У ЄС оцінили, як припинення транзиту російського газу через Україну вплине на ціни

Поділитися
У ЄС оцінили, як припинення транзиту російського газу через Україну вплине на ціни © EPA-EFE/PAVLO PALAMARCHUK
ЄС встиг підготуватися до сценарію припинення транзиту російського газу.

Європейська комісія оцінює, що припинення транзиту російського природного газу через Україну матиме незначний вплив на ціни на газ у ЄС. Це питання вже враховано європейськими газовими ринками, а регіон має здатність знайти альтернативні джерела постачання.

Аналіз, який потрапив у розпорядження агентства Bloomberg, підготовлений для заспокоєння країн-членів ЄС і стабілізації ринкових настроїв перед завершенням терміну дії транзитної угоди між Україною та Росією.

Попри зниження цін на газ у порівнянні з піковими рівнями під час енергетичної кризи 2022 року, вони залишаються високими. Багато європейських домогосподарств і підприємств досі стикаються з труднощами через значні рахунки за енергоносії. Нещодавнє зростання цін на газ, яке спостерігалося цього місяця, також викликало занепокоєння. За словами експертів, навіть незначні збої можуть впливати на крихкий баланс ринку.

"Із огляду на те, що у світі щорічно виробляється понад 500 мільярдів кубометрів зрідженого природного газу, заміна близько 14 мільярдів кубометрів російського газу, що постачався транзитом через Україну, матиме незначний вплив на ціни на природний газ у ЄС. Припинення дії транзитної угоди вже враховано у зимових цінах на газ", ‒ зазначається у документі Єврокомісії.

Комісія наголошує, що держави-члени, які досі імпортують російський газ через Україну, зокрема Австрія і Словаччина, зможуть відмовитися від цих поставок без значних проблем. Водночас ЄС не планує брати участь у переговорах щодо продовження транзиту. Натомість, покупці газу зі Словаччини та Угорщини продовжують консультації, включно з пропозицією обмінів між Азербайджаном і Росією.

Ситуація ускладнюється через занепокоєння щодо виснаження європейських газових запасів, які вперше з моменту енергетичної кризи опустилися нижче середнього п’ятирічного рівня. Проте держави-члени змогли скоротити споживання газу на 18 % порівняно із середнім показником за останні п'ять років, починаючи з серпня 2022 року.

Також зазначено, що Сполучені Штати мають намір збільшити потужності з виробництва ЗПГ протягом наступних двох років. Ці нові поставки можуть допомогти ЄС впоратися з потенційними перебоями.

"Найреалістичніший сценарій передбачає припинення дії транзитної угоди і постачання російського газу через Україну. ЄС добре підготовлений до цього", – йдеться у звіті.

Запровадження Україною санкцій на транзит нафти та газу російського походження не тільки дало б можливість зменшити експортні доходи росіян на 12 млрд дол. щорічно, а й було б потужним сигналом для наших партнерів у Європейському Союзі, які активно обговорюють питання включення до наступного пакета санкцій ЄС також імпорту до Євросоюзу російського СПГ. Це стало б відчутним ударом по економіці РФ.

Про це в статті "Росія отримує 12 мільярдів доларів за рахунок України. Настав час це зупинити" пишуть президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар та екскерівник ТОВ "Оператор ГТС України" (2019-2022) Сергій Макогон.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі