У «Євратомі» прогнозують зростання імпорту ядерного палива з Росії – Reuters

Поділитися
У «Євратомі» прогнозують зростання імпорту ядерного палива з Росії – Reuters © EPA-EFE/ANATOLY MALTSEV
Постачання російського ядерного палива у 2023 році збільшиться, порівняно з періодом до повномасштабного вторгнення РФ в Україну

Європейський Союз збільшив імпорт з Росії ядерного палива та послуг для реакторів російського виробництва, повідомило Агентство з постачання «Євратома» (ESA), порівнюючи дані за 2023 рік із 2021 роком – до повномасштабного вторгнення РФ в Україну. 

Хоча такий імпорт не підпадає під санкції ЄС, Брюссель прагне зменшити свою залежність від Москви. Минулого року загальний обсяг імпорту з російської атомної енергетики залишався стабільним, незважаючи на зростання попиту на ядерну енергію, спричинене високими цінами на енергоносії та прагненням скоротити викиди вуглекислого газу, повідомляє Reuters.

Однак п'ять країн ЄС, які експлуатують реактори типу ВВЕР (водно-водяний енергетичний реактор), ймовірно, цього року знову перевищать рівень імпорту 2021 року, повідомив в.о. глави ESA Стефано Чіккарелло в інтерв'ю Reuters. При тому, що ЄС намагається досягти паливної самодостатності для реакторів типу ВВЕР. 

«Імпорт країн, що експлуатують реактори ВВЕР російського виробництва, зріс у 2022 році порівняно з 2021 роком, і, ймовірно, зросте у 2023 році порівняно з роком, що передував російському вторгненню», – сказав Чіккарелло.

Минулого року ці п'ять країн – Болгарія, Чехія, Фінляндія, Угорщина і Словаччина – купили в Росії на 30% більше послуг з переробки і на 22% більше послуг зі збагачення, повідомило ESA у своєму щорічному звіті в жовтні.

«Ці [європейські] компанії створюють додаткові запаси свіжого палива. Подальші авансові закупівлі, швидше за все, сприятимуть у короткостроковій перспективі збільшенню обсягів матеріалів, що надходять на підприємства з виробництва ВВЕР з Росії, порівняно з 2021 роком», – сказав Чіккарелло.

За даними ESA , з цих п'яти країн ЄС, які досі повністю залежали від російських поставок, лише Угорщина ще не підписала контракти на альтернативне паливо. 

За межами Європи Росія минулого року була третім за величиною постачальником урану для Сполучених Штатів, які мають найбільше реакторів у світі. Доля законопроектів про заборону російського урану, поданих до Конгресу США, є невизначеною. За словами помічниці міністра з питань ядерної енергетики США Кетрі Хафф, Штати близько 20% ядерного палива до країни постачається з Росії й ця залежність становить критичну загрозу національній безпеці.

Нагадаємо, у лютому 2023 року міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що Україна є повністю незалежною від російського ядерного палива. У вересні «Енергоатом» вперше здійснив завантаження ядерного палива американської Westinghouse у реактор ВВЕР-440 на одній з АЕС. За словами керівника «Енергоатому» Петра Котіна, з 2026 року завдяки власному виробництву Україна має забезпечувати себе ядерним паливом на 50%.

З точки зору російського бюджету, «Росатом» не має для РФ суттєвої ваги, але геополітичний вплив цієї компанії – величезний. «Чому західні країни зволікають із санкціями проти «Росатому» – пояснює Олександр Лємєнов у статті на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі