Глава Єврокомісії вважає, що Україні та Молдові необхідно буде надати вступ до ЄС — Bloomberg

Поділитися
Глава Єврокомісії вважає, що Україні та Молдові необхідно буде надати вступ до ЄС — Bloomberg © Офіс президента
На думку фон дер Ляєн, потрібно уникнути потрапляння України та Молдови під вплив країн, які не поділяють цінності ЄС.

Очікується, що в середу, 13 вересня, глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн підкреслить, наскільки фундаментально війна Росії проти України змінила ЄС, під час свого виступу зі щорічним звітом про стан справ у Євросоюзі, повідомляє Bloomberg.

За словами джерел Bloomberg, фон дер Ляєн заявила послам ЄС на початку цього місяця, що блок повинен розширити свої кордони, аби визнати нові геополітичні реалії. Вона сказала, що Україні та Молдові необхідно буде надати вступ, щоб запобігти їхньому потраплянню під вплив країн, які не поділяють цінності блоку.

Ці дві країни, а також інші, які подали заявки на вступ до ЄС - в тому числі п'ять західнобалканських країн-кандидатів, повинні прискорити реформи, щоб відповідати правилам блоку та скористатися політичною підтримкою, яка існує для приєднання нових членів.

Для 65-річного блоку ці дебати означають заглиблення в його ідентичність, оскільки держави-члени зіштовхнулися із острахом багаторічної війни РФ проти України та конкуренції з Китаєм і США в економічному і технологічному плані, поки коли багато хто починає турбуватися про можливе повернення Дональда Трампа на посаду американського президента.

Очікується, що в жовтні Єврокомісія оголосить, чи рекомендуватиме вона розпочати офіційні переговори з Україною та Молдовою про вступ до ЄС.

У найближчі місяці 27 країн-членів ЄС вирішуватимуть інші важливі питання, зокрема, чи повинні вони тісніше співпрацювати у сфері оборони та військових питань, як фінансувати спільні цілі і чи варто ставати більш гнучкими у процесі прийняття рішень, кажуть чиновники і дипломати блоку.

Деякі країни побоюються, що приєднання понівеченої війною України розпорошить обмежені ресурси ЄС, а європейська конкурентоспроможність і без того відстає від США та Китаю. Крім того, блок повинен буде прийняти певних кандидатів, щодо яких існують побоювання з приводу корупції та політичних уподобань.

Прихильники членства України наполягають на тому, що вплив прийняття Києва на бюджет перебільшений. Навіть якщо деякі країни побачать скорочення фінансування з боку ЄС, лише Іспанія перетвориться з чистого одержувача коштів ЄС на чистого платника до спільної “казни”, згідно з даними брюссельського аналітичного центру "Центр європейської політики" (Center for European Policy).

"Вплив її вступу на бюджет ЄС перебільшений", - сказав директор з досліджень CEPS Стівен Блокманс.

За оцінками CEPS, чисті надходження від сільськогосподарських фондів, грошей на згуртованість та переказів з інших сфер становитимуть близько 18 мільярдів євро (19,3 мільярда доларів) щорічно. Це порівняно з 12,5 мільярдами євро, які Україна отримала б у межах запропонованого Єврокомісією пакету допомоги, сказав Блокманс.

“Багатошвидкісна” Європа

ЄС також може обговорити деякі нові, проміжні кроки для України, Молдови та країн Західних Балкан. Президент Франції Еммануель Макрон нещодавно заявив, що ЄС, можливо, доведеться розглянути питання про "багатошвидкісну" Європу, з різними партнерськими відносинами між різними групами.

Трамп не згадувався під час зустрічі фон дер Ляєн з послами, але деякі уряди також починають готуватися до зміни керівництва у Вашингтоні, що може піддати трансатлантичний зв'язок ще більшому випробуванню, ніж під час його першого президентського терміну.

На тлі поширення припущень про те, що фон дер Ляєн претендує на другий термін на посаді глави Єврокомісії, лідери ЄС починають обговорювати нові способи використання бюджету ЄС і шляхи вдосконалення процесу прийняття рішень за рахунок зменшення кількості дій, які вимагають одностайності.

"Якщо ЄС стає все більшим і більшим, з все більшою кількістю країн, то дійсно виникає питання про право вето для кожної країни. Це стає все складнішим”, - заявив минулого тижня віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.

Розширення, а також інші давні проблеми, такі як боротьба з напливом мігрантів, будуть головними питаннями порядку денного, коли лідери ЄС зберуться наступного місяця в Іспанії, в той час як політичні партії почнуть готуватися до європейських виборів, запланованих на червень наступного року.

Поки що незрозуміло, хто візьме участь у цих перегонах. Європейська народна партія, найбільша група в Європарламенті, чекає на рішення фон дер Ляєн щодо того, чи буде вона претендувати на перепризначення, як багато хто очікує. Її ім'я також називали як кандидатуру на місце Єнса Столтенберга на посаді генсека НАТО, але неясно, чи захоче вона зайняти цю посаду.

За словами дипломатів, фон дер Ляєн цілком може залишитися на посаді глави Єврокомісії після того, як лідери ЄС розподілять керівні посади після європейських виборів. Але її другий термін виглядатиме зовсім інакше, ніж перші роки на чолі ЄС.

Фон дер Ляєн вдалося втримати ЄС на плаву в один із найскладніших періодів, при цьому вона значно розширила повноваження своєї виконавчої влади, зазначили високопосадовці та дипломати блоку.

Очільники європейських інституцій стримано висловлюються щодо часових рамок вступу України і підкреслюють, що процедура не передбачає чітких хронологічних меж різних етапів, а швидкість вступу залежить від темпів і якості реформ країни-кандидата. Про що говорить перша оцінка Єврокомісії щодо готовності України до приєднання до ЄС, дізнайтеся зі статті експерток Українського центру європейської політики Любові Акуленко і Сніжани Дяченко «Як Україні швидше вступити до ЄС: кілька речей, які потрібно знати».

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі