Як використовувати заморожені активи Росії на благо України — The Economist

Поділитися
Як використовувати заморожені активи Росії на благо України — The Economist © Aндрій Товстиженко, ZN.UA
Не потрібно вилучати російські активи, а використовувати їх на повну.

Вилучення активів Росії було б помилкою. Санкції історично супроводжуються застереженням, що якщо агресор змінить свою поведінку, він зможе отримати гроші назад.

Репарації зазвичай обговорюються з переможеною державою після припинення бойових дій, а не нав'язуються, поки її все ще атакують. Забрати гроші — значить зміцнити думку, вже поширену на Глобальному Півдні, що Америка та її союзники дотримуються міжнародного права тільки тоді, коли це їм вигідно, зазначає видання The Economist.

Проте несправедливість, якої зазнала Україна, очевидна, її потреба в грошах нагальна, а фінанси західних урядів виснажені. Тому юристи намагаються знайти розумні механізми, за допомогою яких можна було б законно отримати доступ до російських активів. Їхні плани включають передачу вимоги про репарації від України на Захід і зарахування її проти російських активів. 

Існує і простіший шлях. Близько 190 млрд євро російських активів контролюються в Бельгії депозитарієм Euroclear. Доходи від інвестицій і виплати основної суми боргу, які він мав би передати Росії, накопичуються у вигляді залишку готівки (наразі близько 132 мільярди євро), який банк Euroclear може вигідно інвестувати.

Аргумент, що Росія не має права на ці доходи, є відносно безперечним, не в останню чергу тому, що Euroclear зазвичай не виплачує відсотки за зберігання готівки. Євросоюз уже дав вказівку депозитарію відокремити їх і не розподіляти серед акціонерів.

Євросоюз може піти ще далі. Потік доходів від російських активів триватиме, тому ЄС може запустити й гарантувати борговий механізм, який обслуговуватиметься коштом доходів від заморожених резервів Центрального банку РФ. Випустивши облігації, можна було б зібрати велику авансову суму і спрямувати її прямо в Україну. Інвестування 132 мільярди євро в п'ятирічні німецькі боргові зобов'язання принесе близько 3,2 мільярда євро на рік, що достатньо для обслуговування майже 114 мільярдів євро спільного боргу ЄС з тим самим терміном погашення.

Ці цифри зростатимуть у міру того, як дедалі більша частина російського капіталу перетворюватиметься на готівку. Такі великі суми дозволять оплатити боєприпаси вже зараз і дадуть Росії зрозуміти, що Україна має економічну спроможність для продовження війни.

"Якщо Росія не укладе мир на задовільних умовах, Євросоюзу не доведеться витрачати ні копійки своїх грошей на обслуговування боргу. Найголовніше, Україна отримає великі грошові вливання, яких вона відчайдушно потребує, не підриваючи при цьому жодного з принципів, за які бореться", — пише видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі