Контролю екологічно небезпечних об'єктів немає

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Контролю екологічно небезпечних об'єктів немає © Facebook/Dmitriy Batalov
Масштабна пожежа на нафтобазі триває вже чотири дні. Які її наслідки для довкілля та здоров'я людей?

Масштабна пожежа на нафтобазі триває вже чотири дні. Які її наслідки для довкілля та здоров'я людей? Величезні чорні хмари диму продовжують розносити на значні відстані продукти згоряння.

Попри запевнення керівництва Мінекології, Держекоінспекції та Держсанепідемслужби України, що загрози для здоров'я людей немає, голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко вважає: екологічна ситуація, спричинена аварією, викликає серйозне занепокоєння і загрожує здоров'ю багатьох дорослих та дітей.

- Ще вночі 8 червня ми, екологи, звернулися через гарячу лінію до урядових структур із вимогою розпочати тимчасове відселення людей, насамперед дітей. Але тільки близько 12:00 почали говорити про такі дії у двокілометровій зоні. Втрата часу на випадок таких подій недопустима і може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям людей.

Ні Мінприроди, ні Державна екологічна інспекція України не дають практичних рекомендацій із захисту навколишнього середовища, не озвучують чіткої позиції щодо доцільних дій для держави та населення в такій ситуації. Немає інформації стосовно забруднення довкілля на прилеглих територіях.

Міністр екології та природних ресурсів України заявив у коментарі Громадському ТБ, що шкоди довкіллю справді завдано, однак про екологічну катастрофу наразі не йдеться. Такі заяви - безпідставні, оскільки світова практика та дослідження вітчизняних вчених, екологів-практиків свідчать, що негативних екологічних наслідків для довкілля і здоров'я людей не уникнути. Також ці державні органи не дають результатів будь-яких зроблених ними досліджень стану довкілля.

При спалюванні рідких палив разом із димовими газами в атмосферне повітря, крім оксиду вуглецю, потрапляють оксиди азоту і оксиди сірки, які в поєднанні з атмосферним киснем утворюють кислотні дощі. Такі дощі можуть бути і сухими, тобто випадати у вигляді мінеральних часток, які, потрапляючи в довкілля, тривалий час будуть його отруювати. Всі ці газоподібні й тверді продукти неповного згоряння палива - а це діоксид сірки, або сірчаний ангідрид, і сполуки ванадію, солі натрію та ін. - переносяться на далекі відстані від місця аварії. Причому це були неякісні нафтопродукти, з домішками, про що свідчить величезна кількість золи та твердих часточок.

Якщо підуть дощі - а синоптики їх прогнозують, - то все те буде в людей на голові, на городах і в джерелах водопостачання.

Завдяки погодним умовам, зокрема напрямку вітру, хмара диму від пожежі на нафтобазі під Васильковом не поширилася на Київ. Але постраждали території південніше.

Повітряні маси перенесуть забруднення на сотні кілометрів. Потрапляння нафтопродуктів на поверхню води призводитиме до порушення обмінного балансу між водою й атмосферою, що спричинюватиме порушення життєдіяльності водних організмів і річкових екосистем. .

Потрапляння нафтопродуктів у грунт загрожує забрудненням водоносних горизонтів, у тому числі на далеких від пожежі територіях. Вода і піна, якими намагаються погасити цю пожежу, допомагають нафтопродуктам швидше проникати в грунт. За нашими даними, в деяких місцях біля епіцентру аварії нафтопродукти вже наступного дня після виникнення пожежі проникли вглиб на півметра і більше. А це спричиняє забруднення водоносних горизонтів, що поширюється на далекі відстані.

Ароматичний вуглеводень бензопірен, який утворюється при згорянні вуглеводневого палива, - дуже потужний канцероген. Тому дим від пожежі на нафтобазі надзвичайно токсичний.

Сірчаний ангідрид викликає в людини подразнення верхніх дихальних шляхів, оскільки легко розчиняється у слизу гортані та трахеї. Постійна дія сірчистого газу може викликати захворювання дихальної системи, які за симптомами нагадують бронхіт. В атмосфері цей газ реагує з водяною парою й утворює сірчану кислоту. Тому, швидше за все, найближчим часом у Київській області будуть опади з кислою реакцією рН.

Ранніми симптомами отруєння продуктами згорання є головний біль, нудота, шум у вухах, важкість у голові. Пізніше можуть спостерігатися прискорення пульсу, блювання, виникають сонливість, судоми, задишка.

Крім того, дітям і дорослим, які наковталися диму, потрібно полоскати слизові оболонки - носа, ротової порожнини, більше вживати рідини - води, молока чи зеленого чаю.

Власники нафтобази і органи влади приховують дані про кількість нафтопродуктів, які містилися на території нафтобази. Якби ми знали, скільки там зберігалося нафтопродуктів, то можна було б вирахувати, скільки шкідливих речовин потрапило в довкілля внаслідок цієї масштабної пожежі. Завдяки методам математичного моделювання нескладно отримати чітку картину забруднення навколишнього середовища різними отруйними речовинами, порахувати точну кількість викидів.

Заяви Мінекології і природних ресурсів про те, що перевищення ГДК немає і що аварія не завдасть шкоди природі, - злочинна поведінка, яка може погіршити процес ліквідації наслідків аварії.

В Україні не існує системи державного екологічного моніторингу. Є окремо моніторинг водних об'єктів, спостереження за станом атмосферного повітря, але такого поняття як кризовий моніторинг у нас не існує взагалі. Якби були дані такого моніторингу, то державний штаб із ліквідації аварії міг би приймати правильні, адекватні ситуації рішення. А що маємо? Два дні ціною неймовірних зусиль пожежників та інших спеціалістів - і, що особливо трагічно, - ціною людських жертв намагалися приборкати вогонь. А тоді міністр внутрішніх справ заявив, що залишається чекати, поки все вигорить.

Отже, змарнували дорогоцінний час, а тоді прийняли рішення - мовляв, хай воно горить. А якби одразу було створено групу фахівців (наголошую: не чиновників, а фахівців), то, переконана, наслідки цієї пожежі були би вже мінімізовані. Саме кризові фахівці могли би оцінити реальну ситуацію (велика кількість нафтопродуктів, які містяться на не обвалованій території) і запропонувати, як загасити пожежу. Адже є сучасні технології боротьби з масштабними пожежами. І фахівці в нас є, проте їх чомусь не залучили до цієї справи.

Аварія, яка сталася на нафтобазі "БРСМ-Нафта", є прямим наслідком злочинної бездіяльності уряду, оскільки вже 10 місяців не здійснюється державний контроль за роботою екологічно небезпечних об'єктів. Заборона урядом перевірок - під виглядом боротьби з корупцією! - тепер обертається грандіозними економічними збитками. Внаслідок дії мораторію на перевірки суб'єктів господарювання багато підприємств не дотримуються вимог природоохоронного законодавства, що зумовлює виникнення аварійних ситуацій та забруднення довкілля - переконана Т. Тимочко.

Усім, хто вимушено перебуває на вулиці менш ніж за два кілометри до епіцентру, потрібно обов'язково надягати маски від пилу та попелу або респіратори. У разі відсутності засобів захисту на короткий термін можна захистити органи дихання, прикривши ніс і рот зволоженою серветкою.

Продукти харчування, зокрема овочі та фрукти, які дозріватимуть, можуть бути забруднені й непридатні для споживання.

Контролю екологічно небезпечних об'єктів в Україні немає. Його ліквідували торік рішенням уряду. А в грудні Верховна Рада схвалила це рішення і продовжила мораторій до 1 липня ц.р. Більше того, у ВР вже внесено законопроект про продовження цього мораторію до кінця 2016 р.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі