Митна служба, як і всі інші фіскальні та регулювальні органи держави, стала символом корупції і свавілля. Будь-який підпис там має свій тариф, будь-яка дія - за хабар, розцінки неофіційно відомі всім. Керувати авгієвими стайнями призначений Віталій Науменко - колишній митник, який останні чотири роки працював в аудиторській компанії KPMG. Перше інтерв'ю після призначення - про свої цілі, завдання та поки що не чіткі перспективи - новий очільник митниці дав DT.UA.
- Віталію Петровичу, що робити з митницею? Що робити сьогодні, завтра і через місяць?
- Сьогодні ми працюємо над тим, як збільшити надходження платежів до бюджету, поміняти кадри, вибудувати систему довірчих відносин із добросовісними платниками податків та завершити процес поділу Міністерства доходів і зборів на митну і податкову служби. Завтра і в найближчі один-два місяці ми повинні ліквідувати системні корупційні схеми і вертикалі - як у центрі, так і в регіонах. Нам необхідно розпочати розгляд у Верховній Раді законопроектів зі зміни митної системи для створення адекватної нормативної бази. Протягом року ми зобов'язані підготувати й розпочати реалізацію стратегії глибокої структурної реформи митної та податкової систем і фіскальних служб, реформи контрольної і правоохоронної систем. Це якщо стисло.
- Що ж, почнімо з кадрів, які вирішують усе, - це найбільш резонансна тема. Як ви "чистите" систему?
- Минулого понеділка було звільнено 20 керівників регіональних митниць із 27, і робота на цьому напрямі триває. Це перше. Друге - почали звільнятися деякі заступники начальників митниць, і тут також ротація триватиме. Третє - на цьому етапі буде розглянуто питання начальників постів. Четверте - створимо кадрову комісію митної служби з участю представників бізнесу та громадськості для контролю призначень і сумлінності співробітників. П'яте - взято курс на залучення молодих співробітників - випускників вищих навчальних закладів.
- Звучить гарно. Якщо не знати, кого ви призначили на місце звільнених начальників митниці. Про яку довіру бізнесу можна говорити, якщо ви призначили керувати митницями одіозних персон - Миронюка, Іванюка, Горбова, Булюка? Причому на важливих напрямах - це Київська, Миколаївська, Херсонська митниці. Заступником голови Львівської митниці залишається Ігор Мрочко, про згубну діяльність якого заявила львівська ініціатива підприємців "СТОП - ХАБАР". З погляду реформ, моралі й прозорості бізнесу - це катастрофа. Як це пояснити?
- На ключові напрями роботи митниці - а це Одеська, Київська, Львівська, Дніпропетровська митниці, де йде основний потік вантажів, я призначив людей, до ділових і моральних якостей яких у підприємців жодних питань немає. На цих напрямах кадрові й структурні зміни проводитимуться насамперед. Це локомотиви. Нові начальники входять у курс справи, починають роботу з організації довірчих відносин із великими платниками податків, відновлюють закон. Упевнений, що в стислі терміни буде проведено кадрові зміни і в особовому складі цих митниць. Люди, що планують зберегти корупційні вертикалі, дуже помиляються. Я й моя команда - не будуємо ніяких схем. Корупційних вертикалей не буде. Ваше запитання має всі об'єктивні передумови, і, здійснюючи ці призначення, я чудово все розумів. Однозначно позиція досить проста. Для того, щоб сьогодні не зупинити процедуру митного оформлення, прийдуть люди, які мають досвід роботи в митниці. Це тимчасові призначення, в основному - на місяць. Перед ними - кілька цілей. По-перше, вивчити ситуацію безпосередньо в регіоні й одержати об'єктивну оцінку того, що там відбувається. По-друге, провести перевірки за ключовими напрямами й подивитися, наскільки ефективно особовий склад виконує свої обов'язки. А вже потім, коли буде організована, відновлена митна служба і почнеться набір співробітників у новий штат, прийматимуться кадрові рішення. Що стосується Ігоря Мрочка, то він - у стадії звільнення.
Я вважаю себе професіоналом, оскільки своє ім'я зробив сам і втратити його за короткий період я б не хотів. Це позиція моя як особистості.
Скажу так: мені необхідний кредит довіри на короткий час - на місяць.
- "Касирів", які збирали раніше винагороду з усіх підряд, відсторонять чи ні? Решта технічного персоналу - це справа часу.
- У деяких митницях уже проведено такі дії, щоб відсторонити людей, котрі могли мати до цього стосунок. В Одеській, Дніпропетровській митницях вже розпочалася робота, і це поки що перші кроки. У Львівській співробітник тільки взявся до своїх обов'язків. На все потрібен час. За тиждень, за три дні це не робиться.
- Які першочергові кроки ви зробили?
Зрозумійте правильно - митна служба повністю розвалена, і за стислий період організувати процес просто неможливо. В основу кладемо важливі питання. Хоч як погано це звучить для підприємців, все одно це виконання закону про державний бюджет і недопущення прориву на кордонах. Бо головне завдання - економічна безпека України.
Що було зроблено? Перше - це чистка нормативної бази. Адже деякі листи використовувалися для того, щоб створити блок для митного оформлення і затягнути час. Наприклад, контроль походження овочевої продукції. Збиралися довідки від виробника, тобто від тих, хто її вирощує. Завдання - максимально затягнути експорт, а для інших компаній - забезпечити прямий доступ, надати якийсь пріоритет. Цими перевірками можна просто задовбати систему.
У п'ятницю на селекторній нараді я поставив до вівторка завдання - провести повну чистку таких листів.
Друге. Я поставив завдання кожному підрозділу, уповноваженому на контроль, визначити список усіх тонких місць, де можуть бути зловживання. Про багато які я знаю, але завдання стоїть так, щоб "не бити по хвостах", а запобігати цим проблемам.
Третє. Скажу зі сторони. Украй складно змінити менталітет і компаній, і митних брокерів, і митників за одну ніч. Потрібно будувати все це з нуля. Ви правильно говорите про можливу помсту інспекторів за скарги компаній, за те, що люди говорять відкрито. Але я впевнений: якщо суспільство не буде відверто говорити, буде замовчувати, - корупції ми не знищимо. Згадайте, як було 3-4 роки тому, коли в одного забрали бізнес - усі мовчали. Потім, коли прийшли до наступного, вже нікому було за нього заступитися. Вважаю, що всі держслужбовці так чи інакше все одно від чогось залежні. І щоб ця залежність зникла, необхідне суспільство. Тільки воно може вплинути на кінцеве рішення. Навіть якщо людина боятиметься щось зробити через якусь залежність, при тиску суспільства іншого виходу вона не матиме. Це позиція, побудована в розвинених демократичних країнах, де це все працює. Чому в нас не може працювати?
- Але ви знаєте, що хабарі продовжують вимагати на всіх митницях прямо зараз, причому за тими самими схемами, які діяли раніше? А за призначення на посаду, як і раніше, платять гроші. Ви розумієте, що коли сьогодні ще можна повірити вашим словам, то мине місяць - і, якщо система повального здирництва зберігатиметься, довіри не буде ні до вас, ні до ваших гарантій? А начальники митниць думають - побіситься новий начальник місяць і теж до годівниці присмокчеться.
- Так. Побішусь, але не зупинюся. І присмоктування до годівниці не дочекаєтеся. Відповім трьома пунктами. Перший, головний пункт. Майдан. Це принципово важливо. Майдан усе змінив. Сьогодні з погляду зіткнення суспільства з державою проблеми залишилися, вони не можуть за один день зникнути. Залишилися проблеми, залишилися напрацьовані схеми. І про це треба говорити відверто й голосно. Кілька тижнів тому я звертався до вас із проханням збирати інформацію про існування схем, адже у високому кабінеті все неможливо побачити. Найважливіше - цю інформацію отримати й опрацювати. Це, на мій погляд, - абсолютно об'єктивний і правильний крок. Уся інформація, отримана від суспільства, буде опрацьована, і буде вжито відповідних заходів.
Друге. Ми підготували і відпрацювали план першочергових заходів із Європейською бізнес асоціацією та Американською торговою палатою. Один із пунктів цього плану передбачає створення комісій із розгляду скарг підприємців. Тобто треба виключити можливість розгляду скарг людиною, котра, не виключено, винна в якомусь порушенні. Буде створено групи, до складу яких увійдуть, зокрема, і юристи, щоб об'єктивно розглядати саму скаргу.
Третє. Необхідно забезпечити об'єктивний розгляд скарг і виключити конфлікт інтересів. У цій ситуації оптимальним варіантом для України було б створення незалежного органу, який із будь-якого напряму (і не тільки щодо митниці) виносив би рішення, важливе для подальшої роботи державного органу. Це найкращий варіант, тому що конфлікт інтересів є завжди.
Переважно скарги чого стосуються? Митної вартості, класифікації товарів. Я чудово розумію: митниця може перегнути палицю і прагнутиме забезпечити збільшення надходжень коштів до державного бюджету. У цій ситуації всі підприємці для митниці можуть здаватися не злочинцями, а потенційними порушниками. Моє завдання - забезпечити дотримання законодавства.
- Що ж, якщо й через місяць триватиме таке ж свавілля, таке ж вимагання, що й тепер, то ми напишемо, що це ваша провина й ваша відповідальність, і саме ви є вигодоотримувачем. Скажіть, а якою буде стратегія реформування митниці? Чи, простіше кажучи, як довго державі терпіти існування на митниці одіозних персонажів?
-Найближчими днями буде представлено розроблений разом з Американською торговельною палатою і Європейською бізнес-асоціацією протокол про наміри. Можу сказати, що в ньому є дуже серйозний пункт, який стосується саме боротьби з корупцією, і низка інших заходів, не менш важливих, зокрема й щодо визначення митної вартості. Словом, чітко розставлено акценти, як ми діятимемо. Завдання Митної служби на сьогодні - це "відбілити" ринок, зробити однакові для всіх правила гри.
- Ви маєте на увазі, що держава планує легалізувати внутрішній товарообіг і закриє ринок збуту контрабанди й контрафакту? Про це говорять усі начальники Митної служби й багато міністрів, але в реальності, коли доходить до практичного встановлення касових апаратів і створення системи маркування кожної одиниці товару, починаються демонстрації, і Кабмін з Радою відкликають ці ініціативи. 2010 року уряд Азарова разом із бандитським угрупованням Юри Єнакіївського використовував ширму Податкового майдану, щоб скасувати 14-й розділ Податкового кодексу, що передбачав касові апарати на ринках. Що буде тепер - обіцянки по новому колу?
-Нинішня система оподаткування допускає існування тіньової економіки. Саме тому чорні схеми контрабанди й контрафакту мають таке поширення, і саме тому тіньова економіка, яка не приносить податків у бюджет, набула таких масштабів. Ринок працює так, як йому дозволяє працювати держава. Нерозумно вважати, що проблема контрабанди полягає просто в якихось конкретних несумлінних інспекторах. Проблема системна. Контрабанда й виробництво контрафактної продукції просто вигідні, і тому вони існують у таких масштабах. Є спеціальні ринки збуту контрабандної продукції, вони всім відомі, вони відкрито працюють, і це чорні діри бюджету.
Ми працюємо у взаємодії з Ігорем Білоусом, очільником податкової служби. І розуміння проблеми касових апаратів у нас спільне. Треба зазначити, що попередня влада по суті стимулювала розвиток тіньової економіки. Так, за Олександра Клименка в податковій накладній проґавили дуже важливу деталь - номер митної декларації. Хоча це абсурд, оскільки потрібно розуміти шлях надходження товару в Україну. У Росії це вирішено дуже просто - вони контролюють товар під час продажу, і якщо немає підтвердження легального ввезення, товар конфіскується. Митниця і податкова спільно боротимуться зі схемами виведення в тінь фінансових потоків, які, по суті, призвели до створення чорної фінансової системи, що перевищує оборотом легальну. Це основна вимога бізнесу. І я розумію, що це буде основним критерієм оцінки нашої роботи.
- Можливо, нам треба прийняти єдині мінімальні митні ставки від ваги товару - це назавжди закриє питання з корупцією, автоматизує процес визначення тарифів. І провести реформи за грузинським варіантом - з повним перезавантаженням системи, набором молоді, спрощенням тарифної сітки й оподатковування, або за болгарським - коли на службу в митницю запросили іноземних митників з країн ЄС, яких було неможливо вмонтувати в корупційні схеми?
-Ставки від ваги - це дуже ефективно, але це зі сфери фантастики. Це не дозволяють на міжнародному рівні. Уже понад шість років ми працюємо в рамках домовленостей із СОТ, якими встановлено розміри граничних ставок для товарів, і ці домовленості передбачають застосування адвалорних ставок. Контролюючи тільки один фактор, можна говорити про законність ввезення. Сьогодні ж контролюється низка факторів, що впливають на процедуру митного оформлення. Митна вартість, країна походження, код товару тощо. Але насправді ми працюємо за класичною схемою. Є світовий підхід, що передбачає використання форм контролю. У нас використовується, як і у світі, митний тариф, який прив'язується до коду товару, визначає ставку мита.
Грузинський варіант цікавий. У Грузії розпочали саме з зарплати й зміни структури митниці. Ще один чинник - до реформи митниці Грузія провела реформу правоохоронних органів. І ще - на період реформи Грузія фактично призупинила на певний період роботу митниці. Ми на це в умовах кризи піти ніяк не можемо. Митниця - це одна з цеглин у державному устрої, вона забезпечує дохідну частину держбюджету.
- Основне запитання, яке турбує людей, - чи буде знищено "чорну", паралельну митницю, яка існувала незалежно від легальної?
-Я вважаю це своїм головним завданням і розумію, що цього треба й можна домогтися. Питання - за який період. Усе впирається знову ж таки в кадри. По суті, риба гниє з голови. Зі мною оптимізатори не намагаються домовитися. Я розумію, що ті люди, які працювали зі схемами, намагатимуться прорватися до нових керівників митниць. Тут дуже важливо не проґавити цей момент і перекрити їм такий доступ. Відповідаючи на запитання, чи буде, - буде, однозначно буде. Як це зробити, я знаю.
- Якою має бути система громадського контролю митниці?
-Напевно, нового я нічого не вигадаю. Я вважаю, що треба поновити роботу громадських організацій при митниці. Питання в тому, як ця організація працюватиме. Якщо це формальний підхід - ми створили, вона працює, ми можемо навіть вислати кілька протоколів, - то результату не буде від такої організації. По-перше, має бути чітко встановлено періодичність, має бути регулярність такого спілкування з громадською організацією. По-друге, її треба наділяти такими повноваженнями. І тоді проблеми вирішуватимуться.
Ми відкрили в себе гарячу лінію. За три дні близько 400 звернень, із них 350 вирішено позитивно. Принаймні за тією інформацією, яку нам висилає митниця. Ми це будемо перевіряти.
- І відразу виносяться рішення по скаргах? Є якась контрольна група?
- Відверто скажу, ми саме будуємо цю систему. На сьогодні тільки налагоджено механізм. Перше - є група, яка приймає дзвінки й опрацьовує, взаємодіє з митницями. Друге - вироблено механізм взаємодії, терміни тощо, єдина форма документа. А далі ми просто перевірятимемо звіти митниць за підсумками реагування на скарги. Але для цього треба ще трохи часу. Має бути системна робота в цьому напрямку. Сам по собі "телефон довіри" дуже ефективний, і проблеми, як правило, швидко знімаються.
Для мене важливе значення мають майданчики Європейської бізнес-асоціації та Американської торговельної палати, бо їхні компанії-учасники дають максимальні платежі в бюджет. Якщо ви коли-небудь зустрічали списки організацій - великих платників податків, то ви б побачили, що це компанії з іноземними інвестиціями. У загальному обсязі вони займають приблизно 70%.
Я вважаю за потрібне створити умови для нормальної роботи не тільки для великого бізнесу, зміни мають відчути всі підприємці, які хочуть працювати легально на експорт або імпорт. І байдуже, чи вони члени якоїсь асоціації, чи є в них брокер чи немає.
- Як призначити чесних начальників відділів тарифів? Як розв'язати це завдання в масштабах країни? Чи буде конкурс? Чи знаєте ви самі таких людей? Можливо, варто було б провести відкритий конкурс на заміщення певних посад, щоб подати свою кандидатуру міг будь-який працівник, який має за певними критеріями право претендувати на цей пост? Чи можна відкрити шлях чесним молодим людям, які взагалі із цією системою або не мали справи, або не були залучені в усі схеми, не піднімалися на високий рівень?
-Бачення ситуації просте. Так, я знаю чимало людей, я їх просуватиму по службі, щоб вони зайняли певні пости. Мені 43 роки, і мій досвід підказує, що найкращі кандидати - це студенти, які щойно закінчили виші. Чому? Вони чисті, вони хочуть щось зробити в цьому житті, вони не зіпсовані. Це дуже важливо. Інша проблема в тому, що цю молодь треба виплекати до того рівня, щоб вони могли ефективно працювати. Все одно потрібен професіоналізм. Можу сказати, що, на жаль, за довгі роки в нас зникла система наставництва. Я приходив у митницю 19 років тому. До мене прикріпили людину, яка мене опікала перші місяці. Була система навчання, система наставництва з погляду передачі досвіду. Є якісь звичайні житейські речі, які треба озвучувати молодій людині, передавати їй свій досвід: я відчуваю за такими-то ознаками слід провести огляд тощо. Вважаю, що це втрачено.
Я не казатиму, що 5 або 10 років тому все було чудово. Це буде неправильно. Але принципово мені шкода молодь, яка два чи три роки тому прийшла на митницю. Я не виключаю, що, маючи чисті помисли, вона могла потрапити в м'ясорубку. Просто могли давати команди, і, грубо кажучи, в людини просто стиралася віра в майбутнє. Якщо людина із цього починає, то далі її буде складно змінити. Тут жодне чистилище не допоможе. Це, напевно, найскладніший момент. Мойсей 40 років водив по пустелі.
- У нас немає 40 років. Нам потрібні дуже швидкі рішення, які показали б людям, що будуть нові підходи. Відділи тарифів, начальники митниць - це ваша особиста відповідальність?
-Ті люди, яких тимчасово призначено на посади, - я за всіх них відповідаю. Я їх призначав і я несу за них персональну відповідальність. Призначатиме людей у відділ тарифів начальник митниці. Це його компетенція, його номенклатура.
Начальник митниці відповідає за виконання покладених на нього завдань, за боротьбу з контрабандою і порушеннями митних правил. Якщо людині не дати можливості сформувати свою команду, результату не буде. У людини має бути команда людей, на яку вона може зіпертися й працювати, знаючи, що, виконуючи свою роботу, вона захищена з усіх боків і рухається до поставленої мети. Я не вважаю за потрібне вказувати начальникові тієї чи іншої митниці, кого поставити на посаду.
- Що ви скажете про табличні ціни?
- Що стосується митної вартості, то ми виробили зовсім інший підхід у цій ситуації, і ми його реалізуємо. У Митній службі є чудова система аналізу ризиків. Я не кажу про її наповнення, наскільки вона коректна на сьогодні, - необхідний її повний аналіз. Система передбачає, що коли йде автоматичне опрацювання електронної митної декларації, тобто файлу, шляхом зіставлення різних даних, в інспектора з'являється ціла низка попереджень або обмежень з погляду дій стосовно того чи іншого вантажу.
Як на мене, перша проблема полягає в тому, що ця система існує, але вона не контролювалася. Друга проблема ось яка. Як правило, після спрацьовування системи ризику, якщо інспектор ігнорує те чи інше попередження, то вантаж уже йде. Залишається тільки одне - бити по хвостах, а бити по хвостах завжди складніше і, головне, безперспективно.
З погляду митної вартості я хочу максимально уникнути людського фактора. Яким чином? Ви чули про існування таблиць. Справді, вони використовувалися, і ми їх скасували як незаконні. Існували таблички з двома рівнями цін, там досить багато позицій. До речі, деякі позиції з відомих причин просто звідти випали. Тільки сьогодні я розумію, що вони були використані як товари прикриття, тому в цій табличці їх не виявилося.
- Які в нас були товари прикриття?
- Приклад. Рівень, яким змінюють горизонталі під час будівництва, неткані матеріали, постільна білизна, частина взуття тощо. Список досить великий, він з року в рік змінюється, але основа залишається. Він уміщається, якщо роздрукувати 10-м шрифтом, на двох сторінках. Я вам скажу, що торік рівнів для будівництва було завезено, якщо не помиляюся, 3 млн 187 тис. Порахуйте, скільки в нас будівельників. Мені дуже приємно зазначити, що у квітні ми побачили в базі просто мізерну кількість цих товарів. Але це не означає, що все зникло. Оптимізатори почали використовувати інші товари прикриття.
- З огляду на 10 тис. позицій у класифікаторі, виключити можливість гри в тарифах неможливо.
- У митниці колись було підписано 27 меморандумів із різним колом компаній. Це починалося з 2005 р., і ця робота тривала дуже довго. Усе закінчилося у 2013-му. Тепер ми їх будемо відновлювати. По суті, меморандум - це була точка відліку, джерело інформації. Збиралися оператори ринку, які контролювали понад 50% ринку. Вони зацікавлені в рівній конкуренції. І, знову ж, підписувалися меморандуми з виробниками українськими, які, до речі, непогано володіють інформацією про товари й цінові показники за кордоном. На тлі всіх цих дій створювалася певна бібліотека, яка оновлювалася за інформацією цих компаній. Це не цінові таблиці, це інформація, яка є певним індикатором, вона наближена до дійсності. Найскладніша проблема на сьогодні, насправді, - визначити реальну вартість товару. Інформацію про ціну товару необхідно шукати, використовуючи ті інструменти, які доступні, намагатися реалізувати ту модель, яка дозволить ці ціни аналізувати.
- Питання в тому, що для тих, хто хоче працювати по-білому, процедура має бути більш швидкою і простою, не кажучи вже про ризики, ніж для тих, хто хоче вести справи по-чорному.
- Поясню свій підхід у цій ситуації. Я прихильник прямих контрактів. У 2008 р. я запропонував запровадити таку категорію, як прямий контракт. При заповненні декларації з'явився критерій прямого договору. Я проаналізував зміни за чотири роки. Коли у 2010 р. я йшов з Митної служби, у нас співвідношення прямих контрактів до офшорів було приблизно 25 до 75. Сьогодні я подивився, але, по-моєму, щось близько 60 на 40. Переформатувався ринок.
- Насправді це умовне переформатування. Ми ж не знаємо, скільки пішло в "тінь" при цьому.
- Звичайно. Ми поки що про "білий" говоримо.
- Можна визначити, який обсяг імпорту в нас в Україні "чорний", а який "білий"?
- Називають різні цифри. По Міністерству податків і зборів нещодавно Ігор Білоус озвучив, якщо не помиляюся, близько 200 млрд, але це стосується й майданчиків у тому числі.
Виходячи з різниці між споживанням продукту та офіційним увезенням, можна уявити. Я відпрацював побутову техніку. Зустрічався з імпортерами - вони мені надали дані дослідницької компанії щодо ввезення мобільних телефонів, плазм і т.п. Можу сказати, що за деякими позиціями споживання перевищує імпорт у рази. Можна сказати, що існували й існують на сьогодні обсяги "чорного" ввезення, і це факт. Стосовно ТБ-плазм ситуація більш-менш рівна. А щодо комп'ютерів, ноутбуків дуже істотно відрізняються обсяги офіційно завезеного й того, що показує дослідницька компанія стосовно споживання на ринку. Ось вам, власне, вимір контрабандного ввезення.
- З якими зловживаннями ви зіткнулися зараз? Які правопорушення, який збиток бюджету, завданий за попередній період, вдалося встановити?
- Стосовно схем і моделей можу сказати, що за останні, напевно, років десять мало що змінилося. Реально схеми старі як світ. Питання в тому, як інтенсивно вони використовуються. Будь-яка компанія на будь-якому рівні зацікавлена в тому, щоб обілити свою схему ввезення. Їй потрібне офіційне ввезення, навіть за маленькими цінами. Найбільш часта схема, яка сьогодні застосовується в багатьох митницях, у більшості великих митниць, це коли частина товару йде легально, а частина товару - під виглядом іншого товару. Це так звані товари прикриття. Наведу яскравий приклад зі свого досвіду. Виходячи з аналізу декларацій, я виявив, що в одному контейнері ввезли парфуми, помади, ще якісь товари і сім тонн цегли. Це несумісні вантажі, але найголовніше, що цегла важка, і вона дуже мало коштує. Для того щоб забезпечити легальність ваги товару, цегла використовується як товар прикриття. Можна думати, що на місці цієї цегли були брендові товари, наприклад косметика тощо.
Погано те, що навіть побачивши бази оформлених декларацій, я не зможу зараз сказати, наскільки вони достовірні насправді.
- Зниження ставок мита призводить до збільшення кількості декларованих вантажів?
- Безумовно. У 2005 р. ставки було знижено. Річ у тім, що Україна не може так просто знижувати й підвищувати: є міжнародні домовленості, є тарифні коридори. Працюючи в рамках коридорів, за допомогою закону змінюють ставки мита. Тобто тут питання насамперед у величині податку. ПДВ у 2014 р. мали знизити до 17%, але цей термін перенесли. Наскільки я пам'ятаю, тепер ідеться про 2016 р.
- Словом, поки не легалізовано внутрішній ринок, говорити про те, що 200 млрд надійдуть у бюджет, просто нонсенс.
- Абсолютно згоден. Скажу чесно, що Ігор Білоус провів ряд зустрічей з цього напряму з провідними імпортерами, великими компаніями. І всі порушують саме це питання. Ви бачите в його виступах, що він приділяє найбільшу увагу саме існуванню таких "майданчиків" та необхідності їх ліквідувати.
- Щодо транзиту. Не секрет, що один із серйозних ринків - транзит вантажів через Україну в Росію. Щось буде змінюватися в плані транзиту?
- Дуже сподіваюся, що ми з Європою все-таки зможемо отримати відсотковий обмін інформацією, оскільки це один із серйозних важелів, який може зупинити незаконний транзит або незаконне переривання транзиту. Є кілька гарячих точок.
Знову ж таки, здолати цю систему можна на кордоні кількома шляхами. Перший - це 100-відсотковий обмін із сусідами щодо переміщених вантажів. Другий шлях - це обмін інформацією з прикордонниками. Третій - приєднання до Конвенції про спрощення міжнародного митного транзиту. Зазначена конвенція передбачає використання наскрізної декларації країни відправлення для контролю. Це і є те джерело даних, яке дозволяє уникнути порушень, приміром, при торгівлі з нашими європейськими колегами. Ми працюємо над цим питанням.
На одній з нарад буквально минулого тижня я спілкувався з європейськими колегами й озвучив це питання. Побачив повне розуміння. Є технічна сторона, яку теж потрібно реалізувати. Було проведено низку експериментів, у ЄС є система NCTS, у нас є своя система. Ми можемо опрацьовувати їхні дані, вони можуть опрацьовувати наші. Але сьогодні підготовлено пакет документів у цьому плані, проведено низку експериментів з обміну інформацією.
- Щодо експортерів. Мене найбільше обурює в митній системі те, що була побудована система хабарів з експортерів. Якщо ми подивимося, як працює Китай, то там митна служба заплющує очі практично на все, якщо люди вивозять товар свого виробництва з країни. Там експорту - режим максимального сприяння. На мою думку, експортерів узагалі не можна тримати на кордоні, це має бути автоматизована процедура, причому максимально жорстко контрольована стосовно терміну. Причому настільки жорстко, що якщо не три години, а чотири, то це вже має прирівнюватися до найтяжчого посадового злочину. Навіщо тримати експорт? Однак і в експортерів були проблеми.
- Експорт не треба тримати. Наведу приклад: при експорті горіхів потрібно було надавати довідки від виробників, де, в якому полі і хто зібрав. За розмитнення хури горіхів потрібно було заплатити хабар 10 тис. дол. Без цього жодна машина не йшла, і надходило дуже багато скарг. Здавалося б, відкривайте ринок, отримуйте валютний виторг. Але використовувалися формальні причини - спеціальні листи, які давали офіційний привід для поборів. Ще один приклад, до речі, стосовно імпорту - імпорт скрапленого газу. Навіть попри те, що ставки потім зрівнялися, контроль лабораторії залишився. Потім з'явився лист одного з підрозділів продовжувати контроль лабораторії. Навіщо? Для того щоб одні компанії туди потрапляли, а інші - ні. Такі механізми, власне, й створювалися для побудови корупційної піраміди, яка вичавлювала мільярди з економіки.
Ми скасували ці листи, які ускладнювали експорт та імпорт і створювали корупційні дозвільні процедури. Зараз поставлено завдання провести повну перевірку всіх інструктивних листів митниці і продовжити дерегуляцію.
Знаю, що в попередні роки експортери були, на жаль, на особливому контролі митниці, кожен вантаж, кожен кілограм, кожна посилка враховувалися. Ми таких завдань не ставимо. Усвідомлюю той факт, що в якихось митницях продовжує враховуватися, і це моє завдання - це виключити. За допомогою кадрового ресурсу, про який ми говорили. На жаль, не можна миттєво, за одну ніч, змінити митницю. Необхідний час, і про це ми теж казали.
Щоб забезпечити стовідсотково гарантоване швидке оформлення експорту, необхідно насамперед дотримуватися технології митного оформлення. Я підписав розпорядження, поставив завдання провести у п'ятницю перевірку тимчасових нормативів митного оформлення декларацій. Це важливо, бо, за моєю інформацією, у митницях використовують різні важелі для того, щоб затягти час і вивудити хабар.
З погляду експорту, по-перше, має бути сама модель простого митного оформлення. Вона є, вона побудована. Митне оформлення не більше чотирьох годин. Бувають випадки, коли можна збільшити цей час, але вони мають бути винятком.
Проте ми дуже зарегульовані, система державного контролю через велику кількість дозволів державних органів надто складна. Потрібно спрощувати дозвільну систему в державі на всіх рівнях. А показують пальцем на нас, мовляв, митниця "тримає" вантаж.
Одна з наших пропозицій - виключити надання контракту при експорті й низки документів, наприклад таких, як сертифікат походження тощо. Ми відправили ці пропозиції в Мінекономіки, в одному з законопроектів уже найближчим часом вони можуть з'явитися. Власне, потрібне очищення нормативної бази держави саме з погляду видів контролю, документації і т.д.
- Були одіозні люди, які здійснювали, по суті, "чорний" імпорт в Україну, були "чорні" фірми, так звані модні, якими керували такі діячі, як Орест Фірманюк та Іван Аврамов. Чи можуть ці люди сьогодні вирішувати питання в митниці? Чи залишилися вони на ринку?
- З огляду на те, що такі компанії працюють не один десяток років, більш ніж переконаний, що вони й надалі намагатимуться здійснювати ввезення товарів. Чудово розумію, що подібні компанії не зникли, змінюються тільки назви. У мене в цій ситуації завдання просте - прагнутиму до того, щоб забезпечити однакові умови для всіх.