ТУРКМЕНІСТАН ЗБІЛЬШИВ ЦІНУ НА ГАЗ

Поділитися
2002 року, повідомляє російське агентство «Інтерфакс» із посиланням на представника уряду Туркмені...

2002 року, повідомляє російське агентство «Інтерфакс» із посиланням на представника уряду Туркменістану, принаймні для одного оптового імпортера туркменського газу — Міжнародної групи компаній «Ітера» — ціна збільшиться до 43 доларів за 1000 кубометрів на кордоні Туркменістан—Узбекистан. Контракт за таких умов про постачання в майбутньому році на адресу МГК «Ітера» 10 млрд. кубометрів туркменського газу підписали віце-прем’єр уряду Туркменістану Єлли Гурбанмурадов і президент МГК «Ітера» Ігор Макаров.

2001 року основні імпортери туркменського газу — МГК «Ітера» і НАК «Нафтогаз України» — купували туркменський газ за ціною 40 доларів за тисячу кубометрів з оплатою 50% його вартості валютою, а ще 50% — товарами та послугами.

МГК «Ітера», яка нинішнього року купувала туркменський газ для споживачів у СНД, включаючи Україну й Росію, також є протягом кількох років оператором з транспортування природного газу в Україну. Згідно з контрактом цього року НАК «Нафтогаз України» мала отримати 30 млрд. кубометрів туркменського газу. Однак майже половина призначеного НАКу газу належить «Ітері» — як плата за операторські послуги. 2002 року в Україну заплановане постачання 33,6 млрд. кубометрів туркменського газу за ціною 42 долари за 1000 кубометрів.

Проте поки не визначено, хто буде оператором з доставки в Україну туркменського газу. Крім МГК «Ітера», на цю роль (принаймні на території Російської Федерації) претендує і ВАТ «Газпром», який планує укласти з НАК «Нафтогаз України» прямі контракти.

Таке бажання «Газпрому» зумовлене тим, що українська сторона ще раніше наполягала й на збільшенні транзитної ставки на російський газ по своїй території (до 1,75 дол. за транспортування 1000 кубометрів газу на 100 км газопроводу), і на тому, щоб росіяни оплачували газотранспортні послуги підрозділів НАК «Нафтогаз України» хоча б частково грошима. Росіяни, у свою чергу, запропонували і НАКу оплачувати грошима транзит туркменського газу територією Російської Федерації. Остаточного вирішення цього питання поки не прийнято, отже, і визначитися з оператором із доставки туркменського газу до кордонів України сторони поки що не можуть.

А тим часом у Харкові 14 грудня в ході українсько-російського бізнес-форуму очікувалося підписання протоколу про транзит газу в Україну 2002 року. На момент здавання номера до друку «газовий» протокол не було підписано. Що, втім, дає можливість порівняти основні положення проекту такого міжурядового документа з підписаним остаточним його варіантом.

За даними «ДТ», проект містив дані про імпортну складову газового балансу України-02: близько 34 млрд. кубометрів туркменського газу і 26 млрд. кубометрів російського, яким «Газпром» оплатить газотранспортні послуги НАК «Нафтогаз України». І лише якщо обсяг транзиту російського газу через територію України перевищить запланований обсяг, а отже, її газовий еквівалент буде понад 26 млрд. кубометрів газу, тоді росіяни згодні за перевищення заплатити грішми...

Якщо раніше у випадку реекспорту російського газу «Газпром» вимагав сплачувати за нього по 140 дол. за 1000 кубометрів, то 2002-го погоджується на 100 дол. Зате наполягає на тому, щоб ставка тарифу за транзит газу по території РФ складала 1,09 дол. І всі оператори поставок газу по російській території, у випадку підписання цього проекту, повинні будуть сплачувати за транзит газу грішми. Тож якщо українська сторона наполягатиме на збільшенні тарифної ставки за транзит газу через Україну до 1,75 дол. і на грошових виплатах за такі послуги, то НАКу доведеться приготуватися платити «Газпрому» дуже кругленьку суму. А на чому сторони зійдуться, «ДТ» розповість у наступному випуску, якщо, звісно, на той час протокол буде підписано.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі