Грошей на будівництво нових блоків ХАЕС насправді немає – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Грошей на будівництво нових блоків ХАЕС насправді немає – експерт © Getty Images
«Енергоатом» тривалий час не може домовитись про покупку реакторів. При цьому мова йде про обладнання російського виробництва.

Хоча  переговори про купівлю у Болгарії двох реакторів російського виробництва для будівництва нових енергоблоків Хмельницької атомної електростанції тривають з літа 2023 року, однак ані український уряд, ані куратор цього проєкту НАЕК «Енергоатом» не знайшли надійного джерела коштів для їх покупки, пише у статті «Атомних авантюристів не вгамувати»  аналітик Ігор Маскалевич.

Автор зазначає, що болгарська сторона спочатку вирішила підзаробити на угоді та запросили близько мільярда доларів за кожен реактор. Натомість Україна озвучила, що готова заплатити не більше 602 млн. євро (640 млн. дол.). Врешті в Болгарії подумали, що другого шансу продати російський неліквід у них уже не буде.

«Остання озвучення цифра - 680 млн дол., вона ближча до української оцінки, але наскільки релевантна, невідомо», - вказує Маскалевич.

Зазначимо, що у березні цього року профільний міністр енергетики Герман Галущенко обіцяв, що будівництво стартує якщо не влітку, то точно восени 2024-го. Поки що змогли збудувати лише споруди навісу від дощу над «руїнами» третього блоку (нагадаємо, що блоки №3,4 ХАЕС стоять недобудованими з 80-х років минулого століття). Водночас для головного – купівлі реактора – коштів не знайшлося досі. Таким чином  немає і приблизних термінів його поставки.

Увесь час переговорів українська сторона з незрозумілої причини переконувала болгарських партнерів, що на купівлю реакторів кошти виділятимуть наші європейські партнери. Однак посол ЄС в Україні Катаріна Матернова заявила, що це зовсім не так. За її словами Євросоюз не приймав участі і розробці законопроєкту  про добудову енергоблоків Хмельницької АЕС коштом західних донорів і не братиме участі у будівництві

«Банки проект такої низької якості теж не прагнуть кредитувати. Більше того, «Енергоатому» не зайве пам'ятати, що він за кредитами «Євроатому», ЄБРР і навіть Ощадбанку України зобов'язаний дотримуватися низки фінансових нормативів, а отже, не влазити у нові борги», - підкреслює експерт.

Таким чином переговори з болгарами про покупку реакторів замість двох місяців, тривають уже майже два роки. На початку грудня болгари, які замість проданих збираються будувати два американські реактори, відправили українській стороні «остаточні умови контракту».

«Після цього залишилося остаточно узгодити лише дві умови — ціну правочину та умови оплати. Проведення переговорів знову продовжили, тепер уже до березня 2025 року», - резюмує Маскалевич.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі