В ЄС представили нову оборонно-промислову стратегію, яка передбачає тіснішу співпрацю з Україною

Поділитися
Це нова законодавча ініціатива, яка дозволить перейти від короткострокових заходів до більш структурованого і довгострокового підходу.

Сьогодні, 5 березня, в ЄС представили першу в історії Європейську оборонно-промислову стратегію на рівні Союзу й запропонували амбітний набір нових заходів, повідомляє пресслужба Єврокомісії.

Європейська оборонно-промислова стратегія (EDIS) встановлює чітке, довгострокове бачення досягнення оборонно-промислової готовності в ЄС.

Стратегія окреслює виклики, які наразі стоять перед Європейською оборонною технологічною і промисловою базою (EDTIB), а також можливості для використання її повного потенціалу і визначає напрямок розвитку на наступне десятиліття. Для підвищення європейської оборонно-промислової готовності держави Союзу повинні більше спільно інвестувати. 

Щоб допомогти країнам ЄС у досягненні цих цілей, Європейська оборонно-промислова стратегія пропонує комплекс заходів, спрямованих на:

  • підтримку більш ефективного вираження колективних оборонних потреб держав Союзу;
  • забезпечення доступності усіх оборонних продуктів за допомогою більш оперативної системи EDTIB за будь-яких обставин і часових рамок;
  • забезпечення того, щоб національні бюджети і бюджети ЄС підтримували необхідними засобами адаптацію європейської оборонної промисловості до нового безпекового контексту;
  • впровадження культури оборонної готовності в усі сфери політики, зокрема, шляхом заклику до перегляду кредитної політики Європейського інвестиційного банку цього року;
  • розвиток тісніших зв'язків з Україною через участь в ініціативах ЄС на підтримку оборонної промисловості та стимулювання співпраці між оборонною промисловістю Союзу та Києва;
  • об'єднання зусиль з НАТО, стратегічними партнерами-однодумцями і міжнародними партнерами, а також тісніша співпраця з Україною.

Стратегія встановлює індикатори, спрямовані на вимірювання прогресу держав ЄС у досягненні оборонно-промислової готовності. 

Зокрема, країнам ЄС пропонується:

  • до 2030 року закуповувати щонайменше 40% оборонного обладнання в межах кооперації;
  • забезпечити, щоб до 2030 року вартість внутрішньоєвропейської оборонної торгівлі становила щонайменше 35% вартості оборонного ринку ЄС;
  • досягти стійкого прогресу в забезпеченні закупівель щонайменше 50% свого оборонного бюджету в ЄС до 2030 року і 60% до 2035 року.

Європейська програма оборонної промисловості (EDIP) - це нова законодавча ініціатива, яка дозволить перейти від короткострокових надзвичайних заходів, які були прийняті у 2023 році і повинні завершитися у 2025 році, до більш структурованого і довгострокового підходу до досягнення оборонно-промислової готовності. Це забезпечить безперервність підтримки європейської оборонної технологічної і промислової бази, а також супроводжуватиме її швидку адаптацію до нових реалій.

EDIP включає як фінансові, так і регуляторні аспекти. Зокрема, стратегія мобілізує 1,5 мільярда євро з бюджету ЄС протягом періоду 2025-2027 років для подальшого підвищення конкурентоспроможності EDTIB. 

Бюджет EDIP також сприятиме посиленню оборонно-промислової співпраці ЄС з Україною та підтримці розвитку її оборонно-промислової й технологічної бази. Для цього Європейська програма оборонної промисловості може отримати додаткове фінансування за рахунок прибутків, отриманих від заморожених російських суверенних активів (за умови ухвалення рішення Радою ЄС за пропозицією головного дипломата Союзу).

Витрати на оборону в Європі поступово зростають на тлі вторгнення РФ в Україну. Лідери ЄС також дедалі більше занепокоєні тим, що Росія може націлитися на Молдову чи Грузію, а потім випробувати НАТО на східному фланзі, можливо, в країнах Балтії. Крім того, ЄС стурбований можливістю повернення Дональда Трампа на посаду президента США, який вже заявляв, що не прийде на допомогу Європі, якщо континент зазнає нападу. 

На тлі неодноразових погроз Трампа та зростання його шансів на перемогу на виборах президента США видання Politico проаналізувало, чи готова Європа боротися з агресією РФ самотужки, без допомоги Штатів. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі