В Україні за прикладом Ізраїлю хочуть страхувати від воєнних ризиків інвестиції в промисловість

Поділитися
Подібний механізм створений навіть у державах, які не воювали з часів Другої світової. Україні ж він потрібен для того, щоб залучити кошти на відновлення промисловості.

У Верховну Раду внесений проєкт закону № 9015 щодо страхування інвестицій від воєнних ризиків. Законопроєкт є однією з ініціатив в рамках плану відновлення України, зокрема - промисловості країни, повідомив заступник голови Комітету Ради з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський.

"Адже беззаперечна перепона для створення, відновлення чи розширення підприємства – ризик руйнування внаслідок бойових дій", - зазначив депутат.

Страхування інвестицій від воєнних ризиків доступне в багатьох країнах світу. Найбільш релевантним прикладом є Держава Ізраїль. Аналогічні послуги для своїх компаній, які інвестують в ризиковані країни, надають США, Велика Британія, Японія, Німеччина, Франція, Канада, Австралія й інші.

У цих країнах державні установи, що забезпечують страхування інвестицій від воєнних ризиків, як правило, пов’язані з національним міністерством фінансів або є незалежними організаціями, створеними спеціально для цієї мети.

У світі також широко відомі міжнародні фінансові організації, які займаються подібним страхуванням. Серед них Багатостороннє агентство гарантій інвестицій MIGA (входить в Групу Світового Банку) та Американська міжнародна фінансова корпорація розвитку DFC.

"На сьогодні MIGA і DFC готові страхувати лише іноземні інвестиції в Україні. Український підприємець до цього часу не мав такого механізму. Його потрібно створити", - пише нардеп.

Законопроєкт пропонує розв'язання задачі через Експортно-кредитне агентство (ЕКА). Зараз воно страхує експортні контракти й має право страхувати інвестиції з України в інші країни. Передбачається розширення його мандату на страхування інвестицій в Україну.

Після прийняття закону і затвердження необхідних нормативних актів Кабміном і Нацбанком, український інвестор зможе звернутись безпосередньо в ЕКА, або в один з банків чи страхову компанію, які співпрацюють з ЕКА, і оформити страховку. Приблизно так сьогодні працює механізм страхування експортних контрактів, який здійснює ЕКА.

Покривати ризики ЕКА зможе, використовуючи власний статутний капітал, який на сьогодні складає близько 2 млрд грн. Або залучатиме міжнародних перестрахувальників.

З початку війни ситуація із залученням фінансових ресурсів в Україну суттєво погіршилася. За даними НБУ, за січень—серпень 2022 року дефіцит сальдо платіжного балансу країни або, іншими словами, чистий відплив валюти з України становив -5,2 млрд дол. США. Так, за цей період обсяг залучення іноземних інвестицій зменшився майже в 100 разів (з 4,4 млрд дол. 2021 року до 0,047 млрд 2022-го), обсяг експорту товарів і послуг скоротився майже в 1,5 разу (з 38,7 млрд дол. до 22,6 млрд). При цьому виплати за зовнішніми боргами не зупинялися. Незважаючи на багатомільярдну допомогу від західних партнерів, чистий відплив капіталу, в тому числі з метою повернення попередньо взятих боргів, досягнув майже 2 млрд дол. Читайте про це в матеріалі Андрія Гайдуцького - "Де взяти гроші для економіки України".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі