Потішив самолюбство: Орбан схвалив заявку Швеції на вступ до НАТО

Поділитися
Потішив самолюбство: Орбан схвалив заявку Швеції на вступ до НАТО © EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS
Імпульсу додала угода про продаж Угорщині шведських винищувачів.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан дуже довго тримав заявку Швеції на вступ до НАТО в глибокому ігнорі. Щоб його зняти, знадобився останній крок шведського прем'єр-міністра Ульфа Крістерссона, а також кілька винищувачів, пише POLITICO.

Після того, як шведський уряд спершу заявив, що не має наміру приїжджати до Будапешта до завершення голосування по НАТО, шведський прем'єр-міністр проковтнув свою гордість і у п’ятницю таки здійснив паломництво до угорської столиці.

«Угода про оборону і військовий потенціал допомагає відновити довіру між двома країнами», — сказав задоволений Орбан на спільній прес-конференції з Крістерссоном.

Парламент Угорщини має ратифікувати членство Швеції в альянсі у понеділок.

Це знаменує собою завершення 21 місяця зволікань і переговорів, які залишили більшість західних країн розгубленими через тактику Будапешта, що роз'єднує союзників, за яких вони повинні боротися і вмирати в разі війни.

«Ми не з усім згодні, але ми погоджуємось, що нам слід активніше працювати разом, якщо ми маємо спільну позицію. Ми обидва є членами ЄС, і незабаром ми обидва будемо союзниками по НАТО», — сказав Крістерссон.

Повторюючи слова Крістерссона про те, що дві країни не завжди будуть погоджуватися з усіх питань, Орбан додав: «Але, принаймні, у нас є взаємна довіра до співпраці, яка є основою гарантування безпеки одна одної. На це пішов певний час».

Підсолодила рішення нова шведсько-угорська оборонна угода, згідно з якою Будапешту дозволили придбати чотири нові літаки Gripen C шведського виробництва і продовжити угоду про підтримку і матеріально-технічне забезпечення наявних винищувачів Gripen, які складають основу невеликих військово-повітряних сил Угорщини, ще на 10 років.

Але Орбан не вважає це угодою.

«Це не ділова угода. Поєднувати членство в НАТО і Gripen’си — це неправильний підхід», — сказав він.

Орбан порушив обіцянку, що Угорщина не стане останньою перешкодою на шляху Швеції до членства в НАТО. Туреччина, член альянсу, яка так само не схвалювала вступ, висуваючи вимоги, схвалила заявку Стокгольма у січні.

Основною причиною затримки було роздратування Орбана тим, що Швеція очолює в ЄС кампанію проти відступу його уряду від принципів верховенства права і демократичних правил союзу.

Дивна пара

Крім того, Швеція була серед більш ніж десятка країн ЄС, які підтримали позов Європейської комісії проти Угорщини в Суді ЄС через закон 2021 року, який дискримінує ЛГБТК+ меншини.

Колишній прем'єр-міністр Швеції Стефан Левен заявив колегам-лідерам ЄС у 2021 році, що шведські платники податків не зацікавлені в тому, щоб спрямовувати кошти тим, хто не поважає їх цінності.

«Швеція історично була рішучим захисником верховенства права, прозорості, належної правової процедури, незалежних судів, незалежних ЗМІ та прав людини», — наголосив Якоп Далунде, шведський депутат Європейського парламенту, який раніше був членом комітету з питань оборони шведського парламенту і займався питаннями відносин Швеції і НАТО.

Саме це, на його думку, стало причиною тривалого зволікання Угорщини щодо членства Швеції в НАТО,

Золтан Ковач, державний секретар Орбана з питань публічної дипломатії, минулого року заявляв, що між Угорщиною і Швецією існує «значна кількість  претензій, які необхідно вирішити». Шведські представники, за його словами, «неодноразово прагнули вдарити по Угорщині дипломатичними засобами, використовуючи свій політичний вплив, щоб зашкодити угорським інтересам». Ковач говорив про шведську критику за руйнування верховенства права з боку Орбана.

США були серед найактивніших союзників, які тиснули на Орбана, щоб він змінив свою позицію.

«Зараз не час для ігор. Угорщина взяла на себе зобов'язання діяти. Ми очікуємо, що вона це зробить», — заявив посол США в Угорщині Девід Прессман в інтерв'ю POLITICO на початку цього місяця.

Незважаючи на те, що після повномасштабного вторгнення Росії в Україну майже два роки тому існує широкий консенсус щодо необхідності вступу Швеції до НАТО, існує певне невдоволення тим, як було укладено остаточну угоду з Угорщиною.

Далунде, представник Партії зелених, яка зараз перебуває в опозиції в Стокгольмі, застеріг уряд Крістерссона від подальших оборонних угод з Угорщиною в обмін на підтримку Орбана.

«Враховуючи напрямок угорського уряду, я б не схвалив подальшу співпрацю з Угорщиною щодо військової техніки», — сказав він.

«Дитячий садок»

Приїзд прем'єр-міністра Швеції до Будапешта, ймовірно, став стимулом для Орбана, вважає Мартон Томпош, депутат угорського парламенту від опозиційного руху «Імпульс».

«Ми не повинні недооцінювати егоїстичну складову. Для такої людини, як він, це величезна мотивація», — сказав він.

Агнеса Вадай, депутатка з опозиційної партії «Демократична коаліція» та членкиня Парламентської асамблеї НАТО, наголошує, що уряд буквально щотижня вигадував нові умови та виправдання.

«Спочатку вони сказали: «Ми хочемо більше поваги від шведських політиків», потім —  що певні відео не повинні бути в інтернеті, потім вони сказали: «Ми хочемо, щоб делегація поїхала до Швеції», а тепер вони хочуть, щоб прем'єр-міністр Швеції приїхав до Будапешту», — перелічує вона.

«Як на мене — це дитсадок. Вони дійсно дуже ірраціональні», — додала вона.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі