Як в Україні газом торгують

Поділитися
Внаслідок таких (законних?!) дій посадовців згаданих газових компаній сотні промислових підприємств були змушені припинити господарську діяльність, наслідком чого будуть багатомільйонні збитки для суб'єктів господарювання та мільйони гривень недоотриманих податків.

Підприємство, де ви працюєте або є співвласником/власником, опинялося у ситуації, коли йому відключають газ? Навіть якщо ви зробили передоплату. А якщо від цього залежить життєздатність підприємства і ваша особиста зарплата? Подальша розповідь - про події, що відбуваються у сфері газопостачання в Україні. Сподіваюся: що ширшого розголосу набудуть такі факти, то менше шансів на їх повторення. Можливо, публічність і неупереджене обговорення допоможуть зупинити свавілля у газовій галузі країни. Ситуацію із газопостачанням підприємств проілюструю на прикладі Сумської області, але, впевнений, аналогічні події відбуваються і в інших регіонах України.

Усупереч загальноприйнятій думці, головним недругом для українських промислових споживачів природного газу є не безпосередньо "Газпром" із його намаганням продати газ за найвищою ціною чи стягнути величезний штраф за невідбір газу "Нафтогазом". Насправді найбільшими недругами газоспоживачів України є чиновники, які очолюють чи входять до наглядових рад облгазів - обласних газорозподільних товариств. Мабуть, вони вважають, що ціна газу близько 545 дол. за тисячу кубометрів (з урахуванням цільової надбавки, послуг з поставки та ПДВ), яку змушені платити вітчизняні бізнесмени, є недостатнім "покаранням" за їх бажання працювати в Україні. Можливо, тому вони вирішили додати перцю діяльності вітчизняних виробників?

З восьмої години ранку 1 березня 2013 р. працівники Публічного акціонерного товариства "Сумигаз" почали роботу з відключення від газопостачання підприємств Сумської області - через відсутність планових лімітів природного газу на березень 2013-го. Хоча газопостачальні підприємства, які поставляють природний газ згадуваним споживачам, своєчасно надали "Нафтогазу" (оператору єдиної газотранспортної системи України) заявки, де вказувалися заплановані обсяги поставок газу.

Проте НАК "Нафтогаз України", всупереч вимогам "Порядку розроблення та погодження прогнозного річного балансу надходження та розподілу природного газу в Україні, планового (розрахункового) балансу надходження та розподілу природного газу та формування і затвердження планового розподілу постачання природного газу споживачам", не довів своєчасно планового розподілу газу до газорозподільних підприємств (облгазів).

З невідомих причин "Нафтогаз" затвердив планові ліміти природного газу для всієї України на поточний місяць лише близько 16-ї години 1 березня 2013 р. До цього часу було примусово відключено від газопостачання великі промислові підприємства, хоча вони наперед оплатили заявлений обсяг газу.

Посадовці НАК "Нафтогаз України" вже не вперше (свідомо?) нехтують своїми службовими обов'язками, тобто вчасно не доводять лімітів газу. Аналогічна ситуація була місяць тому, коли 1 лютого 2013 р. через відсутність затверджених планових лімітів уже відключали від газоспоживання підприємства, а ліміти з'явилися лише о другій годині дня.

У свою чергу, керівники "Сумигазу" також не відстають від своїх київських колег у спробах ускладнити життя підприємцям. ПАТ "Сумигаз" як гарантований постачальник газу на території Сумської області, відповідно до "Правил користування природним газом для юридичних осіб", повинен був у такій ситуації поставляти газ згадуваним споживачам із власних ресурсів, а не відключати їх від газопостачання…

На деяких підприємствах на стихійні мітинги вийшли рядові робітники, які не бажали через беззаконня чиновників втрачати робочі місця та недоодержувати заробітну плату. Наприклад, сотні працівників ТОВ "Керамейя" - найбільшого виробника будівельних матеріалів північно-східного регіону України, зібралися біля газової засувки і не дозволили газовикам закрити вентиль. Але "сумигазівці", дочекавшись у кущах сусідньої лісопосадки, коли робітники розійдуться, все одно відключили подачу газу на це підприємство.

