У Польщі проходять парламентські вибори, керівна партія сподівається отримати безпрецедентний третій термін

Поділитися
У Польщі проходять парламентські вибори, керівна партія сподівається отримати безпрецедентний третій термін
На тлі війни РФ проти України ЄС і Вашингтон уважно стежать за перебігом голосування.

Жителі Польщі у неділю, 15 жовтня, почали голосування на парламентських виборах, які, як сподівається керівна партія "Право і справедливість" (PiS), принесуть їй безпрецедентний третій термін при владі, в той час як опозиція попереджає, що це може поставити країну на шлях до виходу з ЄС, пише Reuters.

Опитування громадської думки свідчать про те, що PiS отримає перемогу, але може втратити більшість на тлі зростання невдоволення її минулим у питаннях демократії, яке коштувало Польщі мільярди євро допомоги з боку ЄС, а також занепокоєнням щодо прав жінок і вартості життя.

На тлі війни РФ проти України та загрози міграційної кризи, ЄС і Вашингтон уважно стежать за перебігом голосування, хоча і "Право і справедливість", і основна опозиційна сила загалом підтримують ключову роль Польщі як члена НАТО у наданні військової та матеріально-технічної підтримки Києву.

PiS розглядає це голосування як вибір між безпекою від необмеженої міграції, яку, за словами партії, підтримують її опоненти, і повзучою вестернізацією, яка, на її думку, суперечить католицькому характеру Польщі.

"Ці вибори покажуть, чи Польщею керуватимуть поляки, чи Берлін або Брюссель. Переможе хороше, патріотичне управління, а не крики і ненависть, які наповнюють ЗМІ і впливають на слабкі уми", - заявив лідер PiS  Ярослав Качинський на останньому передвиборчому мітингу партії в п'ятницю, 13 жовтня.

З моменту приходу до влади у 2015 році партію звинувачують у підриві демократичних стримувань і противаг, політизації судів, а також використанні державних ЗМІ для просування власної пропаганди.

PiS заперечує це, а також бажання вийти з ЄС і заявляє, що її реформи спрямовані на те, аби зробити країну та її економіку більш справедливими, усуваючи при цьому останні пережитки комунізму. Свою підтримку вона будує на щедрих соціальних виплатах, які, за її словами, припинять партії-суперники.

Головний суперник PiS, ліберальна Громадянська коаліція (KO) на чолі з колишнім президентом Євроради Дональдом Туском, проводила кампанію, обіцяючи скасувати реформи PiS, притягнути до відповідальності її лідерів і вирішити конфлікти з Брюсселем щодо демократичного правління. Туск каже, що його партія збереже соціальну підтримку.

Голосування розпочалося о 7 ранку і завершиться о 21.00 за місцевим часом.

Політологи кажуть, що Польща може зіштовхнутися з періодом нестабільності, якщо "Право і справедливість" не зможе забезпечити собі більшість.

Одним із варіантів може стати опора на представників ультраправої партії "Конфедерація", чия підтримка серед молодих виборців різко зросла на початку цього року завдяки обіцянкам знизити податки та обмежити підтримку українських біженців.

Основна опозиційна партія також може отримати більшість, але, ймовірно, буде потрібен час, перш ніж вона зможе сформувати уряд, якщо "Право і Справедливість" посяде перше місце.

Незалежно від того, хто переможе, рейтингові агентства вважають, що обіцянки збільшити соціальні витрати буде важко скасувати, що ставить під сумнів стан державних фінансів і викликає неспокій на ринках.

Парламентські вибори у Польщі дуже схожі на ворожнечу між двома сивочолими політичними ветеранами. Качинський і Туск домінували в польській політиці протягом двох десятиліть.  Але цього року, якщо вони хочуть залишатися при владі, їм доведеться мати справу з іншими гравцями. 

Наразі жодна партія не має достатньої підтримки, щоб отримати абсолютну більшість у парламенті, а це означає, що їм знадобиться підтримка менших груп, таких як центристська «Третій шлях» або ультраправа «Конфедерація», а також лояльність власних партійців, яка не завжди гарантована. Видання Politico назвало сім ключових політиків, за якими потрібно стежити на виборах у Польщі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі