Україна перебуває у центрі нетрадиційної енергетичної уваги

Поділитися
Чи справді енергетичне майбутнє України переходить на бік нетрадиційного газу?

20 квітня в Києві міжнародна конференція «Енергетична політика України: питання нетрадиційного газу» на одному з найпрестижніших майданчиків столиці зібрала представників уряду, державних і міжнародних компаній, зацікавлених у видобутку нетрадиційного газу, а також експертів.

Ще до початку конференції вразила незвичайна річ - ініціатором та організатором конференції виступило Міністерство енергетики та вугільної промисловості разом із НАК «Нафтогаз України» та її дочірньою видобувною компанією «Укргазвидобування». І в анонсі, і під час самого засідання було наголошено на тому, що таку розмову на тему нетрадиційного газу державні чиновники та фахівці проводять вперше. Відкриваючи захід, міністр енергетики Юрій Бойко на початку своєї промови сказав, що відвідав США для вивчення досвіду цієї країни з видобутку альтернативного газу. Теза про передовий і позитивний приклад США звучала майже в кожному виступі.

Міністр щедро сипав прикладами та привезеними з поїздок аргументами - нагадав про лютневе підписання Меморандуму про взаєморозуміння стосовно ресурсів газу з нетрадиційних джерел між Україною та США, згадав низку зустрічей з керівниками провідних енергетичних компаній - Shell, ExxonMobile, Chevron щодо співробітництва у видобутку альтернативних джерел, обговорення в березні перспектив видобутку сланцевого газу з італійською Eni.

Юрій Бойко випромінював впевненість та оптимізм: «Так, у нас, можливо, є певні екологічні проблеми, і ми будемо дуже ретельно підходити до вивчення цих проблем, і у нас є проблеми, пов’язані з густиною населення в цих районах, у нас частково ті площі, які пропонуються під видобуток, вони дуже густо населені, і ми будемо це враховувати при наданні ліцензій. Але все одно, вивчивши досвід, перші кроки Німеччини, Польщі, Сполучених Штатів Америки, ми вважаємо, що це ключова запорука нашої енергетичної безпеки в майбутньому. Робота з традиційним газом і з нетрадиційним на нашій території». Міністр зазначив, що в міністерстві сьогодні напрацьовують інформацію, щоб визначити конкретні механізми роботи з нетрадиційним газом.

Вказати на складнощі з видобуванням сланцевого газу намагався генеральний секретар Енергетичної хартії Андре Мерньє, який звернув увагу на екологічне питання (від забруднення повітря від гідравлічного розриву до забруднення території від води, яка використовується за технологією видобування), вплив на переміщення населення з території, де буде заплановане видобування, та зміни вартості газу в контексті його надлишкового видобутку. Пан Мерньє поспішав на літак до Брюсселя.

А зацікавленість міністерства знайшла жваві відгуки у міжнародних компаній, що вже працюють або тільки приглядаються до українського ринку. Представники компаній в неофіційних розмовах вказували на те, що поки з урядом України відбувається цілком нормальний і планомірний процес спільних напрацювань та узгоджень. Аналітик з питань газу та енергетики Міжнародного енергетичного агентства Олександр Антонюк висловив думку, що сценарій розвитку багатообіцяючий, адже «майбутнє переходить на бік нетрадиційного газу».

Не менш позитивно налаштований голова «Нафтогазу України» Євген Бакулін повідомив, що планується розробити Стратегію освоєння ресурсів сланцевого газу в Україні та продовжити виконання наукових досліджень з оцінки прогнозних запасів. При цьому він знову звернув увагу на досвід, технології та фінансові ресурси провідних компаній світу - вже згаданих ExxonMobile та Chevron, а також Halliburton, Total, «Газпрому».

Передбачити ж, коли буде розпочато пілотний проект з видобутку нетрадиційного газу, не взявся ніхто. Конференція надала відповіді поки що лише на питання про формулювання загальних політичних цілей держави щодо перспектив розвідки і видобутку нетрадиційного газу на теренах України. Тож багато завдань тільки-но поставлені і в подальшому потребуватимуть їхнього вирішення спільно з державними чиновниками, зацікавленими газодобувними світовими компаніями, провідними геологами та експертами галузі.

Дисонансом до загалом конструктивних виступів представників бізнесу прозвучав хіба що виступ виконавчого віце-президента з газу та енергопостачання ТНК-BP Михайла Слободіна, який заявив, що розробка теми нетрадиційного газу в Україні відбувається дуже повільно. Представник компанії кілька разів наголосив, що за останній рік не було видано жодної ліцензії. Продемонструвавши яскраві слайди та ретельно підібрані промовисті цифри, виступаючий стрімко вийшов із зали після презентації.

Навіть якби Юрій Бойко залишився в залі, цей виступ навряд чи його засмутив. Міністр поділився планами на майбутнє: у вересні в Києві вже запланована масштабна конференція, яку міністерство організує спільно з американською консалтинговою компанією Cambridge Energy Research Associates і до участі в якій будуть запрошені всі провідні компанії, що працюють з нетрадиційним газом. Цей захід, за словами міністра, буде профільним і сприятиме обміну думками.

Кожна зі сторін висловила сподівання, що наступного разу можна буде обговорювати вже конкретні проекти співпраці. Тож, зваживши на інтерес міністерства та взаємний інтерес компаній, порахуємо «енергетичних курчат» восени.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі