Румунія та Болгарія скасували контроль на сухопутному кордоні та стали повноправними членами Шенгенської зони вільного пересування Європейського Союзу. Нові правила в країнах почали діяти з 1 січня, повідомляє Reuters.
Відразу після опівночі 1 січня міністри внутрішніх справ Болгарії та Румунії символічно підняли шлагбаум на мосту Дружби через річку Дунай, який є основним транзитним пунктом для міжнародної торгівлі, і вузькі місця є поширеними.
«Це історичний момент. Від Греції на півдні до Фінляндії на північ і аж до Португалії на захід – ви можете подорожувати без кордонів», - заявив прем'єр-міністр Болгарії Дімітар Главчев.
Перевірки на подорожі повітрям і морем з Болгарії та Румунії були скасовані в березні 2024 року, але перевірки на суходолі скасували лише в середу. Лише у грудні Австрія скасувала вето на приєднання країн до Шенгену, яке вона наклала із аргументом необхідності зупинити нелегальну міграцію.
Шенгенська зона включає тепер 29 країн, 25 із яких є членами Євросоюзу. З двох членів ЄС, які не входять до Шенгенської зони, Кіпр юридично зобов'язаний приєднатись до неї в майбутньому, а Ірландія зберігає право на неучасть, застосовуючи власну візову політику та перебуваючи в єдиному міграційному просторі разом з Сполученим Королівством.
Також до зони входять Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія, які не є членами ЄС. Ще три європейські мікродержави — Монако, Сан-Марино та Ватикан — зберігають відкриті кордони для пасажирських перевезень зі своїми сусідами, і тому вважаються де-факто членами Шенгенської зони.