Відповідне рішення Комітету з міжнародної торгівлі Європарламенту стало першим етапом остаточного ухвалення європейськими інституціями продовження пільгового режиму експорту української аграрної продукції. Голосування відбулось 26 голосами “за”, 10 – “проти” і 1 голосом “утримався”. Про це повідомляє Європарламент.
Пропозиція про продовження тимчасового призупинення імпортних мит і квот на експорт української сільськогосподарської продукції до ЄС діятиме з 6 червня 2024 року до 5 червня 2025 року. Мотивація такого рішення – підтримка України в умовах триваючої війни Росії проти України.
Водночас проєкт передбачає можливість за рішенням Єврокомісії вживати швидких заходів для балансування ринків внаслідок українського імпорту. може також застосовуватись обмеження для “чутливих сільськогосподарських продуктів”, зокрема птиці, яєць, цукру. Таким чином, якщо імпорт цих продуктів перевищить середні обсяги 2022 і 2023 років, мито почне діяти для всіх інших постачальників.
Така ж позиція комітету погоджена щодо Молдови.
Сандра Калнієте, доповідач з проєкту зазначила, що ця пропозиція Європарламенту є потужним сигналом непохитної підтримки ЄС України. Водночас законопроєкт передбачає балансуючі заходи, які мають гарантувати безпеку фермерських господарств Європи. “Це хороший баланс між продовженням нашої життєво важливої підтримки України та необхідним захистом наших ринків”.
Очікується, що Європарламент проголосує за проєкт в першому читанні під час пленарного засідання наступного тижня. відповідний закон після схвалення, набуде чинності після публікації в Офіційному журналі ЄС.
Угода про Асоціацію між Україною та ЄС, включає поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі. Після початку російської агресії проти України ЄС дозволив безмитний доступ для всіх українських товарів на ринок ЄС. Ці заходи були продовжені на один рік у червні 2023 року та закінчуються 5 червня 2024 року.
Україна використовує морський шлях для 90% зернового експорту. Загальний показник експортних поставок – понад 29,1 млн тонн зернових культур, а також зернобобових і готового борошна. Ці показники фіксуються станом на кінець лютого за підсумками 2023/2024 маркетингового року.
Раніше, Польща повідомила Україну про те, що може закрити кордон між двома країнами. Водночас таке рішення буде тимчасовим. Про це повідомив прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск.