За два тижні до Дня незалежності України прем'єр у зверненні до співгромадян повідав про підготовку до зими. Тобто до осінньо-зимового сезону, який формально триває з 15 жовтня 2015 р. по 31 березня 2016 р. Логічно й симптоматично - гарний господар готує сани влітку.
Та саме про підготовку до зими прем'єр нічого нового не сказав і, очевидно, не має наміру говорити. По суті, прем'єр запропонував співгромадянам… самим подбати про те, щоб не замерзнути майбутньої зими.
Схоже, Арсеній Яценюк говорить тільки про те, що вважає важливим для себе як прем'єра та політика.
Прем'єр не говорить співгромадянам, що в їхніх квартирах у майбутньому опалювальному сезоні збираються встановити норму теплозабезпечення навіть не 18, як минулого сезону, а 16 градусів за Цельсієм. Що підземні сховища газу мінімально заповнені, й газовиків, а також енергетиків і тепловиків знову чекають тривожні дні і ночі - аби не аварія!
Глава уряду не сказав поки співгромадянам, що українська компанія уклала контракт на імпорт електроенергії з РФ, яка воює з Україною, і що без імпорту електроенергії нам поки що не обійтися. За нього це зробили інші. Не говорить він також, що, попри те, що наші брати й сестри, дочки й сини щодня гинуть або їх калічать російською зброєю на Сході України і в анексованому Криму, офіційно РФ "не агресор". Хоча останнє - прерогатива президента і парламенту, але така енергозалежність тепер - реальна загроза незалежності України.
А якщо співгромадян цікавлять інші життєво важливі проблеми, пишіть електронні листи на сайт уряду. Там навіть спеціальний розділ є для звернень громадян. Декому навіть показово відповідають. Чи вирішує це їхні проблеми - питання спірне.
Утім, прем'єр зазначив, що "вибір" загалом-то є в кожного - змерзнути чи ні майбутньої зими. Логічно і правильно, але тільки почасти. Бо Яценюк сказав, що мають зробити громадяни, але промовчав про те, що повинен зробити та практично робить уряд.
По суті, прем'єр запропонував співгромадянам… самим подбати про те, як вижити.
Про заміну котлів
Яценюк так натхненно переконував, що самостійне утеплення будинків і заміна котлів на негазові з 20-відсотковою компенсацією - мало не порятунок для співгромадян, що багато хто відразу готовий був бігти в Ощадбанк або Укргазбанк за держкомпенсацією. За словами прем'єра, 7 тис. громадян уже скористалися таким пільговим кредитом. Якби банки під час і після його промови ще працювали, кількість претендентів могла б значно зрости. Хоча цю програму Держенергозбереження активно рекламує понад рік. Держава частково, на 20%, компенсує громадянам заміну газових котлів на відносно сучасніші твердопаливні або енергокотли. Решта - вашим коштом.
Щодо котлів і рентабельності їх заміни думки співгромадян розходяться, поки що. Можливо, до одержання рахунків за жовтень, листопад тощо. На камеру ощасливлені держпідтримкою люди говорять, що так, це допомога. У неформальних розмовах нарікають, що заміна котла - за всіма правилами - далеко не всім по кишені, бо виливається в дуже вагому для бюджету сім'ї суму.
Що про це сказав прем'єр? Нічого.
Про доступність субсидій і про боржників
А ще Яценюк говорив про держкомпенсації за комунальні платежі. Мовляв, вони стануть доступнішими... з вересня. Чи не це обіцяв його уряд у грудні, березні, квітні, травні, червні?.. Але чомусь люди чекають субсидій по півроку. Наприклад, працівники соцсфери в Дніпропетровській області.
Загальна сума субсидій для компенсації витрат на оплату ЖКП в Україні в січні-липні 2015 р. становила 520,9 млн грн, що в 10,3 разу, або на 470,2 млн грн більше, ніж за сім місяців минулого року. Але сім'ї одержують загалом не набагато більше 200 грн. Прем'єр "утішив": мовляв, торік субсидії й компенсації одержали 450 тис. українських родин. Нині, за його словами, вже 2 млн, а до опалювального сезону - 4,5 млн.
Та чомусь Яценюк не порадив, як виживати людям, яким держава своєчасно не платить зарплат, а вони, своєю чергою, не можуть вчасно заплатити за комунальні послуги, зокрема, за газ. Міністр соцполітики тільки констатував, що борги по зарплатах сягнули 2 млрд грн. Але ні він, ні прем'єр не пояснили, як бути тим, кому в результаті заборгованості газові компанії вже нарахували багатотисячні пені й штрафи та вже обрізають газ. Тому що з облгазів "Нафтогаз" вимагає все до копійки. Принаймні за оплачений газ за останній рік.
Газопостачальні компанії не білі й не пухнаті. Але навіть якщо по засіках нашкрябають, за всі накопичені за багато років борги з "Нафтогазом" навряд чи розрахуються. Хіба що Фірташ, Ахметов та інші бенефіціари особисто заплатять за боргами своїх обл- і міськгазів. Ви вірите в такі дива?
Про утеплення житла
Ніхто не сперечається з прем'єром, що будинки і квартири треба утеплювати. Тим більше панельні, побудовані наприкінці 1960-х - на початку 1970-х років багатоповерхові коробки, які продуваються всіма вітрами. До відома прем'єра: хто міг, це вже зробив і робить.
Якщо ви живете в кооперативному будинку або створили ОСББ, можна домовитися з уповноваженим банком. Держава обіцяє компенсувати 40% вартості. Правда, коли почнете рахувати, з'ясуєте, нарешті, вартість чого компенсують: проекту, матеріалів, робіт чи всього потроху.
В інших випадках доведеться піклуватися про себе та своє житло самостійно. І не факт, що на це вам дадуть кредит або тим більше хоч часткову компенсацію.
Про запас газу
"Нафтогаз" вимагає оплати від міськ- і облгазів навіть не тому, що раптом (?!) вирішив упорядкувати свою фінзвітність. НАКу немає за що купити газ (ні імпортний, ні навіть той, що видобувається в Україні) для формування запасу в підземних сховищах газу (ПСГ) на осінньо-зимовий період.
Нас завзято запевняють, що навіть мінімальних запасів газу (15–16 млрд кубометрів на сезон) повинно вистачити. Повинно, але чи вистачить? І хто визначає тепер цей "мінімум"? Яценюк? За всієї поваги до прем'єра раджу прислухатися до професіоналів саме газової галузі. І не до тих, хто купив "за п'ять копійок" собі вишку. Звичне для прем'єра коло інвестрадників і бізнесменів може допомогти професіоналам на певному етапі, а поки що ліпше не заважали б.
Як раніше розповідало DT.UA (див. №25 від 10 липня 2015 р., "Тепловий удар"), узимку 2015–2016 рр. Україні знадобиться близько 28 млрд кубометрів газу. Це скромно, але щоб зовсім туго не було. На підставі даних обізнаних джерел DT.UA прогнозувало, що в четвертому кварталі 2015-го споживання газу в країні може становити близько 13,6 млрд кубометрів (видобутий в Україні газ - 5,1 млрд, імпортований - близько 4 млрд, відбір газу з ПСГ - близько 4,6 млрд), у січні-березні 2016-го - ще близько 14,5 млрд (видобутий в Україні газ - близько 5 млрд, імпортований - до 2,6 млрд, відбір із ПСГ - майже 7 млрд).
DT.UA не помилилося. На початку червня 2015-го це був єдиний обґрунтований варіант майбутнього газозабезпечення країни. На сьогодні він - один із, як мінімум, трьох нам відомих (що опрацьовуються міжнародними експертами й урядом). І це ще не найсуворіший варіант "кризової ситуації рівня НП". Прогноз газоспоживання складали з урахуванням того, що температура буде мінімум на три градуси нижчою, ніж попередньої зими.
А у владних кабінетах нині щосили обговорюють, як люди переживуть зниження температури в житлових приміщеннях до… 16 градусів. Це про тих із нас, у кого вибір невеликий - централізоване теплопостачання. Що ви зробите, якщо дитина або літня людина мерзнутиме? Увімкнете електронагрівальні прилади. Так що така "економія" на газі, а точніше, на здоров'ї не витримує критики й виглядає досить сумнівно. І з економічного, і з медичного погляду. Про мораль і людяність узагалі не йдеться.
Та й тим, у кого вибір більший, ніж у зв'язаних однією теплопостачальною компанією, не варто заздрити: якщо вони увімкнуть усі нагрівальні електроприлади, автономні генератори тощо, то одержать позахмарні рахунки. Не за газ, так за електроенергію або дизель. І перші зі згаданих, і другі в результаті можуть привести енергосистему країни на межу розбалансування. І тоді мало не видасться нікому. Це будуть уже не віялові відключення, про які ще пам'ятають.
Декого може врятувати сонячна енергетика, біопаливо. Хтось топитиме дровами (прощавайте, ліси!) - пелети далеко не всім по кишені як на нинішній час.
Такі реалії. Це на випадок, якщо прем'єр про них встиг забути.
"Ніхто особливо не хоче давати Україні гроші"
27–28 серпня на переговори Єврокомісії та України у Відень, за словами міністра Демчишина, мають намір прибути представники уряду США. Як неофіційні спостерігачі. До цього так звану артпідготовку планує провести президент Порошенко.
За словами єврокомісара з енергетики Мігеля Аріаса Каньєте, Єврокомісія вже однозначно заявила, що Україні потрібен запас газу в ПСГ мінімум 19 млрд кубометрів. До слова, таку ж цифру озвучують і представники РФ. Нагадаю, що під час підписання "зимового пакета" на 2014–2015 рр. ЄК фактично наполягала на прийнятті Україною російських умов. І їх прийняли.
Єврокомісію передусім турбує енергобезпека ЄС і стабільність поставок російського газу, зокрема через Україну. Тож особливої прихильності Україні очікувати не варто.
США явно не зацікавлені в енергодомінуванні РФ у Європі. Тому й планують надіслати спочатку на двосторонні переговори своїх представників. Ба більше, вони мають намір, якщо вірити Демчишину, підключитися до переговорів України з Європейським Союзом щодо кредиту, потрібного для закачування газу в українські ПСГ. Але поки що, за словами міністра, "ніхто особливо не хоче давати Україні гроші". Як ніхто не бажає зберігати газ в українських ПСГ.
Урок - не на користь?
Нагадаю, що напередодні старту торішнього опалювального сезону в ПСГ України було 16,6 млрд кубометрів, і цього обсягу ледь вистачило навіть в умовах досить теплої зими. І це ще при реверсних поставках газу з ЄС і "зимовому пакеті", підписаному наприкінці жовтня 2014 р. між "Нафтогазом" і "Газпромом" за особистої участі представників Єврокомісії.
Майбутня зима обіцяє бути суворішою за попередню. Не врятують навіть заводи, що простоюють на окупованому Сході країни і в анексованому Криму, і взагалі падіння економіки України та енергоспоживання.
НАКу немає за що купити газ (ні імпортний, ні навіть той, що видобувається в Україні) на зиму для формування запасу в підземних сховищах газу. Добувні компанії, що працюють в Україні (хоча в загальному газоспоживанні, як і у видобутку їх частка порівняно невелика - 4,5–5,5 млрд кубометрів в "урожайний" рік), проігнорували пропозицію "Нафтогазу" зберігати свій газ у вітчизняних ПСГ, хоча й експортувати його по суті не можуть. За законом право таке мають, але…
Увечері гроші - вранці реверсний газ
Із початку 2015 р. для потреб України було імпортовано 11,2 млрд кубометрів газу. За даними "Укртрансгазу" станом на 18 серпня, Україна з початку року імпортувала газу: за контрактом із "Газпромом" - 3,8 млрд кубометрів; через територію Словаччини - 7 млрд; через територію Угорщини - 0,4 млрд; через територію Польщі - 0,1 млрд.
На сьогодні Україна імпортує газ тільки зі Словаччини та через територію Словаччини. Та й то лише тому, що транспортні потужності словацького оператора газотранспортної системи зарезервовано "Нафтогазом" (принцип "транспортуй або плати"). Так що, як пояснив в інтерв'ю DT.UA директор з розвитку бізнесу НАКу Юрій Вітренко, "Нафтогаз" платить за резервування потужностей незалежно від того, транспортуємо ми газ чи ні цим маршрутом. І хоча цей маршрут завантажений не повністю, все одно доводиться платити за всі 100% зарезервованих потужностей сусідньої газотранспортної компанії. Поки що тільки словацької.
Чому цим маршрутом, як і з Угорщини й Польщі, не транспортується максимальна кількість реверсного газу в Україну? Тим більше що в росіян "Нафтогаз" не купує газ із 1 квітня 2015 р., після закінчення дії колишнього "зимового пакета". Причина банальна - дорого.
ЄБРР пообіцяв виділити на закупівлю газу для українських ПСГ 300 млн дол. Та гроші під держгарантії Україна одержить у найкращому разі наприкінці вересня - на початку жовтня. Витратити їх вона встигне, а от скільки газу - залежно від ціни - вийде купити, запитання. До того ж треба платити за діючими імпортними контрактами і кредитами.
"Нафтогаз" уже двічі пропонував усім охочим імпортувати з 1 липня газ із Європи. Таке рішення українська сторона прийняла після провалу переговорів, на яких Україну не влаштувала запропонована Москвою ціна газу. Своєю чергою, РФ відмовилася підписувати з Україною "велику угоду" щодо газу на зиму й аж до кінця другого кварталу 2016 р. (тобто другий, але розширений "зимовий пакет"). Після цього Україна припинила закупівлі газу в "Газпрому" і знову повністю перейшла на реверсні поставки з ЄС, зокрема зі Словаччини, як і минулого літа, коли обидві сторони - і "Нафтогаз", і "Газпром" подали взаємні позови до Стокгольмського арбітражу (16 червня 2014 р.). 10 липня ц.р. Україна збільшила на 18% закупівлі газу зі Словаччини. Але поставки з Угорщини та Польщі на момент написання цього матеріалу так і не почалися.
Абстрагуємося від комерційних інтересів і навіть того, хто є бенефіціарами трейдерів у Польщі й Угорщини. Були б у "Нафтогазу" гроші на закупівлю газу, обійшли б вони всі свої "бенефіціарні заборони" та упередження.
Приватних добувних компаній у черзі на закачування газу в українські ПСГ також не помічено, говорять у НАКу. Очевидно, недержавні газодобувні компанії, які працюють в Україні, добре пам'ятають, що в будь-який момент уряд на законних, як він вважає, підставах може експропріювати газ приватників, як це було торік - для особливої потреби держави, або, інакше кажучи, у разі енергетичної НП державного масштабу.
Не квапляться закачувати свій газ в українські ПСГ й іноземні компанії. Навіть за умови стовідсоткової гарантії його повернення та обіцяних кредитів. Тут і російський "Газпром" постарався. Та й у європейських підземках поки що зберігати газ надійніше, тим більше, що їм вони рідніші й ближчі. І потрібно їм ще чимало газу.
Ідуть переговори також зі Світовим банком. Не НАКу, так євротрейдерам гроші вони можуть надати для формування запасу в українських ПСГ. Але коли? Коли ті ж європейці вже подаватимуть "Газпрому" максимальні заявки на імпорт російського газу?
Криза рівня НП
Сподіваюся, до цього не дійде. Але про всяк випадок Міністерство енергетики та вугільної промисловості готове до затвердження "плану дій на випадок кризової ситуації з поставками природного газу". План погоджений з Європейським Енергетичним співтовариством і містить три варіанти можливого розвитку подій. Про оптимістичний говорити нема чого - самі побачите, якщо він реалізується. Про другий варіант сказано вище (при осінньо-зимовому газоспоживанні України в обсязі 28 млрд кубометрів).
Не хотілося б, але про всяк випадок розповім і про передбачуваний кризовий варіант для України. Не ми його спровокували, але рахунки, зважаючи на все, виставлять нам.
Якщо температура мінус 20 градусів, то всі клієнти "Газпрому" запросять максимум поставок газу через Україну. Фізично зробити це буде непросто. Але газотранспортники кажуть, що з таким завданням упораються.
Що залишиться Україні? За добу при мінус 20 ГТС може транспортувати і підняти близько 320 млн кубометрів газу. Українським споживачам потрібно 180–220 млн кубометрів на добу. Тобто беремо з ПСГ плюс близько 50 млн від "Укргазвидобування". Не вистачає ще близько 50 млн кубометрів на добу. Їх можна купити - на єврохабах або у РФ.
Що вибере Україна? Кого в результаті підтримають Єврокомісія і США?