«Нафтогаз» приросте «ЛУКОРом»

Поділитися
Уряд України тимчасово призупинив приватизацію великого хімічного підприємства ВАТ «Оріана», ви...

Уряд України тимчасово призупинив приватизацію великого хімічного підприємства ВАТ «Оріана», вирішивши продати належні йому 47,93% акцій єдиного в Україні виробника етилену ЗАТ «ЛУКОР» національній акціонерній компанії «Нафтогаз України» із зобов’язанням сплатити борг «Оріани» перед Баварським об’єднаним банком у розмірі 19857,789 тис. євро. Таке рішення закріплене розпорядженням Кабінету міністрів №810 від 28 жовтня «Про заходи з погашення заборгованості ВАТ «Оріана» за отриманий іноземний кредит». У документі, зокрема, йдеться: «С метою врегулювання питання заборгованості «Оріани» по кредитах Баварського об’єднаного банку погодитися з пропозицією Фонду державного майна, Мінекономіки про... участь НАК «Нафтогаз України» у придбанні в передбаченому законом порядку пакета акцій ЗАТ «ЛУКОР» у розмірі 47,93%, що належить ВАТ «Оріана».

Уряд також доручив Мінекономіки разом із Мінпромполітики, Фондом держмайна, Держподатковою адміністрацією та Івано-Франківською облдержадміністрацією забезпечити розроблення і реалізацію заходів щодо поновлення калійного виробництва і розрахунків із кредиторами ВАТ «Оріана».

У такий спосіб ситуація з «Оріаною» отримала поштовх до розвитку. Та чи буде це остаточним рішенням, поки що важко сказати.

До цього рішення уряд неодноразово вивчав варіанти погашення боргу хімічного концерну, зокрема шляхом проведення додаткової емісії акцій «ЛУКОРу» і скорочення частки «Оріани» у його статутному фонді в обмін на погашення компанією «ЛУКОЙЛ-Нефтехимом» боргів «Оріани». Проте переговори з «ЛУКОЙЛом» ні до чого не призвели.

ЗАТ «ЛУКОР» створене на базі ВАТ «Оріана», до складу якого входять 13 самостійних хімічних підприємств. «Оріана» була монополістом українського ринку з виробництва соляної кислоти, каустичної соди, антистатиків та інших товарів народного споживання. Ще 1992 року Баварський об’єднаний банк надав «Оріані» кредит у розмірі 212,5 млн. німецьких марок для будівництва заводу з виробництва поліетилену. Кошти були залучені під гарантії українського уряду з покриттям німецькою страховою компанією «Гермес» під відсоткову ставку, яка дорівнює плаваючій відсотковій ставці для позик Баварського об’єднаного банку «плюс» 0,875% річних. Погашати цей кредит і відсотки по ньому передбачалося за рахунок надходжень від експорту виготовленої «Оріаною» продукції. Погашення та обслуговування кредиту розпочалося 31 липня 1998 року.

У грудні 2000-го «Оріана» разом з ТОВ «ЛУКОЙЛ-Нефтехим» створили ЗАТ «ЛУКОР» із статутним фондом у розмірі 1324 млн. грн., передаючи в нього свої найліквідніші потужності. До цього моменту «Оріана» погасила близько 70 млн. німецьких марок боргу Баварському банку. До кінця минулого року, за даними Мінпромполітики, сума боргу Баварському банку досягала 189,6 млн. євро. За час роботи ЗАТ частка «Оріани» у статутному фонді «ЛУКОРу» скоротилася з 50 до 47,93%.

Чистий дохід від реалізації продукції «ЛУКОРу» 2003 року становив 466,974 млн. грн., чистий прибуток — 0,06 млн. грн.

У січні—серпні 2004 року «ЛУКОР» опрацював 532,2 тис. тонн піролізної сировини, що на 7,9% перевищує цей показник за вісім місяців минулого року. За цей період підприємство збільшило виробництво етилену на 6,3%, до 149,6 тис. тонн, пропилену — на 7,3%, до 69,5 тис. тонн, поліетилену — на 13,4%, до 63,5 тис. тонн, вінілхлориду — на 44,8%, до 139,2 тис. тонн, каустичної соди — на 24,7%, до 77,3 тис. тонн.

Державі належать 99,99% акцій «Оріани», статутний фонд якої становить 806 млн. грн. Глава підкомітету з питань державного боргу, позики та інвестицій бюджетного комітету Верховної Ради, голова тимчасової слідчої комісії парламенту зі з’ясовування причин виникнення заборгованості по кредитах, залучених державою чи під держгарантії, Володимир Майстришин пропонував зобов’язання «Оріани» з погашення кредиту передати ЗАТ «ЛУКОР», зазначаючи, що за три роки діяльності дивіденди «Оріани» становили лише 0,25 млн. грн.

Після урядового рішення про продаж акцій «ЛУКОРу», голова Фонду держмайна України Михайло Чечетов заявив: «Буде конкурс». За його словами, участь у конкурсі та умова погашення заборгованості «Оріани» за кредитами в розмірі 19857,789 тис. євро вже узгоджені з НАК «Нафтогаз України».

Глава Фонду держмайна додав, що стартову ціну пакета поки що не визначено.

Відразу відгукнувся і «Нафтогаз». Придбання національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» частки ЗАТ «ЛУКОР», що належить повністю контрольованому державою ВАТ «Оріана» (обидва розташовані в Калуші, Івано-Франківської обл.), є логічним продовженням створення національної вертикально інтегрованої нафтової компанії (ВІНК) на базі НАК. Про це агентству «Інтерфакс-Україна» повідомив представник «Нафтогазу України», коментуючи недавнє рішення уряду про участь НАК «Нафтогаз України» у придбанні в передбаченому законом порядку пакета акцій ЗАТ «ЛУКОР» у розмірі 47,93%, що належить ВАТ «Оріана».

«Розширення технологічного ланцюжка ВІНК у нафтохімічну промисловість є логічним продовженням консолідації державних активів у нафтовій галузі», — сказав співрозмовник агентства.

Придбання половини акцій найбільшого хімічного концерну України натомість погашення його боргу перед Баварським об’єднаним банком у розмірі 19857,789 тис. євро є виправданим і економічно обгрунтованим, підкреслив представник «Нафтогазу».

При цьому, за словами представника НАК, взаємовідносини з іншим співзасновником «ЛУКОРу» — російським «ЛУКОЙЛ-Нефтехим», що володіє контрольним пакетом акцій ЗАТ, «приречені бути конструктивними». За його словами, у «ЛУКОЙЛу» є цінний досвід роботи в нафтохімічному виробництві та маркетингу продукції нафтохімії. «Нафтогаз України», у свою чергу, зможе забезпечити постачання підприємства сировиною (прямогонним бензином і дизпаливом) із переданого до складу компанії Дрогобицького НПЗ за існуючим нафтопродуктопроводом Дрогобич—Калуш.

НАК «Нафтогаз України» є найбільшою компанією України як за обсягом реалізації та чистого прибутку, так і за обсягом активів. Президент України Леонід Кучма указом від 14 вересня 2004 року доручив на базі НАК створити вертикально інтегровану нафтову компанію, зобов’язавши ФДМ передати до статутного фонду НАКу належні державі пакети акцій ЗАТ «Укртатнафта» у розмірі 43,054% статутного фонду й ВАТ «Нафтопереробний комплекс «Галичина» у розмірі 25% статутного фонду.

Крім того, «Нафтогаз України» має намір звернутися до уряду з проханням передати до статутного фонду НАКу держпакет акцій ВАТ «АЗМОЛ». На думку «Нафтогазу», об’єднання в структурі створюваної ВІНК переробних можливостей АТ «Укртатнафта» і ВАТ «АЗМОЛ» дозволить оптимізувати й збільшити виробництво автомобільного мастила в Україні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі