З ким ви, містере Коболєв?

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
З ким ви, містере Коболєв?
Біг "між крапельками" пана Роллінса, нового очільника компанії "Укрнафта", став предметом розгляду в попередньому номері DT.UA. За минулий тиждень на цій дистанції компанію йому, схоже, склав голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.

Біг "між крапельками" пана Роллінса, нового очільника компанії "Укрнафта", став предметом розгляду в попередньому номері DT.UA. За минулий тиждень на цій дистанції компанію йому, схоже, склав голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.

Читайте також: Андрій КОБОЛЄВ: "Безглуздо боротися із цвіллю - боротися треба із сирістю"

Після довгоочікуваного засідання наглядової ради "Укрнафти" 26 листопада він позбавив фактично всіх повноважень і права підпису виконавчого директора "Нафтогазу" Андрія Пасішника. Останній персоніфікує собою радикально налаштоване крило менеджерів держхолдингу, яке відіграло ключову роль у зміні менеджменту держкомпанії "Укртранснафта" і напівдержавної "Укрнафти". У тому числі і йому значною мірою зобов'язаний своєю появою в Україні Марк Роллінс - власник найвищої заробітної плати серед менеджерів українських компаній з держучастю. Втім, право підпису головою НАКу було відкликане практично в усіх співпричетних до "Укрнафти". Проте з високим ступенем упевненості уважні експерти говорять про те, що фактично такий розвиток подій означатиме згортання останніх реформ у нафтогазових компаніях.

Засідання наглядової ради "Укрнафти" 26 листопада чекали з нетерпінням. Цей день мав ознаменувати перші практичні зміни і заявки у виконанні Марка Роллінса, зокрема кадрові. Нагадаю, що призначення британця влітку 2015-го відбувалося на тлі скандалу з підкупом топ-менеджменту "Укрнафти" міноритарними офшорами - кіпрськими компаніями, керованими Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим.

Згідно з документами, які просочилися в пресу, екс-керівник компанії Пітер Ванхеке одержував від міноритаріїв гарантовано 3 млн дол. на рік, ще 2,25 млн йому належали як бонус - "за хорошу поведінку". Його першому заступнику Михайлу Бакуненку з Кіпру мали надсилати 1,75 млн дол.

Прибічники експатів в органах влади та держкомпаніях будуть збентежені: Ванхеке був в "Укрнафті" не єдиним іноземцем, що погодився на дивні "пожертви" від українських олігархів. Директор з економіки й планування "Укрнафти" Алан Саттон (про існування якого автор, як, можливо, і багато інших співгромадяни, дізнався тільки з опублікованих договорів) одержував від щедрих міноритаріїв півмільйона доларів на рік.

Ще один документ свідчив про те, що Ванхеке делегував свої повноваження заступникам О.Кущу і В.Пустоварову. Саме ці добродії підписувалися під усіма документами, які виходили з "Укрнафти" протягом останніх мінімум двох років. Вони ж, відповідно, мають відповідати за 9,3 млрд грн боргів перед бюджетом за податками та 3,6 млрд - перед акціонерами за дивідендами. Але про це трохи нижче.

Нічого не бачу, нічого не чую, мовчу

Ситуація потребувала термінових заходів. Головним із них стало внесення зобов'язання в контракт із новим очільником компанії Марком Роллінсом звільнити все правління до кінця 2015 р. Саме це питання (а зовсім не солідна зарплата Роллінса) було ключовим напередодні підписання контракту з ним. З цією ініціативою виступив А.Пасішник, який завідував у НАКу кадровими питаннями й корпоративними правами. У цьому він одержав підтримку від міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина. Позиція керівника НАКу й за сумісництвом голови наглядової ради "Укрнафти" Андрія Коболєва… була відсутня. Також він ніяк не відреагував на скандал із "неофіційними" доходами менеджерів "Укрнафти", що фактично є задокументованим фактом корупції, яка в остаточному підсумку обернулася багатомільярдними втратами для наполовину державної "Укрнафти". У таких випадках хоча б для "відмазки" пишуть заяву в прокуратуру про перевірку цих фактів. Але в амбіційних менеджерів інші підходи. Директор з розвитку бізнесу "Нафтогазу" Юрій Вітренко в соцмережах порекомендував громадськості… самій звернутися до правоохоронних органів із подібною заявою.

Однак у результаті вимога звільнити все правління "перемогла". Хоча саботаж, який дедалі більше притаманний сучасному стилю "Нафтогазу", мав місце й тут. Опір змінам тривав аж до засідання наглядової ради "Укрнафти" 26 листопада. За даними джерел у "Нафтогазі", перенесене з 19 листопада засідання "Приват", за підтримки Коболєва, готовий був пересунути на пізніший термін.

"Роллінс за фактом учинив істерику, мовляв, якщо звільнять правління, звільниться і він. Заспокоїти його зміг тільки міністр Демчишин, який був запрошений на засідання наглядової ради й змушений був терміново приїхати в НАК", - розповів очевидець тих подій.

Основна суперечка розгорнулася навколо персони Володимира Пустоварова, першого заступника правління, а по суті неформального керівника "Укрнафти" - після технічної нейтралізації Ванхеке бонусами та делегуванням повноважень.

Як уже повідомлялося, за тиждень до засідання наглядової ради "Укрнафти" Коломойський розпочав телефонну атаку на прем'єра Яценюка й підзвітного йому Коболєва з метою зберегти Пустоварова в компанії. За словами джерел, в іншому разі олігарх погрожує відмовитися від купівлі нафти "Укрнафти", що, на його думку, призведе до зупинки компанії. Підтверджує це і зрив двох листопадових аукціонів. Тактика Коломойського дала свої плоди: було звільнене все правління "Укрнафти" за винятком Пустоварова, повноваження якого, згідно з документами засідання, закінчуються 22 грудня 2015 р.

У свою чергу, британець пропонував звільняти членів колишнього правління в міру підписання договорів з новими менеджерами.

"Ці контракти можуть мусолити роками, а тим часом стара команда продовжить свою діяльність, ми й так втратили вже півроку відтоді, як могли вперше звільнити всю цю банду в травні", - говорить один із членів наглядової ради "Укрнафти" з боку "Нафтогазу", який попросив не називати його імені.

Кульмінацією зборів став конфлікт між Пасішником і Коболєвим. Представники міноритарних акціонерів Михайло Кіперман та Урі Лейбер поцікавилися, на якій підставі на засіданні наглядової ради присутній Пасішник, аргументувавши це тим, що засідання закрите і в ньому можуть брати участь тільки члени НР і правління компанії.

"Я погодився, хоча в "Нафтогазі" кадрові й корпоративні відносини перебувають у моїй компетенції. Але водночас я зажадав, щоб засідання залишили й інші сторонні особи, як, наприклад, пан Карташов, керівник юрдепартаменту "Укрнафти" і особистий адвокат пана Коломойського, який не є членом правління або наглядової ради", - розповів свою версію подій А.Пасішник. Останній вимагав запротоколювати голосування з цього питання, що й було зроблено: Коболєв особисто проголосував за випровадження виконавчого директора "Нафтогазу" Пасішника і проти катапультування із залу Карташова та ще одного представника "Укрнафти" із супроводу Роллінса. Пасішник стверджує, що Коболєв також намагався відрадити від участі в засіданні народного депутата Вікторію Войціцьку, яка, напевно, єдина з депутатського корпусу відстежує всі перипетії навколо "Укрнафти".

"Коли це йому не вдалося (відрадити Войціцьку. - С.К.), він поінформував про присутність народного депутата на засіданні й запропонував представникам міноритарних акціонерів запросити на засідання своїх депутатів", - говорить Пасішник, зазначаючи, що "приватівці" від такої люб'язної пропозиції відмовилися.

