Вибори в Польщі: лідери борються за фермерів, але це їм не дуже допоможе – Politico

Поділитися
Вибори в Польщі: лідери борються за фермерів, але це їм не дуже допоможе – Politico © Міхал Колодзейчак / Facebook
Кілька партій, одна з яких переможе на польських виборах 15 жовтня, концентрують свої зусилля на сільській місцевості, хоча справжні фермери становлять лише малу частину сільського населення, пояснює Politico.

Недільні парламентські вибори в Польщі будуть виграні та програні у сільській місцевості, пише Politico.

Чотири роки тому Ярослав Качинський та його права партія "Право і справедливість" (PiS) отримали більше половини голосів сільських виборців по всій країні, компенсувавши втрати у великих містах та вигравши другий термін.

Вони не залишають спроб зберегти своє панування й досі.

На виборах, де кожен голос матиме вирішальне значення для формування більшості, здатної скинути PiS, більшість опозиційних груп, схоже, виконали свою домашню роботу, зробивши сільські проблеми ключовою частиною своїх кампаній.

У своїй передвиборчій кампанії PiS зосередилася на сільській місцевості, використовуючи "пікніки" та фольклор, а також релігійний консерватизм та велику дозу політичного зведення, підкріпленого великою кількістю державних грошей.

З минулого року уряд витратив понад 3.3 млрд євро на субсидії фермерам – більше, ніж у будь-якій іншій країні ЄС. А завдяки комісару ЄС із сільського господарства Янушу Войцеховському, члену PiS, Польща також отримала найбільшу частку коштів із кризового сільськогосподарського резерву блоку, щоб пом'якшити удар від надлишку зерна, що надходить із України.

Минулого тижня міністерство сільського господарства Польщі почало пропонувати селянським жіночим групам та фольклорним ансамблям по 250 тис. злотих, якщо вони допоможуть підвищити явку на місцевих виборах до 60% і вище. А прем'єр-міністр Матеуш Моравецький пообіцяв, що муніципалітети та повіти з найвищою явкою отримають по 1 млн злотих (220 тис. євро) на реконструкцію або будівництво пожежних станцій.

"Занадто довго жителі сільських районів були позбавлені можливості користуватись перевагами демократії", – заявив Моравецький, оголошуючи про виділення коштів.

В обох випадках фінансування поширюватиметься лише на села та міста з населенням менше 20 тисяч осіб – місця, де найчастіше голосують за PiS.

Жодна інша політична група не може зрівнятися з PiS за щедрістю видатків, не в останню чергу тому, що всі субсидії надходять із державної скарбниці чи скарбниці ЄС, а не з власного бюджету правлячої партії.

Натомість невеликі опозиційні групи, такі як центристський "Третій шлях" та вкрай права "Конфедерація", намагаються мобілізувати підтримку сільських мешканців іншими способами.

Перша є союзом між "Польщею 2050", християнсько-демократичною партією, заснованою колишнім телеведучим, і Польською народною партією (PSL), коріння якої сягає селянського руху XIX століття.

Свого часу PSL була домінуючим голосом у сільській місцевості, але на початку 2010-х років її затьмарила PiS, чимало завдяки комісару Войцеховському, який змінив табір, будучи депутатом польського парламенту.

Незважаючи на потужну місцеву мережу, "Третій шлях" насилу знаходить загальний меседж для виборців, і неясно, чи зможе він взагалі пройти до парламенту. Щоб отримати представництво, виборчим об'єднанням необхідно набрати не менше 8% голосів, тоді як для партій цей поріг становить 5%.

Ультраправа "Конфедерація" спробувала використати у своїх інтересах масові протести фермерів, які прокотилися Польщею на початку цього року в зв'язку з неконтрольованим імпортом українського зерна. Члени партії взяли участь у кількох демонстраціях, організованих фермерами, але їх швидко прогнали.

На думку Бартломея Біскупа, політолога з Варшавського університету, недовговічність сільської мрії Конфедерації може бути пов'язана з її політичною платформою.

"Сільське господарство залежить від субсидій, і якщо Конфедерація раптом виступить із гаслами: вихід із Євросоюзу, нульові податки, але й нульові субсидії будь-якого роду, то вона не знайде благодатного ґрунту", – сказав він.

Головна опозиційна сила, Громадянська платформа Дональда Туска, що є еклектичною сумішшю правоцентристських, лівоцентристських і зелених партій, влітку привернула до себе фермерський протестний рух у спробі протистояти наступу PiS на сільські райони.

З моменту створення цього малоймовірного альянсу в серпні Туск та лідер AgroUnia Міхал Колодзейчак неодноразово з'являлися разом, у тому числі на пресконференції перед капустяним полем. В інших випадках Колодзейчак, незважаючи на свій маленький зріст, виступав як імпровізований охоронець Туска.

Але якщо капуста може залучити кілька сотень тисяч переглядів на TikTok, то Громадянська платформа Туска та інші групи, на думку аналітиків, не розуміють справи. Адже справжні фермери становлять лише невелику частину сільського населення.

В останні дні кампанії інші проблеми, такі як раптова відставка вищих армійських генералів, відвернули увагу від фермерів.

За даними опитування Politico, перед недільним голосуванням PiS зберігає значну перевагу над Громадянською платформою, а три інші основні політичні групи посідають лише віддалене третє місце. Навіть якщо центристські групи об'єднаються, цього буде недостатньо, щоб усунути чинних консерваторів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі