Право газоспоживачів на вибір постачальників: закон і практика

Поділитися
Цього разу у керівників немаленьких постраждалих підприємств - споживачів газу терпець урвався, і вони вирішили не залишати без реагування дії сумських газовиків. Справді, порятунок потопельників - справа рук самих потопельників

Доволі нечасто буває так, щоб виробників і будівельних матеріалів, і продовольчих товарів одночасно зачепила за живе одна спільна проблема. Причому ця проблема є такою суттєвою, що ставить під загрозу стабільність роботи багатьох підприємств. Загострилася вона внаслідок подій, що відбулися на Сумщині 1 березня ц.р. Їх наслідок - "без оголошення війни" підприємства відключили від поставок газу. DT.UA у попередньому номері розповідало про цю ситуацію (див. "Як в Україні газом торгують").

Нагадаю, у перший день весни через відсутність планових лімітів природного газу працівники ПАТ "Сумигаз" припинили газопостачання підприємств Сумської області. Протягом останніх місяців це вже стало небезпечною традицією: першого числа кожного місяця люди в розмальованих жовтих автомобілях із написом "Сумигаз" їдуть "у гості" до промислових споживачів, де намагаються відключити газ, зупиняючи в такий спосіб їх господарську діяльність.

Не буду розмірковувати про причини, що призвели до такої ситуації, та шукати винних. Правомірність дій посадовців НАК "Нафтогаз України" та ПАТ "Сумигаз" зобов'язані перевірити уповноважені на те державні органи, зокрема Генеральна прокуратура.

Найважливіше, що цього разу у керівників немаленьких постраждалих підприємств - споживачів газу терпець урвався, і вони вирішили не залишати без реагування дії сумських газовиків. Справді, порятунок потопельників - справа рук самих потопельників (див. відозву).

У ТОВ "Керамейя", створеному в 2007 р. за підтримки американського інвестиційного фонду Horizon Capital, протягом шести років у геометричній прогресії збільшували кількість виробленої керамічної цегли та подумували про розширення асортименту продукції. Але суворі життєві реалії змушують трішки скоригувати ці плани.

На перший погляд, тригодинна відсутність газу виглядає для підприємства лише дрібною неприємністю. Однак потрібно врахувати, що авральне відключення газу призводить до технологічних і виробничих безповоротних втрат, а інколи й до виходу з ладу теплових агрегатів.

За інформацією генерального директора ТОВ "Керамейя" Івана Телющенка, припинення газопостачання завдало очолюваному ним товариству збитків на суму близько 150 тис. грн. Розрахунок суми збитків виглядає переконливо, особливо коли врахувати, що за безперебійної роботи товариство здатне випускати 30 млн штук клінкерної цегли на рік.

І навіщо цьому підприємству намагатися поліпшувати якість продукції чи вдосконалювати матеріальну базу, якщо "легким рухом руки", котра має доступ до газового вентиля, зупиняється відразу все виробництво?

Іван Телющенко звернувся до Антимонопольного комітету України із заявою про перевірку порушень антимонопольного законодавства з боку посадових осіб ПАТ "Сумигаз" та сподівається, що в Україні все ж почнуть захищати власних виробників.

ТОВ "Горобина" - єдиний ліцензований виробник лікеро-горілчаної продукції в Сумській області - залишився без блакитного палива на троє діб, зупинивши на цей час процес виробництва. Поновлення газопостачання керівники товариства домоглися лише на четвертий день після звернення по допомогу до керівників обласної влади. Але директор підприємства Володимир Демура, який також очолює громадську раду при Сумській обласній державній адміністрації, обурений подібними виробничими "сюрпризами" з боку газовиків. Він підготував звернення до вітчизняних урядовців із проханням розібратися з перебоями у газопостачанні українських виробників.

Черговий постраждалий споживач - ПрАТ "Хлібозавод "Залізничник" з державною часткою в статутному капіталі у розмірі 48,02%, забезпечує хлібобулочними виробами місто Тростянець, шкільні та дошкільні заклади, інші бюджетні установи, сільське населення Тростянецького та Охтирського районів Сумської області.

Одразу виправлюся: правильно писати "забезпечував хлібобулочними виробами", бо, відключивши газ ще 1 березня ц.р., "Сумигаз" станом на 12 березня так і не поновив газопостачання хлібозаводу. Директор І.Рєзнік змушений бігати по різних кабінетах, але не може віднайти шляхів до відновлення роботи товариства. Навіть написав звернення до голови Сумської обласної державної адміністрації. Але справа з місця не зрушила. Підприємство стоїть, хліба немає…

А в ПАТ "Сумигаз" усе спокійно?! Схоже, посадовці сумського облгазу сповнені наміром втілити в життя гасло героїні Нонни Мордюкової з кінофільму "Діамантова рука": "Не будуть брати - відключимо газ!". Але на відміну від незабутнього очільника
будинкового комітету з її лотерейними білетами, у нашому випадку брати потрібно газ. І брати його обов'язково в "Сумигазі".

Проте вищеназвані підприємства, як виявляється, на своє нещастя вирішили отримувати природний газ від приватних газотрейдерів. Адже в Україні існує газовий ринок!

Можливо, хтось запитає, чому це промисловці Сумщини не хочуть купувати природний газ у місцевого облгазу ("Сумигазу")? Спробую пояснити.

Ціна природного газу у ПАТ "Сумигаз", згідно з інформацією, розміщеною на інтернет-сайті, становить 4353,34 грн за тисячу кубометрів. Це без урахування вартості послуг з транспортування. У приватних газотрейдерів газ коштує дешевше на 7–30 грн за кожну тисячу кубометрів. Протягом 2012 р. "Керамейя" спожило та оплатило 6 млн кубометрів природного газу, "Горобина" - 400 тис., "Хлібозавод "Залізничник" - 40 тис. кубометрів. У кожного підприємства - своя сума економії, але гарний господар в Україні ніколи не відмовиться від зайвої копійки (або десятка тисяч гривень).

Нині є сподівання, що свідома активна позиція сумських підприємців спонукає владу до наведення ладу на газовому ринку України.

Наші народні депутати в Законі України "Про засади функціонування ринку природного газу" прописали чудові та справедливі принципи діяльності суб'єктів ринку природного газу, а саме: вільний вибір постачальників природного газу; добросовісна конкуренція; недопущення дій, спрямованих на спричинення збитків іншим суб'єктам ринку; відповідальність суб'єктів ринку за порушення правил діяльності на ринку природного газу; забезпечення захисту прав та інтересів споживачів природного газу.

Залишилося зробити так, аби ці принципи не залишилися на папері (в моніторі ПК). Правила гри на газовому ринку повинні бути однакові для всіх та виконуватися всіма його учасниками. На жаль, сьогодні деякі посадовці газових компаній вважають своє слово (бажання) вищим за Закон.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі