У січні-липні 2013 р. державний бюджет недоодержав близько 4,7 млрд грн податків з нафтопродуктів, з яких близько 2,22 млрд грн становить акцизний збір і 2,47 млрд - податок на додану вартість.
Загалом надходження акцизного збору з нафтопродуктів скоротилися порівняно з минулим роком на 33%. Це випливає з даних, які DT.UA передало джерело в Міністерстві доходів і зборів України на умовах конфіденційності. Згідно з цими даними, за сім місяців 2013 р. обсяг зібраного акцизу знизився порівняно з аналогічним періодом минулого року на 37,24%, або на 1,74 млрд грн. Щодо дизельного палива відставання від рівня минулого року становить 23,9% (475,5 млн грн).
"Доводиться констатувати наявність зростаючого тіньового ринку, не може споживання бензину за рік скоротитися майже на 40%", - говорить джерело у Міндоходів.
Це підтверджують також офіційні дані Міненерговугільпрому, згідно з якими у січні-липні 2013 р. споживання бензину в Україні знизилося порівняно з 2012-м на 6,24% (2,23 млн т), дизпалива - на 3,57% (3,1 млн т).
У свою чергу, згідно з даними Міндоходів, під оподаткування підпало 1,42 млн т бензину (63,7% від загального споживання) і 2,59 млн т дизельного палива (83,1%).
Таким чином, за сім місяців 2013 р. без податків на ринок надійшло близько 1,33 млн т нафтопродуктів, або 25% від усього спожитого обсягу.
"З урахуванням середніх цін на паливо розмір втрат за ПДВ при такому обсязі оцінюється майже у 2,5 млрд грн", - говорить фахівець міністерства. На його думку, за такої динаміки сумарні втрати податків з бензину і ДП цього року перевищать 8 млрд грн.
Міністерство доходів і зборів України раніше не відповіло на офіційні запити редакції DT.UA про обсяги сплати акцизного збору на нафтопродукти.
Тим часом серія розслідувань, проведених тижневиком DT.UA, показує, що основною причиною зростаючої недоїмки паливних акцизів є поставки імпортних нафтопродуктів через систему ліцензійних митних складів компаній "Зовнітрансгаз", ПП "Фірма Армада Плюс" і ДП "Петрол-Форвардинг".
Потім ці нафтопродукти оформлюються як транзитні або реекспортні, тобто без сплати акцизу і ПДВ, хоча реалізуються на внутрішньому ринку через компанію "Газ Україна-2020", яка входить до неформальної групи компаній СЄПЕК Сергія Курченка. "Газ Україна-2020" отримує нафтопродукти через систему підприємств, які мають ознаки фіктивності, і формально не є імпортером цих нафтопродуктів.