У чотирьох країнах Євросоюзу (Польща, Бельгія, Естонія та Швеція) вважають, що Україну можна вважати «особливим кейсом» у питанні її членства у ЄС й, відповідно, вона може пройти «особливий» (спрощений) шлях до членства. Із цим не погоджуються у більшості країн-членів, де вважають, що має бути однаковий підхід для всіх нових членів – на основі заслуг. Яка політична думка сформована з цього приводу в Італії та Франції, з’ясували 30 листопада під час дискусії, яку організував аналітичний центр ECFR (Європейська рада з міжнародних відносин).
Не дивлячись на те, що в останньому дослідженні ECFR з приводу ставлення до вступу у ЄС України Франція та Італія залишалися прихильниками вступу на основі заслуг, їхні представники у дискусії висловили обережний оптимізм щодо прогресу України, а також думку про те, що на її прийняття варто дивитися не лише з точки зору ризиків, але й з огляду на нові можливості.
«Досвід України є абсолютно безпрецедентним. Ми маємо інтегровану в ЄС країну, що перебуває у стані війни. З одного боку, ми вважаємо, що не слід робити знижку на воєнний час, тому що заради майбутнього Європейського Союзу ми повинні бути дуже обережними, переконуючись, що цей процес працює, і особливо дивлячись у майбутнє, але не забуваючи при цьому, що існує також геополітичний імператив. Чому ми поспішаємо відкрити двері для України? Тому що це також дуже важливе питання безпеки, і в цьому відношенні Європейський Союз збирається надати певний захист Україні. І це також в наших інтересах», – висловилася редакційний директор французького видання Le Monde Сільві Кауфманн.
На її думку процес надання умов вступу України має бути ретельно продуманим, а критерії – якомога точніше обумовленими, «щоб нічого не залишалося занадто розпливчастим».
«Так. У нас вже є удар. Навіть якщо це заморожений конфлікт, як у випадку з Кіпром, але ми ніколи не допускали таку велику країну до Європейського Союзу, і це ще одне зрушення, яке свідчить про те, що ми повинні почати мислити з точки зору можливостей, а не лише з точки зору ризиків, які ми, безумовно, маємо», – вважає Кауфман.
На думку депутатки нижньої палати італійського парламенту Лії Квартапелле, Україна поки що відповідає всім критеріям, які були поставлені на перших кроках.
«Україна, як завжди, дивує нас у хорошому сенсі. Тому ми повинні бути готові набагато раніше, ніж ми думаємо. Оскільки є певні столиці, які думають, що Україна може бути не готова в короткостроковій перспективі, і тому вони не продумують цей процес. Це моє головне занепокоєння. Я вважаю, що ми повинні посилити аргументацію, що розширення на Україну зробить Союз набагато сильнішим не лише з оборонної точки зору. Але, як я вже казала, з сільськогосподарської точки зору, з економічної точки зору, про яку ми ніколи не говоримо», – сказала Квартапелле.
Нагадаємо, під час дискусії у ECFR з’ясувалося, що не у всіх країнах відчувають так звану «втому» від України, але переймаються дедалі більшою популярністю правих політиків й популістів, а віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина назвала найголовніше, чого потребує наша країна у довгострокових відносинах із Європейським Союзом.