Буквально відразу після завершення засідання наглядової ради Андрій Коболєв своїм наказом вніс зміни до штатного розкладу НАКу, перепідпорядкувавши департамент корпоративних прав Ярославу Теклюку, а питання безпеки й персонал - собі. Трохи пізніше стало відомо, що очільник компанії також відкликав у Пасішника право підпису.

Нові експати, нові питання…

Цікаві моменти на цьому не закінчилися. На засіданні НР обрали трьох нових членів правління. Ірина Євець номінована на посаду фінансового директора "Укрнафти", колеги Роллінса за колишніми місцями роботи Джонатан Поппер і Крістофер Кокс готуються обійняти посади директора зі стратегії й планування та виконавчого віце-президента з видобутку й переробки відповідно.

Менш відомі інші факти. За даними DT.UA, акціонери (50% + 1 акція в "Укрнафті" належать державі) погодилися на досить щедрі винагороди. Так, гарантована заробітна плата становитиме 150–290 тиc. дол. на рік. Але це ще не все. У 2015–2016 рр. при виконанні нормативів ефективності їм буде нараховано премію в розмірі 50% від окладу. Також передбачено річний бонус (порівнянний із гарантованим річним доходом), а також додатковий 25-відсотковий бонус. А ще для експатів, які змінили країну постійного проживання, передбачено 40-відсоткову надбавку. Як бачимо, своїх колег Марк Роллінс постарався не розчарувати, і залишається лише сподіватися, що вони згодом не розчарують українців.

Інтригуючою деталлю засідання стала кандидатура начальника управління капбудівництва "Укрнафти" пана Таранця на одну з ключових посад - керівника комерційного блоку, яку раніше обіймав одіозний пан Кущ. За словами очевидців, його кандидатуру запропонував пан Роллінс, і вона лише випадково не пройшла - через відсутність у поданих матеріалах біографії претендента. Не викликає сумнівів, що це очевидна креатура міноритарних акціонерів, відповідно, сюрпризи в правлінні "Укрнафти" можуть усіх здивувати.

Інтрига і в тому, що у пана Роллінса, який веде поки що не зовсім зрозумілу гру, залишається достатньо місця для маневру. Джерела в НАКу вважають, що, навіть не увійшовши до правління, очевидні представники "Привату" можуть очолити важливі департаменти, продовживши таким чином свою деструктивну діяльність. Яскравим прикладом є керівник юридичного департаменту "Укрнафти" В'ячеслав Карташов, колишній адвокат Ігоря Коломойського. Найкраща ілюстрація його роботи - розгляд однієї зі справ у Київському апеляційному адміністративному суді за позовом до Аукціонного комітету, який контролює правильність проведення торгів нафтою "Укрнафти" (справа №826/2131/15). Так, з одного боку, голова правління компанії розпорядився відкликати позов, з іншого - в усному виступі в судовому засіданні уповноважений представник "Укрнафти", підлеглий Карташова, 25 листопада заявив судді, що відмова від позову є "політичною", але по суті компанія не згодна з нею. Якби цей діяч промовчав, справу закрили б назавжди. Однак у зв'язку з цим висловлюванням суд оголосив перерву в засіданні, і чим воно закінчиться, тепер незрозуміло.

***

З таких дрібниць, об'єднуваних одним словом "саботаж", виткано всю новітню історію змін в "Укрнафті". Кожне, навіть незначне, а тим більше конструктивне рішення буквально пропалює собі шлях. Саботаж або бездіяльність бувають ефективними й непомітними лише в порівняно незначних періодах часу, але стають очевидними у тривалих. На цей час можна констатувати, що "Нафтогаз", якому держава довірила управляти контрольним пакетом "Укрнафти", зі своєю функцією справляється вкрай погано. Для ефективнішого управління компаніями з переважною часткою держави парламент ухвалив на початку 2015 р. урядовий законопроект, що розширює повноваження наглядової ради. Однак скористатися цим правом голова НР "Укрнафти" чомусь не поспішає, хоча обіймає цю посаду вже понад рік.

