У США заявили, що залежність від російського ядерного палива становить загрозу національній безпеці

Поділитися
США утрималися від того, щоб завадити "Росатому" продавати ядерне паливо і послуги зі збагачення урану західним операторам електростанцій.

Залежність США від російського ядерного палива становить критичну загрозу національній безпеці країни та кліматичним цілям, заявила помічниця міністра з питань ядерної енергетики Штатів Кетрі Хафф, закликавши Конгрес надати кошти для відновлення внутрішнього ланцюга поставок і обмеження імпорту з РФ. Про це повідомляє Financial Times.

За словами Хафф, той факт, що близько 20 відсотків палива, яке використовується в американських ядерних реакторах, постачається за контрактами на збагачення з російськими постачальниками, викликає серйозне занепокоєння.

За її словами, Росія контролює майже 50 відсотків світових потужностей зі збагачення урану і протягом багатьох років успішно працювала над тим, щоб підірвати американський ланцюжок постачання ядерної енергії, демпінгуючи дешеву продукцію зі збагаченого урану на світових ринках.

«Дуже важливо, щоб ми позбулися нашої залежності, особливо від Росії. Якщо ми не будемо діяти, Росія продовжуватиме утримувати ядерний потенціал США. Без дій Росія продовжуватиме утримувати цей ринок. Це дійсно важливо для національної безпеки, для клімату, для нашої енергетичної незалежності», - сказала Хафф в інтерв'ю.

США та їхні союзники запровадили санкції проти російської нафтової та газової промисловості після повномасштабного вторгнення РФ в Україну минулого року, що коштувало Москві десятки мільярдів доларів втрачених доходів. Але Вашингтон утримався від того, щоб перешкодити російському ядерному гіганту "Росатому" продавати ядерне паливо і послуги зі збагачення американським і західним операторам електростанцій, оскільки альтернативних джерел постачання небагато.

Ланцюжок постачання ядерного палива починається з видобутку та збагачення уранової руди. Але саме хімічний процес перетворення руди на газ гексафторид урану, а потім збагачення ізотопу урану-235 до рівня близько 5 відсотків, необхідний для стандартних форм ядерного палива - і в цьому домінує "Росатом", кажуть експерти.

Існує лише кілька західних постачальників послуг зі збагачення ядерного палива, включаючи французьку компанію Orano і Urenco, консорціум Великої Британії, Німеччини та Нідерландів. «Техснабекспорт», дочірня компанія «Росатома», є єдиною компанією у світі, яка здійснює комерційний продаж нового типу палива під назвою Haleu - низькозбагаченого урану, який може бути використаний для нового покоління менших, більш ефективних реакторів.

Хафф повідомила, що адміністрація президента США Джо Байдена звернулася до Конгресу з проханням виділити додаткові $2,16 млрд на підтримку стратегії стимулювання американських компаній до збільшення потужностей зі збагачення і конверсії. За її словами, цей план зробить Міністерство енергетики довгостроковим покупцем останньої інстанції для компаній, щоб забезпечити адекватне постачання палива для майбутнього парку ядерних реакторів, що розширюється.

Однак, за її словами, успіх цієї державної інвестиції залежатиме від запровадження довгострокових обмежень на російську ядерну продукцію та послуги.

"Ми бачили в минулому, що демпінг дешевого російського збагаченого урану історично завдав шкоди нашому паливному циклу і привів нас туди, де ми знаходимося сьогодні", - сказала Хафф, додавши, що в Конгресі існує двопартійна підтримка ядерної енергетики.

Законопроект про заборону імпорту урану з Росії пройшов підкомітет Палати представників у травні. Аналогічний законопроект знаходиться на розгляді в Сенаті.

Занепокоєння щодо залежності Заходу від російської ядерної продукції сприяло зростанню цін на уран і супутні продукти, оскільки комунальні підприємства шукають альтернативні джерела постачання.

"У нашій галузі є прагнення відійти від Росії, але потрібно мати місце, куди йти. Нам дійсно потрібно збільшити потужності в цій частині ланцюжка поставок", - сказала виконавчий директор Інституту ядерної енергії Марія Корснік.

Ядерна промисловість зростає, оскільки Китай та інші країни розширюють свій парк реакторів, щоб досягти цілей зі скорочення викидів, одночасно збільшуючи базову потужність.

Хафф заявила, що протягом наступних двох-трьох років необхідно підписати від п'яти до десяти контрактів на будівництво нових реакторів, якщо США хочуть досягти своїх кліматичних цілей до 2050 року.

З точки зору бюджету, «Росатом» не має для РФ суттєвої ваги, але геополітичний вплив цієї компанії — величезний. То «Чому західні країни зволікають із санкціями проти «Росатому», розбирався Олександр Лємєнов.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі