Країни G7 погодилися прискорити поступову відмову від викопного палива, але не змогли укласти угоду про терміни відмови від вугілля, заявила міністр енергетики Франції Агнес Паньє-Рунаше. Про це повідомляє Bloomberg.
Паньє-Рунаше виступила в кулуарах зустрічі міністрів енергетики та навколишнього середовища G7 в японському місті Саппоро, яка триватиме до неділі, 16 квітня. Міністри ведуть переговори щодо комюніке, в якому йдеться про підтримку з боку найрозвиненіших економік світу глобального енергетичного переходу.
«Вперше в історії G7 заявляє, що ми повинні прискорити поступову відмову від усіх видів викопного палива. "Велика сімка" також заявляє, що не повинно бути більше нових вугільних електростанцій», - сказала вона.
Країни G7 визначили себе лідерами в глобальній місії з декарбонізації, і комюніке відправить важливий політичний сигнал, який задає тон розмовам про енергетику та зміну клімату до кінця року. Проте, неспроможність домовитися про графік відмови від вугілля може послабити рішучість напередодні важливого кліматичного саміту ООН в Дубаї пізніше цього року - COP 28.
За словами Паньє-Рунаше, G7 також закликає до прискорення впровадження відновлюваних джерел енергії. Як повідомило агентство Nikkei, план, що розробляється, спрямований на потроєння сонячних потужностей і збільшення вітрогенерації в сім разів порівняно з рівнем 2021 року в усій групі до кінця цього десятиліття.
Минулого року G7 пообіцяла припинити нову пряму державну підтримку міжнародного енергетичного сектору, що працює на викопному паливі, до кінця 2022 року, за винятком обмежених обставин, чітко визначених кожною країною, які відповідають межі потепління на 1,5 °C. Але це не завадило деяким членам групи продовжувати фінансувати нове виробництво викопного палива.
Японський банк міжнародного співробітництва та компанія Nippon Export and Investment Insurance на початку цього року виділили 655 мільйонів доларів на нову електростанцію потужністю 1 580 мегават на природному газі в Узбекистані. А державна фінансова підтримка проектів з видобутку викопного палива в Німеччині та Італії не відповідає кліматичним зобов'язанням, які міністри енергетики та навколишнього середовища країн групи взяли на себе минулого року, повідомляє некомерційна організація Oil Change International.
У попередніх проектах комюніке для міністерської зустрічі Японія закликала підтримати інвестиції у видобуток СПГ і природного газу. Міністр енергетики Франції заявила, що було досягнуто компромісу, який неявно означає, що країни групи не можуть інвестувати в розвідку нових газових потужностей.
Країни G7 все ще ведуть переговори про шляхи скорочення викидів від транспортних засобів, сказала Паньє-Рунаше, не уточнюючи деталей.
Як повідомила в п'ятницю японська телекомпанія NHK, члени G7 працюють над планом виділення понад 7,5 мільярда доларів на розвиток ланцюжків поставок для забезпечення постачання таких корисних копалин, як літій і нікель, що є критично важливими для зелених технологій. Ця пропозиція може допомогти обійти експортні обмеження на сировину, важливу для виробництва акумуляторів та розбудови інфраструктури чистої енергетики в таких країнах, як Китай та Індія.
«Ми всі чітко усвідомили, що надмірна залежність від одного постачальника енергії та відсутність диверсифікації означають високі ризики для енергетичної безпеки та нашого переходу до чистої енергії», - зазначила в електронному листі комісар ЄС з питань енергетики Кадрі Сімсон.
«Це стосується як традиційних видів палива, таких як газ або нафта, як показала війна Росії проти України, так і майбутніх чистих технологій щодо необхідних критично важливих матеріалів», - додала вона.
Зустріч у Саппоро передує щорічному саміту світових лідерів G7, який прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда прийматиме в Хіросімі наступного місяця.
Раніше повідомлялося, що глобальні викиди вуглекислого газу (CO2), пов'язані з енергетикою, досягли рекордного рівня минулого року, хоча більш чисті технології, такі як сонячна енергетика та електромобілі, допомогли обмежити вплив збільшення використання вугілля та нафти.
За словами вчених, якщо світ хоче досягти цілей щодо обмеження глобального підвищення температури і запобігання нестримним змінам клімату, то в найближчі роки необхідне глибоке скорочення викидів, головним чином від викопного палива.