США прагнуть розвивати ядерну енергетику після десятиліть інерції

Поділитися
США прагнуть розвивати ядерну енергетику після десятиліть інерції © mjayit.blogspot.com
Заходи, що просуваються через Конгрес для заохочення нових реакторів, отримують широку двопартійну підтримку.

Цього тижня Палата представників переважною більшістю голосів ухвалила закон, покликаний прискорити розробку нового покоління атомних електростанцій, що є останньою ознакою того, що колись спірне джерело енергії тепер користується широкою політичною підтримкою у Вашингтоні, пише The New York Times.

Голосування 365 проти 36 у середу відобразило двопартійний характер законопроекту під назвою Акт про розвиток атомної енергетики. Він отримав підтримку демократів, які підтримують ядерну енергетику, оскільки вона не викидає парникових газів і може виробляти електроенергію 24 години на добу на додаток до сонячної і вітрової енергії. Його також підтримали республіканці, які применшують ризики зміни клімату, але кажуть, що ядерна енергетика може зміцнити економіку та енергетичну безпеку країни.

Законопроект зобов'язує Комісію з ядерного регулювання, яка здійснює нагляд за атомними електростанціями країни, впорядкувати процеси затвердження нових проектів реакторів. Законодавство, яке підтримує ядерна промисловість, також збільшить кількість працівників комісії, зменшить плату для заявників, встановить фінансові премії за нові типи реакторів і заохочуватиме розвиток ядерної енергетики на місці вугільних електростанцій, що виводяться з експлуатації.

«Разом ці зміни стануть найбільш значним оновленням політики в галузі ядерної енергетики в Сполучених Штатах за останнє покоління», — сказав республіканець Джефф Дункан, один з інціаторів законопроекту.

У Сенаті республіканці і демократи розробили власні законопроекти, спрямовані на розвиток ядерної енергетики. Очікується, що найближчими місяцями обидві палати обговорять, як узгодити розбіжності, але остаточне ухвалення законопроекту не гарантоване, особливо з огляду на те, що багато інших законопроектів досі перебувають у підвішеному стані.

Ядерна енергетика наразі виробляє 18 відсотків електроенергії в країні, але з 1996 року в Сполучених Штатах було завершено будівництво лише трьох реакторів. Хоча деякі екологи залишаються стурбованими радіоактивними відходами і безпекою реакторів, найбільшою перешкодою для ядерної енергетики сьогодні є вартість.

Звичайні атомні електростанції стали надзвичайно дорогими у будівництві, і деякі електричні компанії збанкрутували, намагаючись їх побудувати. Два нещодавні реактори, побудовані на атомній електростанції Вогтле в Джорджії, коштували 35 мільярдів доларів, що вдвічі перевищує початкові оцінки.

У відповідь на це майже десяток компаній розробляють нове покоління менших реакторів, вдвічі менших за розміром, ніж реактори у Вогтле. Вони сподіваються, що ці реактори матимуть меншу початкову ціну, що зробить інвестиції в них менш ризикованими для комунальних підприємств. Це, в свою чергу, може допомогти галузі почати знижувати витрати, будуючи один і той же тип реактора знову і знову.

Адміністрація Байдена висловила рішучу підтримку ядерній енергетиці, оскільки вона прагне відмовитися від викопного палива. У свою чергу, міністерство енергетики запропонувало мільярди доларів, щоб допомогти побудувати сучасні демонстраційні проекти реакторів у Вайомінгу і Техасі.

Але перш ніж новий реактор може бути побудований, його проект має бути розглянутий Комісією з ядерного регулювання. Деякі демократи і республіканці в Конгресі критикують її за те, що вона надто повільно затверджує нові проекти. За їхніми словами, багато правил, якими користується комісія, були розроблені для старої епохи реакторів і більше не підходять для сучасних реакторів, які можуть бути безпечнішими за своєю суттю.

Серед інших змін, законопроект Палати представників вимагає від Комісії з ядерного регулювання, зважування не лише на безпеку реакторів, але й на потенціал ядерної енергії для покращення загального добробуту  та переваги ядерних енергетичних технологій для суспільства.

Однак  проти цього положення, що оновлює Комісію, виступили три десятки прогресивних демократів, які проголосували проти законопроекту, заявивши, що це може підірвати безпеку реактора. Конкретних формулювань у ядерному законопроекті Сенату немає.

Навіть якщо Конгрес схвалить нове законодавство, перед ядерною галуззю постануть інші виклики. Багато комунальних підприємств, як і раніше, не бажають інвестувати в нові технології, а розробники реакторів мають довгу історію невдалих спроб побудувати проекти вчасно і в рамках бюджету.

Минулого року ядерний стартап NuScale Power оголосив, що скасовує плани будівництва шести менших реакторів в Айдахо. Проект, який отримав значну федеральну підтримку і мав на меті продемонструвати технологію, вже далеко просунувся в процесі реалізації. Але компанія NuScale зіткнулася зі зростаючими витратами і зрештою не змогла знайти достатню кількість клієнтів, які б купували її електроенергію.

Україна приєдналася до Декларації про збільшення потужностей ядерної енергетики втричі до 2050 року. Все заради досягнення кліматичної нейтральності.
Костянтин Федоров та Ірина Добош розбиралися, "Чи така вже "зелена" ядерна енергетика?"

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі