ДЕБЮТ ЄВРО В УКРАЇНІ

Поділитися
Тема євро сьогодні популярна. Судячи з кількості публікацій, можна подумати, що євро вводять в Україні...
Вадим Пушкарьов

Тема євро сьогодні популярна. Судячи з кількості публікацій, можна подумати, що євро вводять в Україні. І все-таки читачів не залишає відчуття недоговореності… Попри те, що нам докладно пояснюють, як європейці мінятимуть свої рідні гульдени й марки та які мости й арки зображено на новеньких євробанкнотах, учасники діалогу — журналісти й банкіри — скромно замовчують питання, які хвилюють найбільше. Обравши «найнезручніші», ми вирішили поставити їх голові правління банку «Фінанси і Кредит» Вадиму ПУШКАРЬОВУ

— Як ви визначили б вододіл сфер впливу долара та євро?

— У Європі позиції євро будуть, безумовно, сильнішими, ніж позиції долара. Утім, сфера долара як замінної валюти не обмежується Європою — уже нині євро беруть у розрахунок у 50 країнах світу. На розрахунки в євро перейшли Іран, Ірак, Китай. Жорсткість валютної політики США (притягнення до відповідальності за ввезення чи вивезення суми понад 10 тис. дол.) об’єктивно призводить до того, що інші валюти, і передусім євро, стануть привабливішими.

У світлі останніх подій у США багато банкірів визнали корисним розосередити заощадження по кількох активах. Безумовно, євро можна розглядати як новий резервний актив, який послабить монопольне становище долара, спричинить перегляд його ролі у світовій економіці, тим паче що він забезпечений золотовалютними запасами набагато гірше, ніж єдина європейська валюта. Долар і євро приречені на суперництво, причому на досить активне, оскільки значній кількості країн доведеться вирішувати, у якій пропорції — євро—долар — нагромаджувати валютні запаси. Але це суперництво не буде жорстким, бо благополуччя обох валют значною мірою залежить від того, щоб не занадто підривати позиції одна одної.

— Як ви прокоментували б динаміку курсу євро—долар?

— Давати коментар найближчих перспектив не беруся. Сьогодні курс безготівковий долар–євро дуже нестабільний. Добові коливання сягають 100 пунктів, коливання в 30—40 пунктів у дилерів характеризуються як «спокійний день». Таких коливань не зазнає навіть гривня. Можливо, нинішній курс євро стосовно долара трішки занижено, але загалом він відбиває економічну ситуацію в країнах — членах ЄС і процес їхньої адаптації до використання колективної валюти.

У перспективі очікується, що євро, який майже за три роки свого існування знецінився відносно долара приблизно на 25%, поступово зміцнюватиметься — скоріш за все, до середини 2002 року — до 0,93 — 0,94 дол./євро. Але дуже багато залежить від загальнополітичної та економічної ситуації в Європі та світі (загроза рецесії, розвиток воєнного конфлікту в Афганістані). Значною мірою зміни обмінного курсу між євро й доларом визначатимуться темпами економічного розвитку країн ЄС і США. Хоча суттєві зміни малоймовірні — економічна інтеграція ЄС і США занадто тісна. Та й американська валюта настільки міцно стала основою світової торгівлі та світових ринків капіталу, що її серйозне послаблення в короткостроковій перспективі невигідне жодній із провідних економічних держав.

— Що дасть запровадження євро українським громадянам?

— Відразу відчують переваги євро всі ті, хто виїжджає в Європу. Їм євро сподобається, бо знімається серйозна проблема великої кількості валют при поїздках: об’єктивно легше буде орієнтуватися в ціновому просторі. При тому, що переважна більшість наших туристів виїжджають в єврозону й Туреччину, яка тяжіє до неї, вони швидко переконаються, що з доларами туди їхати буде економічно недоцільно: навіщо проводити подвійне конвертування й міняти вітчизняну гривню на долар, а потім долар на євро, якщо можна відразу одержати євро. При новій системі єдиної валюти економія солідна — у середньому на 1000 дол. купівлі валюти в Європі люди витрачають 30 доларів на комісійних обмінних пунктів. А при обміні доларів на євро, особливо в суботу й неділю, коли банки закрито, втрати можуть сягнути 12—15%. Тож туристи прагнутимуть купити готівкові євро безпосередньо в Україні. Одночасно, гадаю, зросте інтерес і до пластикових карток.

— Наскільки євро буде привабливий для українських громадян як засіб збереження заощаджень?

— Банківська практика показує, що 95% валютних депозитних вкладів клієнтів — фізичних осіб — в американських доларах. У банках України сьогодні зберігається європейської валюти лише на 70 млн. німецьких марок. Скільки перебуває на руках у населення — невідомо, проте це не дуже велика маса порівняно з масою готівкових доларів. Завдяки досить широкій просвітницькій роботі НБУ й засобів масової інформації, населення чудово розуміє необхідність обміну різноманітних готівкових євровалют на євро. Але питання, витисне євро долар чи ні, поки що навіть не стоїть: у євро, говорячи мовою банкірів, немає «фінансової історії».

З огляду на консерватизм та обережність нашого населення, перспективи євро як основного інструмента заощаджень поки що далеко не настільки райдужні, як хотілося б. Євро — це передусім альтернатива, яка щойно з’явилася. Скоріш за все, у міру перетворення його не тільки на загальноєвропейську, а й на одну зі світових валют, він стане привабливішим, ніж сьогодні, приміром, німецька марка. Ми припускаємо, що вже до середини 2002 року 5—7% депозитних коштів населення будуть у євро. До речі, уже сьогодні вельми популярним серед клієнтів банку «Фінанси і Кредит» став «Євро-вклад», на якому безоплатно конвертуються різні валюти країн ЄС за умови розміщення грошей на депозиті.

— Але ж не таємниця, що долар в Україні служить не лише засобом заощадження чесних громадян… Є вагомі підстави вважати, що долар непохитний, бо є любителі обслуговувати за його допомогою «чорні схеми».

— Я не ідеалізую роль долара навіть у такій специфічній сфері. Пам’ятаєте, за Марксом — «капітал не знає батьківщини». Так і долар як розрахункова одиниця не може бути абсолютизованим. Усі «чорні схеми» легко переходять на іншу валюту, якщо вона здаватиметься привабливішою. «Чорному» ринку байдуже — що долар, що євро. Недавно в західній пресі з’явилося цікаве повідомлення: у своєму останньому посланні баскським бізнесменам і членам їхніх родин із пропозицією сплатити так званий «революційний податок», ЕTA — угруповання баскських терористів — вказала «скромну» суму: десь між 30 тис. і 60 тис. євро (приблизно 26600—53000 дол.). Зважаючи на те, що досі ЕTA вела розрахунки в песетах, цей документ свідчить, що баскські терористи перейшли на євро.

Готівку буде зручніше перевозити в євро, ніж у доларах. За оцінками Європолу, у стандартний аташе-кейс входить порядку 7,4 млн. готівкових євро (6,5 млн. дол.) проти приблизно 1 млн. готівкових доларів.

— Отже, виходить, тіньовий бізнес у Європі сприятиме зміцненню євро?

— Тіньовий сектор, на який припадає від 7 до 16% європейського ВВП (а це не багато й не мало від 500 млрд. до 1 трлн. дол.) може суттєво вплинути на курс євро. І, найімовірніше, цей вплив буде негативним. Поступове «спливання» грошей неабияк небезпечне для курсу євро. З моменту введення безготівкового євро його позиції стосовно долара й так постійно погіршувалися. Зростання грошової маси в обігу за рахунок тіньових грошей може підстьобнути інфляцію та нівелювати позитивний ефект від запровадження євро...

— Банк «Фінанси і Кредит» міцно «тримає» 60—65% ринку ввезеної готівкової валюти, й у пресі вже з’являлися повідомлення про те, що ви претендуєте на таку саму частку ринку готівкового євро. Які прогнози щодо того, наскільки порівнянними будуть обсяги ввезення готівкових долара та євро?

— Банк «Фінанси і Кредит» щомісяця завозить в Україну 30—60 млн. дол., і ми «тримаємо» понад 60% ринку ввезеної готівкової валюти. Сподіваюся, що таку саму частку ми триматимемо й у ввезенні готівкового євро. Уже сьогодні в нас заявок на 28 млн. євро від 48 українських банків. І це заявки тільки на грудень, під майбутній попит із 1 січня. Січневий пакет замовлень буде сформовано вже якісно новим ринком.

— Чи відчує економіка України які-небудь наслідки запровадження євро?

— Істотного значення для економіки України запровадження євро не матиме. Навіть якщо НБУ вирішить перевести значну частину своїх резервів у євро, як це зробили, приміром, у Чехії. У торгівлі енергоносіями й металами, де світові ціни, як і раніше, визначатимуться в доларах, ситуація не зміниться. Але запровадження євро повинно спростити життя бізнесменам, котрі ведуть справи з Європою, позаяк зникне необхідність закуповувати різні валюти й ризик падіння тієї чи іншої із них стосовно гривні. Фірми, які працюють із партнерами в єврозоні, будуть просто змушені працювати з євро, бо інакше можуть зазнати значних втрат. Крім того, якщо раніше європейські компанії могли пояснювати різницю в ціні тієї чи іншої продукції проблемою валютного курсу чи навіть різною вартістю країни-виробника, то з запровадженням євро цей номер не пройде.

Євро забезпечить повну й абсолютну прозорість цін у країнах Європейського Cоюзу. Переконаний, інтерес до спільної валюти наростатиме, зокрема й в Україні. Особливо якщо євро стане стабільним, сильним, не схильним до інфляції.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі