Свято народної податкової творчості

Поділитися
Ледь розпочавшись, усенародне обговорення проекту Податкового кодексу завершилося, залишивши по собі понад 2 тис...

Ледь розпочавшись, усенародне обговорення проекту Податкового кодексу завершилося, залишивши по собі понад 2 тис. поправок до документа. Які з них врахувати, які — проігнорувати, має вирішити Верховна Рада. Але після того, як пропозиції пройдуть через Кабмін, де Податковим кодексом займається так багато високопосадовців, що вже й не розібрати, хто конкретно…

Поки що складно судити, чим виявляться нинішні дебати навколо ПК — імітацією демократії чи справді ефективним способом законотворчості. Враховуючи ж ставлення влади до цього питання, а саме: надкороткі терміни проведення піар-консультаційної кампанії та її «недовсенародний» характер, — перший варіант видається більш імовірним…

Зателефонувавши в один із «провінційних» кол-центрів (Вінницька область), які створені по всій Україні й де кожен громадянин міг поділитися своїми зауваженнями та пропозиціями щодо ПК, ми дізналися, що там за два з лишком тижні назбирали кілька сотень пропозицій. Свій слід в історії спробував залишити й автор цих рядків, напівжартома внісши пропозицію скасувати ПДВ. По той бік телефонного дроту зауважили, що ця ідея висловлюється не вперше, але порадили бути реалістом і надто не сподіватися на її законодавче закріплення.

Для повноти вражень ми вирішили дослідити ще один канал комунікацій між владою та народом й відвідали форум сайта Міністерства фінансів, де інтернет-користувачі могли викласти своє бачення податкової реформи. Як з’ясувалося, масовою увагою він не зміг похвалитися. Записів — менше 300 (при тому, що деякі форумчани писали повідомлення по кілька разів). Не густо, як на 46-мільйонну державу. Переважно малі підприємці намагалися достукатися до чиновників, затято критикуючи ідею зниження ліміту обороту для СПД з 500 до 300 тис. грн., обмеження сфер, в яких можна «сидіти» на єдиному податку, запровадження касових апаратів з необхідністю паралельного ведення книги обліку доходів і видатків, а також наголошуючи на дискримінації «сумісників», які, будучи найманими працівниками і водночас СПД, фактично двічі роблять внески до соцфондів.

Найбільше критики від представників бізнесу вже традиційно лунає на адресу закладеної в проекті системи адміністрування податків. Зокрема, можливого посилення повноважень податкових органів (появи нового виду перевірки — контрольної виїзної; можливості переривання перевірок та їх відновлення тощо). Також укотре (вже годі й намагатися полічити) наголошується на необхідності розв’язання проблеми відшкодування ПДВ, у т.ч. — запровадження режиму автоматичного повернення цього податку та накладення на державу пені за несвоєчасне відшкодування.

У коментарі «ДТ» народний депутат, голова Українського союзу промисловців та підприємців Анатолій Кінах зазначив (теж, здається, далеко не вперше), що опублікований 3 серпня в «Урядовому кур’єрі» за ініціативи Міністерства фінансів проект ПК має шанс бути затвердженим парламентом у цілому. Але після «суттєвого доопрацювання». «Якщо влада зробить спробу перетворити обговорення на імітацію, то я впевнений, що таке рішення не пройде у Верховній Раді», — зазначив депутат. На його думку, уряд має неодмінно врахувати і пропозиції глави держави щодо запровадження податку на нерухомість і автоматичного відшкодування ПДВ.

Нардеп вважає, що ПК потрібно ухвалювати паралельно з розглядом держбюджету на 2011 рік, а відбутися це має в першій половині листопада (нагадаємо, що раніше голова Держпідприємництва М.Бродський прогнозував, що ПК може бути прийнятий не раніше грудня).

За словами А.Кінаха, існує чимало проблем у процедурі прийняття ПК, що може призвести до необхідності його перезатвердження в першому читанні. «Маємо ситуацію, яку треба унормувати з точки зору процедури. Друге читання — це порівняльна таблиця. І тут треба знайти відповідні компроміси. Я думаю, що ми розглянемо такий варіант, щоб цей проект, включаючи результат народного обговорення, був розглянутий і прийнятий як новий законопроект у першому читанні, а далі вже — по процедурі», — зазначив він.

Принагідно нагадаємо, що голова комітету ВР з питань податкової та митної політики Сергій Терьохін (БЮТ) уже пропонував депутатам скасувати голосування за ПК у першому читанні, проте коаліція відмовилася…

Очевидно, що справа з ухваленням ПК може ускладнитися ще й через внутрішні суперечності в Кабміні. Більш детально розібратися в урядово-податковій кухні ми спробували в розмові з міністром фінансів Федором ЯРОШЕНКОМ.

— Є багато слушних пропозицій по всіх галузях, — зазначив пан Ярошенко в бліц-інтерв’ю. — Ми зараз згруповуємо їх, робимо експертні оцінки. Вже потім ці пропозиції ми надамо в Верховну Раду, де на комітеті податкової і митної політики вони будуть предметом великої дискусії. Не буде Кабінет міністрів сам оцінювати: «це — врахуємо, це — не врахуємо». Наша мета — зробити модель, яка дала б змогу врахувати і розглянути кожну пропозицію, яку ініціював народ України, кожний громадянин, щоб її було почуто, оцінено або враховано. Тобто будуть надані відповіді людям. Зараз ми над такою моделлю працюємо.

— Цими питаннями займається безпосередньо Міністерство фінансів?

— Так. І я як міністр займаюся цим питанням.

— Була інформація, що Мінфін відсторонили від роботи з Податковим кодексом…

— Нема цього. У нас так: на кожний роток не накинеш платок… Кожна людина має право голосу. От вона і каже, що хтось щось сказав. Але уряд, Міністерство фінансів наполегливо працюють над виконанням постанови Верховної Ради.

— Хто з керівництва уряду курирує цю роботу?

— Особисто прем’єр-міністр курирує, всі віце-прем’єри. Вся команда задіяна.

— Зараз багато дискусій навколо податку на нерухомість. Ваша позиція з цього приводу.

— Тут дуже багато різноманітних думок. Я спеціально літав до Донецька, де ми збирали представників Донецької, Дніпропетровської, Луганської, Запорізької областей. Лунало багато думок, побоювань, що запровадження цього податку матиме негативний вплив. Зараз люди купують, продають нерухомість, а коли ми будемо все оподатковувати, то мотивація буде зовсім іншою.

— А як щодо автоматичного відшкодування ПДВ? Якщо відповідну норму закріплять у законодавстві, не факт, що з 2011 року її вдасться реально виконувати…

— Якщо президент сказав, так воно і буде.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі