Щоб заспокоїти фермерів-протестувальників, Туск минулого тижня заявив, що перегляне національне законодавство про заборону російського і білоруського імпорту, оскільки вони, як і українські товари, дестабілізують польський ринок і ринок ЄС. Але у понеділок 4 березня він відступився і сказав, що замість цього домагатиметься заборони на рівні всього ЄС. Така невизначеність польського прем'єра змушує експертів і міжнародне співтовариство ставити собі питання, чи справді він знає, як заспокоїти хвилювання фермерів, чи просто підливає масла у вогонь, повідомляє Politico.
В кінці лютого Михайло Ткач поїхав до польського кордону з Білоруссю, щоб зняти на камеру, як вантажівки з російським зерном безперешкодно перетинають кордон з Європейським Союзом. Український журналіст, якого згодом затримала поліція, запитував на камеру, чому на півдні Польщі польські фермери блокують український зерновий та інший сільськогосподарський імпорт, тоді як російські товари на мільйони євро безперешкодно проходять через кордон.
"Єдиним переможцем у торговельній війні між двома союзниками є президент Росії Владімір Путін, який демонструє міць Росії як провідного світового експортера зерна і використовує її для ізоляції України", — пише видання.
Минулого тижня фермери поширили свій протест на кордон з Литвою, стверджуючи, що українське зерно потрапляє до прибалтійської країни, де його ребрендують і відправляють далі до Польщі, оминаючи національну заборону. Вищі посадові особи Литви припустили, що протестувальники можуть бути пішаками в гібридній війні, яку веде Путін, щоб розпалити конфлікт між Україною та її західними союзниками.
"Спроба заявити, що Литва якимось чином використовується в зерновій суперечці, дуже схожа на спроби Кремля нацькувати один на одного двох найбільших прихильників України", — сказала прем'єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте.
Габріелюс Ландсбергіс, міністр закордонних справ Литви, звернувся до польського уряду з проханням "протрезвіти" і напоумити протестуючих фермерів.
"Очевидно, що це нагадує деякі гібридні операції, які інтенсивно експлуатуються російською пропагандою. Я сподіваюся, що наші партнери в Польщі бачать це так само, як і ми, і ми зробимо все можливе, щоб запобігти ескалації", — повідомив Ландсбергіс.
Нагадаємо, що Дональд Туск вважає, що Польщі слід працювати разом з Брюсселем, щоб допомога Україні не шкодила при цьому економіці Польщі. Туск стверджує, що Польща готова надавати допомогу Україні, але не на шкоду власним громадянам, зокрема сільгоспвиробникам.