Саме упродовж цього року "Укрнафта" на чолі з "приватівським" менеджментом узагалі не платила ренти та інших податків, накопичивши величезний борг. А що голова наглядової ради? З моменту призначення в жовтні 2014 р. і до травня 2015-го він не зібрав ні з цього, ні з іншого приводу жодного засідання. Більш того, він навіть не вдався до елементарного сучасного атрибуту - не висловив занепокоєння станом справ у довіреній йому компанії. Сьогодні пан Коболєв не ставить питання про те, що відбувалося в "Укрнафті" до 2015 р., коли щороку з компанії виводилися мільярди гривень. Тим часом пан Коломойський і пан Роллінс із задоволенням копирсаються в минулому, нещодавно запропонувавши Коболєву заплатити "Укрнафті" 51 млрд грн боргу за газ, експропрійований у 2006–2010 рр… Гаразд, повернення боргів і розслідування - це не так швидко (для цього їх треба хоча б розпочати), але чому не звільняють з "Укрнафти" більш ніж одіозних персонажів, які вже навіть не приховують своєї конфронтації з державними інтересами у напівдержавній компанії?

Якщо юристи напівдержавної "Укрнафти" борються в судах з державою за те, щоб компанія заробляла на продажу нафти менше, то чому вони досі працюють у цій компанії? Підтримує Коболєв і пропозицію Коломойського зі створення вертикально інтегрованої нафтової компанії на базі "Укрнафти", "Укртранснафти" і "Укртатнафти". З однією "Укрнафтою" розібратися не можуть, що вже й казати про шанси знайти махінації в такому накопиченні…

Тож із ким ви, містере Коболєв?!

Хронологія саботажу: як "Народний фронт", Кабмін і "Нафтогаз" "Укрнафту" реформували

Січень 2015 р. Фракція "Народного фронту" дає лише 13 голосів із 82 за зміни до Закону "Про акціонерні товариства", які посилюють права держави в "Укрнафті". Однак документ усе одно прийняли 230 голосами.

Лютий-березень 2015 р. Соратник Арсенія Яценюка, партнер Ігоря Коломойського і голова парламентського комітету з питань економічної політики Андрій Іванчук саботує засідання комітету для схвалення вдосконаленого проекту закону "Про акціонерні товариства". "Тільки-но виноситься невигідний Коломойському закон, в Іванчука відразу "зникають" депутати і немає кворуму", - писав нардеп Сергій Лещенко в березні.

Травень 2015 р. Незважаючи на надані повноваження, Кабмін і "Нафтогаз" відмовляються відстороняти правління "Укрнафти", що демонструє занепад усіх фінансових і виробничих показників. Замість цього призначаються збори акціонерів на 22 липня. "Приватівський" менеджмент залишається в "Укрнафті".

Липень 2015 р. Збори акціонерів звільняють Пітера Ванхеке, але залишають колишній склад правління "Укрнафти". Податковий борг компанії продовжує зростати.

Вересень 2015 р. У пресу просочуються документи про підкуп менеджменту "Укрнафти" міноритарними акціонерами (групою "Приват"). Наглядова рада та її голова ніяк не реагують на цю інформацію. Фігуранти скандалу продовжують працювати.

Жовтень 2015 р. Новий керівник компанії Марк Роллінс повідомляє, що на рахунках компанії немає грошей для погашення боргів за податками і дивідендами. Офіційна звітність "Укрнафти" за дев'ять місяців 2015 р. фіксує виведення близько 11 млрд грн з компанії. Відповідальні за це менеджери, зокрема В.Пустоваров і О.Кущ, продовжують свою роботу в "Укрнафті".

Листопад 2015 р. За даними джерел у НАКу, Коломойський погрожував Коболєву і Яценюку відмовитися від закупівель нафти "Укрнафти" у разі відсторонення Пустоварова. Протягом останніх восьми років структури групи "Приват" є єдиними покупцями нафти "Укрнафти". Наглядова рада звільняє пакетом усе правління, подовжуючи повноваження Володимира Пустоварова до 22 грудня 2015 р.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі