Страхування від воєнних ризиків. Як працюватиме?

ZN.UA Ексклюзив Опитування читачів
Поділитися
Страхування від воєнних ризиків. Як працюватиме? © depositphotos/yellow_man
Вітчизняний інвестор нарешті також отримає захист

Залучати інвестиції у наших умовах — важке завдання. Але у світі є рішення і для таких проблем — страхування ризиків, що гарантує компенсацію втраченого інвесторові. Але захищені наразі лише зовнішні інвестори, внутрішні аналогічного механізму не мають, хоча їхня мотивація вкладати гроші в Україну значно вища.

Щоб виправити цю ситуацію, до парламенту подали законопроєкт №9015 про страхування інвестицій від воєнних ризиків через Експортно-кредитне агентство. Це допоможе збільшити інвестиції в Україні в умовах воєнних дій і повоєнного відновлення. Законопроєкт безпосередньо стосується страхування та перестрахування прямих інвестицій від ризиків збройної агресії, бойових дій та/або тероризму.

Проєктом №9015 буде внесено зміни до Закону України «Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності», завдяки яким зникнуть обмеження щодо страхування інвестицій наших українських компаній Експортно-кредитним агентством в умовах воєнних дій і повоєнного відновлення.

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Що таке ЕКА

Експортно-кредитне агентство — це уповноважена урядом установа, що захищає українських експортерів від ризику неплатежів і фінансових втрат у контрактах, пов’язаних із зовнішньоекономічною діяльністю. Наразі у ЕКА можна отримати страхування і кредит лише на експортні контракти. Хто не може скористатися послугами ЕКА (відповідно до кодів УКТ ЗЕД), зазначено у пункті 2 статті 8 Закону «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження». Тобто наразі ЕКА страхує експортні контракти та має право страхувати інвестиції з України до інших країн.

Єдиним акціонером ПрАТ «Експортно-кредитне агентство» є держава в особі Кабінету міністрів України. Відповідно до Закону «Про страхування» державне регулювання та нагляд за діяльністю ЕКА здійснює Національний банк.

Хто зможе скористатися можливістю страхування

Страхувати свої інвестиції можна буде за умови їх залучення на створення об’єктів та інфраструктури, які необхідні для розвитку переробної промисловості та експорту товарів (робіт, послуг) українського походження.

Зараз така послуга доступна тільки іноземним інвесторам. За інформацією Мінекономіки України, вони можуть використовувати для цього, наприклад, агентство MIGA (підрозділ Групи Світового банку) або DFC (американська міжнародна фінансова корпорація розвитку). А от для українських компаній цей механізм поки недоступний. Через MIGA інвестори зможуть придбати спеціальний страховий поліс і отримати до 90% відшкодування своїх потенційних збитків унаслідок воєнних дій. Уже ухвалено пілотний проєкт для України вартістю 30 млн дол. 2023 року — на суму до 1 млрд дол. А DFC заявила про готовність фінансувати український бізнес і страхувати іноземні інвестиції в Україну.

А от наше Експортно-кредитне агентство поки що позбавлене можливості надавати такі послуги, адже здійснює страхування інвестицій тільки з України. А зазначений законопроєкт передбачає розширення можливостей для страхування інвестицій в Україну (як іноземних, так і вітчизняних інвесторів). У тому числі від воєнних ризиків.

Яким буде процес страхування

На сайті ЕКА зазначається, що інвестиції страхуватимуть у межах статутного капіталу ЕКА, а також з допомогою перестрахування інвестицій в іноземних страхових компаніях. Але деталі механізму такого страхування у разі прийняття закону розроблять Нацбанк і Кабмін. Тож наразі повні вимоги до інвесторів невідомі.

Однак коли механізм запрацює, український інвестор зможе звернутися не лише до ЕКА, а й до банку чи страхової компанії — партнера ЕКА, щоб оформити страхування. Адже покривати ризики ЕКА зможе лише власним статутним капіталом, який наразі становить близько 2 млрд грн, якого на всіх охочих може й не вистачити.

Які вигоди отримає інвестор та які ризики можуть бути

Автори проєкту очікують посилення промислового (у тому числі оборонно-промислового) сектору, а також створення нових робочих місць. А як приклад позитивної роботи системи наводять страхову програму Ізраїлю. У його програмі страхування страхові компанії та уряд розподіляють вартість збитків від тероризму (воєнних дій) між собою. Страхуванням від тероризму можуть скористатися підприємства і домогосподарства, а уряд забезпечує захист у формі перестрахування. Це означає, що у разі збитку від тероризму страхові компанії спочатку виплатять збиток, а якщо він перевищить певний поріг, то втрутиться уряд і забезпечить додаткове покриття. Розмір відшкодування для підприємств і домогосподарств залежить від конкретних обставин збитку та умов страхового полісу. Такі страхові поліси покривають фізичні пошкодження майна та втрачений прибуток від бізнесу, а суми компенсації можуть коливатися від кількох тисяч до кількох мільйонів доларів залежно від розміру та масштабу збитку. Для прикладу, компенсація за пряму шкоду, завдану приватному домогосподарству, обмежена приблизно 20 тис. євро.

Але, звичайно, можливі і ризики під час реалізації задуму на практиці. Це пов’язано передусім із реальністю укладення певних політично мотивованих угод і неповнотою чи неточністю законодавчого регулювання. Тому що механізм буде прописаний постановою Кабміну, а не чітко — законом. І, як часто відбувається зі страховими випадками, положеннями Кабміну можуть бути передбачені умови, які обмежать коло інвесторів і зроблять доступними послуги такого страхування лише для «своїх». Як відбуватиметься процес у реальності, побачимо через пів року після прийняття закону. Адже саме такий час надають депутати Кабміну і Нацбанку для створення спеціальних документів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі