випуск зовнішніх облігацій на суму до 1,3 млрд. дол. За оцінками аналітиків, дохідність випуску українського суверена може становити менш як 7% річних, що підтверджується нинішніми котируваннями українських державних євробондів, які перебувають в обігу.
Як спрогнозував під час зустрічі, організованої Європейською бізнес-асоціацією, віце-прем’єр-міністр Сергій Тігіпко, 2010 року Україна може залучити від 4 до 6,5 млрд. дол. кредитних коштів від Міжнародного валютного фонду. Це дозволить, разом із іншими зовнішніми позиками, потенційні обсяги яких віце-прем’єр оцінює у 3 млрд. дол., практично повністю покрити дефіцит держбюджету і мінімізує необхідність залучення внутрішніх позик 2010 року.
Серед недержавних позичальників найчастіше називають Донецьку паливно-енергетичну компанію, що вже отримала міжнародні рейтинги для випуску, «Метінвест» і Приватбанк. За прогнозами аналітиків, дохідності їхніх розміщень будуть, найімовірніше, вищими, ніж у Укрексімбанку, однак не більш 10% річних, що здавалося практично нездійсненною мрією ще на початку нинішнього року.
«ДТ» зв’язалося в Лондоні із заступником голови правління Укрексімбанку Миколою УДОВИЧЕНКОМ.
Оцінюючи результати угоди, пан Удовиченко назвав її «винятково успішною». За його словами, найяскравішою ілюстрацією цього є загальний обсяг заявок — близько 4 млрд. дол., а також низька ціна запозичення, яка два місяці тому здавалася б абсолютно нереалістичною. «Наша стратегія полягала в тому, щоб скористатися існуючою хорошою ліквідністю ринку, і тому ми в рекордні терміни — менш як за три тижні — змогли підготувати й реалізувати зазначену угоду, — розповідає пан Удовиченко. — Очевидно, світ «скучив» за хорошими новинами з України, і під час зустрічей із інвесторами ми відчували, наскільки змінювалося в позитивний бік сприйняття тих подій, які наразі відбуваються в нашій країні. Завдання полягало також у тому, щоб максимально охопити real money інвесторів, тобто ту групу, яка менш спекулятивно налаштована і може забезпечити хорошу якість випуску».
«Слід також зазначити, що ця операція є доброю платформою для того, аби основні українські емітенти також змогли скористатися підвищеним інтересом до України й залучити фінансові ресурси на ринках капіталу», — резюмує представник Укрексімбанку.