Тягар давніх гріхів

Поділитися
Попередній висновок «кіотських наглядачів» для України повчальний, але не остаточний.

Підрозділ із забезпечення дотримання Кіотського протоколу до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (РКЗК ООН) на слуханнях 25 серпня з приводу розгляду Націо­нального кадастру антропогенних викидів із джерел та абсорбції поглиначами парникових газів за 1990-2008 роки ухвалив попередні висновки щодо від­повідності України вимогам Кіотського протоколу. Поки що дію ринкових механізмів Кіотського протоколу не призупинено, Україна не позбавлена тимчасово права торгівлі квотами на викиди парникових газів. (Повний текст неофіційного перекладу рішення Під­розділу із забезпечення дотримання Кіотського протоколу див. на сайті DT.UA.)

У разі ухвалення відповідного рішення як остаточного Україна тимчасово буде обмежена у використанні таких механізмів Кіотського протоколу, як торгівля квотами на викиди парникових газів та реалізація проектів спільного впровадження за національною процедурою (докладніше див. DT.UA №23 від 24 червня 2011 року - інтерв’ю голови Держагентства екологічних інвестицій Сергія Орленка). Але це обмеження не стосується використання коштів, що вже отримані від продажу відповідних квот, на проекти, які реалізуються за схемою «зелених» інвестицій. Проекти спільного впровадження за міжнародною процедурою (Трек-2) також будуть реалізовуватися в звичному режимі.

Незважаючи на загальну позитивну оцінку проведеної Україною роботи з доопрацювання кадастру, при прийнятті попередніх висновків підрозділ послався на діючу процедуру, за якою на зазначеному засіданні розглядається кадастр за 1990-2008 роки. Саме за результатами розгляду цього документа й приймається рішення щодо відповідності України. Виходячи з цього, підрозділ прийняв попереднє рішення, що Україна не виконує взятих на себе зобов’язань. Цитую неофіційний, проте тотожний переклад:

«Висновки та наслідки

23. Підрозділ із забезпечення дотримання робить висновок про те, що Україна не дотримується «Керівництва для національних систем щодо оцінки антропогенних викидів з джерел і абсорбції поглиначами парникових газів згідно з параграфом 1 статті 5 Кіотського протоколу» (додаток до рішення 19/СМР.1). Таким чином, Україна не відповідає вимогам прийнятності відповідно до статей 6, 12 і 17 Кіотського протоколу та не має національної системи відповідно до параграфа 1 статті 5 Кіотського протоколу, а також до вимог і керівництв, прийнятих на цій підставі.

24. Згідно з розділом XV Підрозділ із забезпечення дотримання застосовує такі наслідки:

А) Оголошується, що Україна не виконує зобов’язань.

В) Україна повинна розробити план, що згадується у параграфі 1 розділу XV, згідно з грунтовними вимогами параграфа 2 розділу XV та параграфа 1 правила 25-біс правил процедури, та представити його протягом трьох місяців Під­розділу із забезпечення дотримання відповідно до параграфа 2 розділу XV і звітувати про хід впровадження цього плану відповідно до параграфа 3 розділу XV.

С) Право України на участь у механізмах згідно зі статтями 6, 12 та 17 Кіотського протоколу призупиняється на основі відповідних положень цих статей до вирішення питання впровадження.

25. Ці висновки та наслідки наберуть сили після їх підтвердження остаточним рішенням Підрозділу із забезпечення дотримання».

Питання відповідності України Кіотському протоколу буде розглянуто знову на наступному засідання підрозділу, що заплановане на жовтень 2011 року.

На прохання DT.UA ситуацію прокоментував безпосередній учасник подій - Олексій ХАБАТЮК, заступник директора департаменту - начальник відділу обліку парникових газів департаменту міжнародного співробітництва, проектів спільного впровадження та національної системи обліку парникових газів Державного агентства екологічних інвестицій України: «У звітності щодо викидів парникових газів, яка подана до РКЗК ООН у 2011 році, зроблено колосальні покращення. Цей факт складно ігнорувати, і це зазначено у попередньому висновку Підрозділу із забезпечення дотримання Кіотського протоколу. Однак затверджені процедури підрозділу чіткі і відповідно до них у даний час до уваги береться лише національний кадастр антропогенних викидів із джерел та абсорбції поглиначами парникових газів за 1990-2008 роки та зауваження лише до нього. На жаль, проблеми попередніх років, пов’язані з підготовкою Національного кадастру антропогенних викидів, даються взнаки саме зараз. Однак Державне агентство екологічних інвестицій України разом з іншими державними органами докладає всіх можливих зусиль для того, щоб Під­ро­зділ із забезпечення дотримання взяв до уваги досягнутий прогрес у цьому питанні та врахував його при винесенні остаточного рішення» (див. DT.UA №28 від 13 серпня 2011 року).

14-те засідання Підрозділу із забезпечення дотримання відбулося 22-27 серпня 2011 року в м. Бонн (Німеччина). На порядку денному, крім інших питань, розглядалися питання впровадження за Кіотським протоколом щодо двох країн - України та Румунії.

У засіданні брала участь українська делегація у складі представ­ни­ків МЗС, Мінприроди, Держекоінвес­тагентства, Держлісагентства, НАН України, Посольства України у Німеччині та експерти.

Разом тим 1 вересня 2011 року у Бонні (Німеччина) розпочалося перше Установче засідання Технологічного виконавчого комітету (ТВК) Рамкової конвенції ООН про зміну клімату.

ТВК створено відповідно до рішення 16-ї Конференції Сторін РКЗК ООН, що відбулася 29 листопада - 10 грудня 2010 у м. Канкун (Мексика), як міжнародний керівний орган для координації заходів з передачі низьковуглецевих технологій у глобальному масштабі. Загалом до ТВК входять 17 із 194 країн - учасниць РКЗК ООН.

Україна увійшла до Технологічного виконавчого комітету як один з активних учасників міжнародного переговорного процесу з питань зміни клімату, а також як країна, що послідовно відстоює особливий статус країн з перехідною економікою.

Як зазначив на засіданні ТВК представник України Вадим Сидяченко, директор департаменту міжнародної діяльності, проектів спільного впровадження та національної системи обліку парникових газів Державного агентства екологічних інвестицій, «обрання України до складу ТВК - це висока честь для Української держави та визнання її активної позиції як у переговорних процесах з питань зміни клімату, так і у реалізації проектів, спрямованих на скорочення викидів парникових газів».

У порядку денному засідання передбачено обрання голови ТВК і керівних органів, розподіл напрямків роботи, вироблення та затвердження правил і процедур комітету.

У рамках засідання Україна відстоюватиме збереження статусу країни з перехідною економікою, надання права на залучення новітніх низьковуглецевих технологій за рахунок міжнародних фондів. Також представник нашої держави планує внести пропозицію щодо закріплення за країнами з перехідною економікою права як залучати технології, так і брати участь у передачі технологій країнам, що розвиваються.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі