Німці обговорюють немислиме — чи потрібна їм ядерна зброя? — The Wall Street Journal

Поділитися
Опора на нинішню стратегію ядерного стримування НАТО і великі інвестиції в досконаліші системи ППО є наразі найкращим рішенням.

Останніми тижнями німецькі чиновники закликали Францію і Велику Британію — дві ядерні держави Європи — спільно з Берліном розробити запасний план ядерного стримування для НАТО, якщо США більше не захочуть виконувати цю роль. Деякі політики та науковці йдуть ще далі, задаючись питанням, чи буде Німеччина коли-небудь мати потребу у власному ядерному арсеналі?

Німеччина не єдина країна, де політики замислюються про наслідки поширення ядерної зброї. Але саме в Німеччині, яка з часів поразки у Другій світовій війні дотримується ідеї пацифізму і відмовилася як від атомної енергії, так і від ядерної зброї, дебати проходять особливо гостро, повідомляє видання The Wall Street Journal.

Дискусія стала надбанням громадськості на початку цього місяця, коли міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер відреагував на висловлювання кандидата в президенти США Дональда Трампа, що в разі його переобрання Вашингтон не прийде на допомогу союзникам по НАТО. Інші політики, зокрема Фрідріх Мерц, лідер найбільшої опозиційної партії Німеччини, консервативної ХДС, і Катаріна Барлі, кандидат від лівоцентристської СДПН на європейських виборах, також закликали Німеччину до створення незалежного від США арсеналу європейського ядерного стримування.

Як вважають високопосадовці, канцлер Олаф Шольц, а також міністр закордонних справ Анналена Бербок і міністр оборони Борис Пісторіус, як і раніше, скептично оцінюють перспективи розширення ядерного співробітництва з Францією і Великою Британією і корисність такого підходу. Згідно зі словами офіційних осіб, спільна думка цих керівників полягає в тому, що, хоча потенційна ядерна загроза з боку Росії зросла, опора на нинішню стратегію ядерного стримування НАТО і великі інвестиції в досконаліші системи протиповітряної оборони є наразі найкращою відповіддю.

Хоча у Німеччині немає ядерного арсеналу, відповідно до угод НАТО про спільне використання, німецькі військові літаки можуть запускати американську ядерну зброю, розміщену в Німеччині. Але рішення про застосування цього озброєння ухвалюватимуть винятково в США.

Оскільки Трамп ставить під сумнів основоположний принцип НАТО, згідно з яким напад на одного члена НАТО є нападом на всіх, німецькі політики кажуть, що їхня країна є більш вразливою, ніж Франція чи Велика Британія. Незалежно від того, чи буде Трамп переобраний, деякі побоюються, що відсторонення США від Європи неминуче.

Міністр фінансів Лінднер та інші вважають, що Німеччина повинна зняти ядерне табу, поки не стало занадто пізно. Вони побоюються, що президент Росії Владімір Путін, підбадьорений успіхами в Україні та коментарями Трампа, незабаром може піддати альянс випробуванню, можливо, напавши на одну з країн НАТО, що мають спільний кордон із Росією.

Німецький політолог Максиміліан Терхалле, один із найактивніших учасників "ядерних дебатів", стверджує, що Німеччина повинна придбати у США близько 1000 стратегічних ядерних боєголовок, які перебувають наразі в неактивному стані. Потім цю зброю можна було б об'єднати з арсеналами Франції та Великої Британії, щоб створити запас приблизно в 1550 боєголовок. Ці сили будуть розгорнуті по всій території НАТО за наявності узгодженого плану застосування в разі нападу Росії.

"Ви можете мати 15 дивізій і сучасні танки, але якщо ви не маєте сил ядерного стримування, а перед вами стоїть ворог, який не тільки має їх, а й готовий погрожувати вам ними, то ці дивізії не принесуть жодної користі", — вважає Максиміліан Терхалле.

Відповідаючи на запитання про пропозиції Терхалле, високопоставлений німецький чиновник сказав, що наразі питання про наявність у Німеччині власної ядерної зброї не розглядається, але він визнав, що коли-небудь це може стати необхідним для Берліна, щоб ефективно стримувати Росію. Покладання на інші європейські держави, за словами чиновника, нічим не відрізняється від покладання на США.  Проте, з власною ядерною парасолькою чи без неї, Європа і Німеччина не мають іншого вибору, окрім як швидко нарощувати свою обороноздатність. 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі