Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо у відкритому листі до Європейського Союзу висловив жорстку критику щодо рішення президента України Володимира Зеленського припинити транзит російського газу через територію України з 1 січня 2025 року. Фіцо назвав цей крок "неправильним і ірраціональним", заявивши, що він призведе до посилення напруженості та заходів у відповідь.
Відповідну заяву він опублікував у Facebook.
У листі Фіцо наголосив, що рішення Київ ухвалив в односторонньому порядку, без консультацій із органами ЄС чи державами-членами, яких це безпосередньо стосується, зокрема Словаччиною та іншими споживачами газу в Європі.
Прем'єр зазначив, що Україна відхилила запропоновані альтернативи, які могли б забезпечити постачання газу, і звинуватив Єврокомісію в недбалості. За його словами, економічні наслідки припинення транзиту або не були проаналізовані, або результати такого аналізу не обговорювалися з країнами-членами.
Фіцо попередив, що припинення транзиту газу завдасть серйозної шкоди економіці ЄС. Він підрахував, що такі дії коштуватимуть європейському бізнесу, громадянам і критичній інфраструктурі десятки мільярдів євро щороку. Зокрема Словаччина нібито втратить понад 400 мільйонів євро річних доходів від транзиту газу та понад 1 мільярд євро через зростання цін на сировину.
Україна, за словами Фіцо, втратить приблизно 800 мільйонів євро щороку, а також можливість імпортувати газ із Європи, оскільки експорт газу з ЄС може стати неможливим. Водночас втрати Росії, за його розрахунками, оцінюються лише у 2 мільярди євро, що, на думку Фіцо, свідчить про дисбаланс впливу цього рішення на сторони.
Фіцо назвав такий крок "саморуйнівним жестом", який завдає шкоди передусім ЄС, а не Росії. Він також наголосив, що Європа повинна раціонально підходити до допомоги Україні, уникаючи рішень, які мають суто ідеологічний характер без врахування економічних наслідків.
Нагадаємо, Фіцо пригрозив відключити резервне постачання електроенергії в Україну, якщо Київ припинить транспортування російського газу до Центральної Європи. За його словами, після 1 січня Братислава оцінить "ситуацію і потенційні заходи у відповідь проти України".