В ЄС розповіли про зустріч щодо України зі спецпредставником Китаю

Поділитися
В ЄС розповіли про зустріч щодо України зі спецпредставником Китаю © Getty Images
ЄС, зокрема, закликав Китай контролювати потоки товарів подвійного призначення до РФ.

У понеділок, 4 березня, в Брюсселі високопосадовці Європейської служби зовнішніх справ (EEAS) зустрілися зі спеціальним представником уряду Китаю з питань Євразії Лі Хуеєм. Про це повідомляє пресслужба EEAS.

Делегації ЄС та Китаю обговорили незаконну агресивну війну Росії проти України та шляхи досягнення справедливого і сталого миру. Сторона ЄС підкреслила повну відповідальність РФ за неспровоковану та невиправдану агресію, наголосивши, що повага до принципів Статуту ООН, суверенітету й територіальної цілісності України має бути основою будь-якого остаточного врегулювання. 

“ЄС підкреслив, що війна Росії є екзистенційною загрозою для його безпеки, і тому позиція Китаю щодо війни неминуче впливає на наші двосторонні відносини. ЄС залишається відданим підтримці України усіма можливими засобами для її перемоги”, - йдеться у заяві EEAS.

Євросоюз підтримав очікуваний візит Лі до Києва, сподіваючись, що він надасть можливість для суттєвої взаємодії Китаю з Україною.

ЄС очікує, що Китай, як постійний член Ради Безпеки ООН, відіграватиме конструктивну роль і використовуватиме кожну нагоду для підтримки та просування Статуту ООН та міжнародного права.

В Євросоюзі також підкреслили, що очікують від Китаю заклику до РФ поважати принципи суверенітету, незалежності та територіальної цілісності негайно і беззастережно шляхом виведення всіх сил і військової техніки з усієї території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.  

“Сторона ЄС підтвердила свою серйозну стурбованість, яка також була висловлена на Саміті ЄС-Китай 7 грудня 2023 року, щодо значних обсягів товарів подвійного використання та передових технологій, які експортуються з Китаю до військово-промислового комплексу Росії”, - заявили в ЄС, закликавши Китай вжити ефективних заходів у межах своєї юрисдикції для обмеження потоків найбільш чутливих товарів.

Обидві сторони домовилися залишатися на зв'язку щодо цих критичних питань.

В МЗС Китаю за підсумками зустрічі повідомили про “відвертий та глибокий обмін думками щодо кризової ситуації в Україні та мирних переговорів”.

Лі Хуей також заявив, що Китай рішуче виступає проти включення китайських підприємств до санкційного списку ЄС у межах нового раунду обмежень проти Росії, закликавши Союз скасувати санкції проти підприємств Китаю, а також “повернутися на правильний шлях діалогу і консультацій з Пекіном”.

Раніше повідомлялося, що спецпредставник Китаю у справах Євразії Лі Хуей відвідає Росію, Україну та низку країн ЄС для обговорення війни РФ проти України — це вже друга така “миротворча місія” Пекіна. Лі відвідував регіон минулого року, провівши переговори в Москві, Києві та низці європейських столиць. 

У межах нового турне китайський спецпредставник вже зустрівся із заступником міністра закордонних справ Росії Міхаілом Галузіним у Москві. РФ та Китай вважають, що будь-яке обговорення політико-дипломатичного врегулювання війни неможливе без участі РФ.

Китай неодноразово намагався зобразити себе миротворцем, попри тісні зв'язки з Росією. Однак Захід поставив під сумнів щирість зусиль Пекіна у просуванні миру і те, чи збігається його бачення завершення війни з баченням України.

З початку повномасштабної війни РФ проти України, Китай і Росія розширили економічну співпрацю та дипломатичні контакти, а стратегічне партнерство двох країн лише зміцнилося. Пекін не засудив вторгнення РФ, хоча в офіційних повідомленнях заявляє, що необхідно поважати суверенітет і територіальну цілісність усіх країн.

Неодноразово повідомлялося, що китайські компанії відіграють вирішальну роль у зміцненні військового потенціалу Росії, в тому числі через торгівлю товарами подвійного призначення, які можуть використовуватися для виробництва зброї — Китай став ключовим каналом постачання критично важливих західних технологій до РФ.  Сам Пекін відкидає такі звинувачення, заявляючи, що його торгівля з Москвою є "нормальним економічним співробітництвом", і не спрямована проти "третьої сторони".

Пов’язаність стратегічних інтересів Пекіна та Москви не означає, що Китай є безпосереднім учасником війни проти України, але зараз він спрямовує свою політику проти Києва. Про аспекти, на які варто звернути увагу офіційному Києву у відносинах з Пекіном, пише кандидат політичних наук Юлія Климишин у статті “Що означає китайська мудрість під час війни в Україні?”.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі