Служба розслідування фінансових злочинів (FNTT) Литви повідомила, що через санкції проти Росії і Білорусі країна заморозила активи на понад 103 мільйони євро.
Правоохоронці зазначили, що санкції стосуються 15 компаній та однієї людини. Зокрема дев’ять юридичних осіб із Росії, а шість та одна фізособа з Білорусі.
Загальна сума заморожених коштів на російських рахунках складає понад 69,505 млн євро та понад 810 тисяч доларів. Сума заблокованих фінансів у білоруських компаніях становить 23,71 млн євро, а фізичної особи - 7,68 млн доларів.
Водночас блокувань зазнали гроші осіб, котрі потрапили під санкції Європейського союзу і намагалися перевести кошти у Литву. Загальна сума цих фінансів оцінюється у понад 1,583 млн євро, близько 1,583 млн доларів, а також більше 215 тисяч російських рублів.
Експерти FNTT розповіли про ознаки діяльності компаній, які можуть свідчити про ухилення від санкцій. Зокрема деякі фірми можуть вести не характерну для певної території діяльність. Наприклад, в малолісистій місцевості починати продавати деревину у великих обсягах або перевозити товари економічно невигідними маршрутами. Також компанії намагаються приховати кінцевого власника, переносити діяльність у нову юрисдикцію чи раптово займатися продажем товарів подвійного призначення.
Коли на початку 2022 року Росія зосередила війська біля кордону з Україною, США, ЄС та їхні союзники сподівалися, що загроза широких санкцій може стримати вторгнення. Як тільки почалися бойові дії, з'явилося відчуття, що санкції можуть спричинити негайну економічну кризу в Росії і швидке завершення війни. Зараз, коли бойові дії тривають вже другий рік, нове припущення полягає в тому, що тривалі санкції, включно з обмеженнями на основний російський імпорт, матимуть кумулятивний ефект і врешті-решт змусять главу Кремля Владіміра Путіна обирати між продовженням війни і порятунком економіки РФ.