Девід КЕМЕРОН, прем'єр-міністр Великобританії
2016 рік – 400-ті роковини смерті Вільяма Шекспіра. Це не тільки можливість вшанувати одного з найвеличніших драматургів усіх часів, це і нагода відсвяткувати надзвичайний та всеохоплюючий вплив людини, яка, цитуючи його слова, "мов Колос, піднявсь над бідним світом".
Спадщина Шекспіра без перебільшень колосальна: його твори перекладені понад 100 мовами, їх вивчає половина школярів з усього світу. Один із його сучасників Бен Джонсон казав: "Шекспір не має віку, - він поза часом". Він живе сьогодні у нашій мові, нашій культурі та суспільстві через тривкий вплив на освіту та виховання.
Шекспір зіграв важливу роль у формуванні сучасної англійської та допоміг їй стати світовою мовою. Самуель Джонсон, який уклав перший великий словник, брав за основу твори Шекспіра частіше, ніж будь-якого іншого письменника. Три тисячі нових слів та виразів вперше з'явилися у друкованих п'єсах Шекспіра. Пам'ятаю з власного дитинства, скільки висловів я знайшов, вперше читаючи "Генріха V". Слова на кшталт "dishearten"(засмучувати), "divest" (позбавляти), "addiction" (схильність), "motionless" (непорушний), "leapfrog" (чехарда) та вирази "once more unto the breach" (ще раз у бій), "band of brothers" (брати по зброї) та "heart of gold" (серце золоте) - перейшли у нашу сучасну мову без прив'язки до оригінального контексту. Також Шекспір першим запропонував нові граматичні форми та структури: зокрема, вірші без рими, найвищий ступінь порівняння та об'єднання існуючих слів у нові, як, наприклад, слово "bloodstained" (скривавлений). Величезна кількість його творів допомогли стандартизувати орфографію та граматику.
Вплив Шекспіра відчувається й далеко за межами нашої мови. Його слова, його сюжети та персонажі і надалі надихають нашу культуру та суспільство. Нельсон Мандела, перебуваючи у в'язниці на острові Роббен, захоплювався цитатою з "Юлія Цезаря": "Є тисяча смертей у боягуза; хоробрий помирає тільки раз". Кейт Темпест підтверджує вічну присутність Шекспіра у своїй пісні "Мій Шекспір": "…він у кожному коханці, що одиноко стоїть під балконом, у кожному ревнивому слові та у кожному дусі, що не знайде спокою". Вплив Шекспіра повсюди: від Дікенса до Гьоте та Чайковського, Верді та Брамса, від "Вестсайдської історії" до навіяної Гамлетом назви п'єси Агати Крісті "Мишоловка" - вистави, яка найдовше йде у театрах Вест Енду. Його оригінальні п'єси продовжують захоплювати мільйони людей – як у шкільних актових залах по всьому світу, так і у шалених чергах за квитками на виставу з Бенедиктом Камбербетчем у ролі Гамлета, який йшов у лондонському театрі Барбікан минулого року.
Проте, можливо, одним з найважливіших елементів спадку Шекспіра є його здатність виховувати та навчати. На прикладі діяльності Королівського театру Шекспіра, театру Shakespeare's Globe та британських благодійних організацій, як "Шкільний фестиваль Шекспіра", стає зрозуміло, що постановка п'єс Шекспіра допомагає подолати неписемність, вселити впевненість та розширити освітні здобутки.
Щодня у 2016 році Британія запрошує вас відзначати разом з нами життя й спадщину Вільяма Шекспіра. 5 січня, у ніч Богоявлення, ми запускаємо захопливу глобальну програму "Шекспір живе", яка передбачає різноманітні події та акції, покликані розповісти про його довготривалий вплив й поширити використання творчості Шекспіра як освітнього ресурсу для просування писемність в усьому світі.
Програма під керівництвом Британської Ради та кампанії GREAT Britain охопить понад 70 країн. Ви зможете поділитися вашими улюбленими моментами з Шекспіра в соціальних мережах, побачити досі не бачені вистави на сцені, у кіно та в Інтернеті, відвідати виставки, взяти участь у семінарах і дебатах, а також скористатися новими шекспірівськими освітніми ресурсами для вивчення англійської мови. Сподіваємося, що для України, яка оголосила 2016 рік роком англійської мови, ця програма стане особливо цікавою.
Королівській театр Шекспіра гастролюватиме у Китаї. Театр Shakespeare's Globe виступить по всьому світу – від Іраку до Данії. Молодь у Зімбабве по-новому відкриє для себе шекспірівський світ. В Україні вперше покажуть п'єсу "Зимова казка" на сцені Львівського академічного театру імені Леся Курбаса. У рамках спеціальної кампанії у соціальних мережах "Зіграй свою роль" (#PlayYourPart) ми запросимо нове покоління творчих і талановитих людей по-своєму вшанувати геній Барда. Також у партнерстві з британською благочинною організацією Voluntary Services Overseas ми проведемо інформаційну кампанію, щоб привернути увагу широкого загалу до надзвичайних викликів глобальної дитячої неписемності та на прикладі творів Шекспіра відкриємо нові навчальні можливості для дітей в усьому світі.
Окрім непересічної літературної обдарованості, карбування нашої історії у слові, тривалого впливу на нашу культуру та здатності спонукати до навчання, Шекспір володіє особливою силою натхнення. Від найвідомішої історії кохання до найсумнішої трагедії, від найпотужнішої феєрії до найдотепнішої комедії, від найбільш пам'ятних промов до його численних легендарних героїв, – в особі Вільяма Шекспіра перед нами постає людина, чия безмежна уява, креативність і гуманізм змогли проникнути в усі аспекти людського буття так, як не вдавалось нікому до чи після нього.
Отже, яку б роль ви не вирішили зіграти, приєднуйтесь до нас у 2016 році, щоб вшанувати життя і спадок цієї людини та нагадати світу про те, що, як він сам казав, "світ - театр" та що, воістину, у своєму спадку "Шекспір живе".