Дії посадовців НАК "Нафтогаз України" і ПАТ "Сумигаз" лише на перший погляд виглядають звичайною (?) безвідповідальністю та виявом байдужості до долі споживачів газу. Про справжні мотиви можна здогадуватися…

Необхідно уточнити, що поставки газу на Сумщині припиняли лише тим споживачам, які отримують природний газ від постачальників за нерегульованим тарифом (від приватних газотрейдерів). При цьому ПАТ "Сумигаз" (яким фактично керують "товариші" Д.Фірташа) не припиняло газопостачання "своїм" споживачам, хоча у них також були відсутні планові ліміти газу.

При цьому посадові особи сумського облгазу (найчастіше - у приватних розмовах) наполегливо пропонували керівникам підприємств, які відключають від газопостачання, відмовитися від співпраці з приватними постачальниками та розпочати роботу безпосередньо із "Сумигазом". Мовляв, у такому разі їм не загрожуватиме припинення газопостачання навіть за відсутності лімітів.

Чи буде газорозподільне підприємство ПАТ"Сумигаз" і надалі "відключати" споживачів, яким газ продає газопостачальне підприємство ПАТ "Сумигаз"? Мабуть, відповідь зрозуміла кожному.

Головою наглядової ради ПАТ "Сумигаз" є Олег Никоноров, який одночасно працює і в НАК "Нафтогаз України" на посаді заступника директора департаменту майнових і корпоративних відносин. З огляду на цей факт, напевне, допомога з боку державної компанії у реалізації бізнес-інтересів сумських газовиків не виглядає випадковою. А враховуючи обсяг імовірних додаткових прибутків для "Сумигазу" у разі витіснення конкурентів із газового ринку та існуючі тісні зв'язки між працівниками обох компаній, не віриться, що чиновники НАКу байдужі до такого розвитку подій.

Внаслідок таких (законних?!) дій посадовців згаданих газових компаній сотні промислових підприємств були змушені припинити господарську діяльність, наслідком чого будуть багатомільйонні збитки для суб'єктів господарювання та мільйони гривень недоотриманих податків. Але, вочевидь, це не хвилює газових ділків і корумпованих чиновників. Можливо, у гонитві за особистим збагаченням вони готові знехтувати інтересами "непідконтрольних" підприємств і завдати шкоди іншим особам? Якщо це так і якщо їх негайно не зупинити, то описувана ситуація повторюватиметься щомісяця.

Уникнути подібних ситуацій можна було б, зокрема, за умови реалізації положень Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу", якими передбачається, що газорозподільне підприємство не може провадити діяльність із постачання природного газу. Прикінцевими та перехідними положеннями цього закону встановлено період з 1 січня 2012 р., протягом якого мають розділити функції з розподілу та постачання природного газу. Але виконання таких вимог гальмується чиновниками ПАТ "НАК "Нафтогаз України" та органів державної влади, відповідальних за здійснення цих реформ.

Нещодавно президент України Віктор Янукович поскаржився, що Європейське енергетичне співтовариство не надало допомоги Україні, коли "Газпром" виставив їй рахунок за недобір газу. Але навіщо допомагати країні, в якій високопосадовці, що працюють у державній компанії, яка керує газовою галуззю, дбають лише про власні майнові інтереси та прибутки газових магнатів?

Довідка ZN.UA

ПАТ "Сумигаз" має монопольне становище на ринку транспортування та поставок природного газу в Сумській області. У 2012 р. це підприємство поставило споживачам області близько 730 млн і транспортувало по своїх мережах 1,09 млрд кубометрів газу.

У вересні минулого року підконтрольне Д.Фірташу ТОВ "Газтек" придбало у Фонду держмайна 25,8% акцій компанії за 16,9 млн грн. До цього шляхом перекуповування компаній ЗАТ "Сток Холдер" (24,2% акцій) і ТОВ "Оксидент" (22,6%) сконцентрувало контрольний пакет акцій у ПАТ.

Вплив підсилювали й особливості кадрової політики НАК "Нафтогаз України", яка до осені минулого року мала понад 50% акцій. Ще в "державний період" наглядову раду "Сумигазу" очолював представник "Нафтогазу", раніше - директор київського представництва компанії Д.Фірташа (Group DF International Gmb).

На сьогодні у НАК "Нафтогаз України" залишається 25-відсотковий пакет акцій ПАТ "Сумигаз", у дружніх Д.Фірташу структур - більш як 72,6%.

У 2012 р. річний дохід ПАТ Сумигаз" становив 1,26 млрд грн. Чистий прибуток - 36,1 млн грн (у 2011-му - 43,2 млн).

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі