Мер Харкова Геннадій Кернес: "Янукович не повинен був залишати країну"

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Кернес - впливовий політичний гравець, хоч ти як до нього стався. Саме тому ми вирішили, що буде досить цікаво ознайомити читача DT.UA з його оцінкою деяких подій сьогодення та недавнього минулого. Пам'ятаючи: харківського міського голову не вирізняє надмірна делікатність, особливо у спілкуванні з журналістами.

Від редакції

Арістотель вважав, що люди - політичні тварини.

На прикладі харківського міського голови Геннадія Кернеса ми можемо переконатися, що в політиці здатні себе реалізувати найрізноманітніші люди.

Людина зі специфічною біографією та складними стосунками з сильними світу цього двічі перемагала на виборах міського голови Харкова. Причому вдруге - заручившись підтримкою 67% мешканців другого за величиною міста країни.

Кернес - впливовий політичний гравець, хоч ти як до нього стався. Саме тому ми вирішили, що буде досить цікаво ознайомити читача DT.UA з його оцінкою деяких подій сьогодення та недавнього минулого. Пам'ятаючи: харківського міського голову не вирізняє надмірна делікатність, особливо у спілкуванні з журналістами. А запитання, які він вважає незручними, Кернес просто ігнорує.

Ірина Ромалійська, яка потрудилася спілкуватися з непростим співрозмовником, виявила чимало такту й витримки, завдяки чому інтерв'ю Кернес перервав на 49-й хвилині, а не, скажімо, на третій. І допитливий читач може скласти досить повне уявлення про систему поглядів харківського градоначальника.

Як стверджував Арістотель, головна перевага мови - ясність.

- Хочу почати з 2014-го. Як гадаєте, чому проект "ХНР" провалився?

- Харків завжди був частиною України, залишався територією України навіть у ті складні й тривожні дні, коли організовувалися "ДНР" і "ЛНР". У Харкові ніхто не пішов зі своїх місць робочих, усі працювали.

У кожного міста є свої особливості. У нашого рідного Харкова - теж. Ті особливості, які спрацювали в інших регіонах України, не спрацювали в Харкові.

- Поширена думка, що звільнення захопленої облдержадміністрації - це особиста заслуга Авакова й Полторака, які послали у приміщення спецпідрозділ "Ягуар".

- Можу сказати як очевидець, що перші переговори з тими, хто захопив адміністрацію, проводив я. Ми домовилися, що вони звільняють адміністрацію, що ніяких російських прапорів. Усі розійшлися. Під ранок приїхав "Ягуар" і забрав тих, хто залишився, я так розумію - тих, хто залишився в адміністрації в нетверезому стані. Говорити однозначно, що тільки Аваков тут головний переможець, - не можна. Перемогли харків'яни. Харків'яни не хотіли цього.

- Ви сказали, що розпочали переговори. З ким?

- Які переговори?

- Ви сказали, що проводили переговори…

- До того, як "Ягуар" заскочив туди, я був там. І звідти пішов пізно вночі. Була зустріч з усіма лідерами, з представниками влади, був представник обласної державної адміністрації, представники якоїсь національної ради від революційного Євромайдану, словом - там багато було за столом перемовників. Одним із них був і я. Пригадую, всі домовилися про те, що адміністрацію звільняють.

- На вашу адресу зараз лунали обвинувачення про спонсорування тітушок. Аваков говорив про вашу причетність до організації антимайдану…

- Усі гучні обвинувачення на мою адресу з боку Арсена Авакова були невипадкові. Він мене демонізував, він же постарався мене притягнути до кримінальної відповідальності, сфабрикувавши кримінальну справу, яка розглядається сьогодні в Полтаві. Що стосується питання тітушок, можу однозначно сказати - немає ніяких підтверджувальних фактів, документів, доказів того, що я це робив.

- І все ж таки, вас опитували з цього приводу?

- Мене ніхто не опитував.

- Очікувалося, що на з'їзді "депутатів усіх рівнів Південного Сходу України та Автономної Республіки Крим", який 22 лютого 2014 р. відбувся в Харкові, буде прийнято гучні рішення на кшталт тих, які озвучувалися в Сєвєродонецьку 2004-го. Планувалося щось таке?

- Ні. Я особисто не знаю, щоб щось планувалося.

- Заява Коломойського того часу…

- Ходімо далі! Сто разів коментував!

- Ви не хочете говорити про Коломойського чи про ті події?

- Та про що говорити? Що говорити?

- Увечері 21 лютого 2014 р. Янукович нібито на "обкомівській дачі" (президентська резиденція в Харкові. - І.Р.) записав звернення. Розкажіть подробиці запису цього відео.

- Як я можу вам розказати те, чого не знаю?

- Записувала цей спіч Януковича Ганна Кузнєцова (Ганна Кузнєцова - одна з керівників комунального підприємства "Харьковские известия", до структури якого входять телестудія, газета і сайт. - І.Р.). І не з власної ініціативи…

- Ви можете здогадуватися, можете складати, зшивати… Але коли ви зшиваєте, майте для цього докази. Якщо ви вважаєте, що Кузнєцова брала це інтерв'ю, запитайте в Кузнєцової, хто її туди послав.

- В інтерв'ю ТСН вона казала, що її викликали на роботу, хто саме - не каже. Та, оскільки вона керівник міського комунального підприємства "Харьковские известия", то, мені здається, логічно це запитання адресувати вам як міському голові. Ви 21-22 лютого 2014-го розмовляли з Януковичем?

- Та я його не бачив! Як я міг із ним розмовляти?

- В інтерв'ю "Українській правді" ви сказали: "Якби побачив Януковича зараз, я б йому "відпустив личку" (дав щигля. - І.Р.). За що?

- За його поведінку, за ставлення взагалі до людей, до життя.

- Ви вважаєте, це була зрада з його боку?

- Він не мене зрадив. Я - окремий громадянин України. Він зрадив народ України.

- Тим, що втік?

- Тим, що більше думав про себе, про свою особисту безпеку, про безпеку своєї родини. А про безпеку людей, українців, про наслідки він не думав.

- А що, на вашу думку, він повинен був зробити?

- Він не повинен був залишати країну. Він же був доступний до переговорного процесу.

- В інтерв'ю "Українській правді" 2016-го ви сказали: "Я переоцінив багато речей…". Ви можете сформулювати, чим Кернес-до-Майдану відрізняється від Кернеса-після-Майдану?

- Ми всі подорослішали. Розумієте? А говорити про свою філософію… Думаю, не треба витрачати час.

- Три роки тому багато медіа облетіла ваша фраза: "На Майдані стоять покидьки, які заражені бацилою Майдану й заважають нам творити і будувати". Ви б і зараз повторили це? Чи змінили свою думку?

- Сьогодні ми можемо оцінити ситуацію до Майдану і після Майдану. Маю на увазі з погляду життя кожного громадянина країни. Я, зі свого боку, працюючи міським головою Харкова, роблю все, аби створити максимум, просунути імідж Харкова. І важко, звісно, зустрічатися з сьогоднішніми політиками, з якими ми ще вчора були по різні боки барикади. А коли я був відсутній один день, мені казали, що я поїхав далеко…

- Казали, що втік…

- Ну, можуть говорити все що завгодно. Я тоді сказав: хороший той, хто своїх ворогів зробить своїми друзями. На сьогодні в мене немає багато друзів, скажімо так, у цьому сегменті. Але побачимо, життя довге.

- Але на запитання, чи повторили б цю фразу, ви не відповіли.

- Ану ще раз прочитай!

- "На Майдані стоять покидьки, які заражені бацилою Майдану й заважають нам творити і будувати".

- Кернес це сказав, так?

- Так. Вона тоді облетіла всі інформагентства країни.

- Три роки тому? Я не пам'ятаю, щоб я таке казав. Пошукаємо. Може, ви помиляєтеся? Може, це не мої слова?

- Іншу вашу цитату наведу. У лютому 2014-го, в інтерв'ю Мустафі Найєму - про те, що Тягнибок, Яценюк і Кличко, а також - далі цитую - "Порошенко, що стоїть збоку від них (…) несуть розруху з точки зору підвалин державного ладу, цінностей… Люди, у яких немає стрижня, люди, які не є лідерами… Відбувається силове захоплення влади". Вам зараз складно працювати з Порошенком, який, згідно з вашою логікою, захопив владу і є руйнівником, позбавленим лідерських задатків?

- Ви зараз зводите речі, які не зводяться. По-перше, я не персоніфікував, хто, чого і як. По-друге, сьогодні немає тієї одиниці виміру, яка може виміряти, добре чи погано керівникові того або іншого рівня влади працювати з верховною владою. Тому, коли ви мені кажете те, що я говорив, - це було. Але це не свідчить про те, що треба, вибачте, мити постійно в якомусь кориті й постійно це пережовувати. Я вважаю, що це неправильно.

- Є інформація, що Петро Порошенко на наступних президентських виборах хоче заручатися підтримкою міських голів великих міст - Труханова, Філатова і вашою. У вас була з цього приводу розмова з президентом? Маєте намір підтримати його?

- У мене не було ніякої розмови з президентом України Порошенком. Не було ніякої розмови ні з Трухановим, ні з Філатовим. А міський голова впливає на формування громадської думки?

- Ви в Харкові - вже точно так.

- Якщо впливає, то я буду це робити.

- Будете впливати чи будете підтримувати Порошенка?

- Буду впливати.

- Читала ваше останнє інтерв'ю виданню "Гордон", ви там стверджуєте, що Порошенко безальтернативно буде обраний на другий термін.

- Я це й зараз кажу.

- Ви готові його публічно підтримати?

- Буде 2019-й, тоді й ставитимете це запитання.

- В інтерв'ю Соні Кошкіній Коломойський сказав: "Кернес своїм нутром не сприймає "Опозиційний блок". Ви згодні з таким формулюванням?

- Ну я ж не пішов з "Опозиційним блоком".

- Чому?

- Просто все формувалося дуже швидко. Усе мчало, як швидкий потяг. Вступити в чергову Партію регіонів я не хотів. Ось і все.

- Тому що розчарувалися в Януковичі чи в партії?

- І в Януковичі, і в партії.

- Голова парламентської депутатської групи партії "Відродження" Віталій Хомутиннік нібито зараз розглядає можливість входження в проект "За життя!" Мураєва й Рабіновича. Із представником "Відродження" Кернесом це обговорювалося?

- Якщо будуть мою думку запитувати, такий хід подій я б підтримав.

- А самі пішли б у партію "За життя!"?

- Я ще раз пояснюю, спокійно і ясно: якби мене запитали, я б такий хід підтримав.

- Хід Хомутинніка. А самі пішли б?

- Ви, напевно, не зрозуміли. Ви сказали, що Віталій Хомутиннік хоче. Я кажу: якби мене запитали, я б такий хід підтримав.

- Ви підтримуєте зв'язок із харківським бізнесменом-утікачем Курченком?

- Розмовляв із ним кілька місяців тому, просив його віддати клуб "Металіст" місту. Він сказав, що заплатив за нього гроші. І що коли є бажаючі і з ним розрахуються, він віддасть "Металіст".

- І скільки він хоче?

- Я не розмовляв про це. Я просив, щоб він передав "Металіст" місту Харкову.

- У комунальну власність?

- Як завгодно. Тільки щоб команда була збережена й була присутня у прем'єр-лізі.

- Що в Курченка з бізнесу залишилося в Харкові?

- Я не знаю, що в нього було в Харкові!

- А знаєте, звідки він з'явився? Таке собі економічне чудо - явлений нізвідки Курченко з великими активами.

- Я думаю, що чудо не в тому, які активи в Курченка. Чудо в тому, хто йому це створив.

- Хто?

- Ну, як ми тепер розуміємо, - Янукович.

- Він самостійний персонаж - чи просто взяли хлопця й переписали на нього активи, як на підставну особу?

- Думаю, що він був трохи незалежний, але більшою мірою був залежний.

- У згаданому вище інтерв'ю "Гордону" ви назвали Гройсмана результативним політиком, але з тексту я не зрозуміла - а за що?

- Я спілкуюся з Володимиром Борисовичем з моменту, коли почав виконувати обов'язки міського голови. І, впродовж усього цього часу спілкуючись, спостерігаючи, можу сказати: він - системний, ефективний, результативний, сучасний політик, господарник. І господарник хороший, і політик. І як віце-прем'єр, і як голова Верховної Ради, і як прем'єр-міністр України. Вважаю, що сьогодні відстоюються інтереси місцевого самоврядування. Гройсман системний. Система докорінно змінюється.

Ми бачимо зараз його досягнення, які він рекламує…

- Які?

- … в ефірі телепрограм. Тому, я думаю, найкраще на це запитання можуть відповісти, звичайно, громадяни України. Розуміючи, як у цей час, працюючи, важко досягти результату, можу сказати, що Гройсман - на своєму місці.

- Про Порошенка ви так не говорите.

- А ви мене що - запитували про Порошенка?

- Так…

В одному з останніх інтерв'ю ви казали, що доходи до міського бюджету збільшилися чи не на половину. Це дає поштовх серйозному розвитку міста?

- Це не просто поштовх, це великий фінансовий ресурс, який був переданий із державного бюджету місцевим бюджетам. Це дає нам можливість ремонтувати ЖКГ, дороги, інфраструктурні об'єкти, великі містоутворюючі об'єкти. Харків сьогодні бере участь також у роботі зі Світовим банком. По лінії Світового банку ми побудуємо багатофункціональний сортувальний завод з переробки твердих побутових відходів, полігон. У нас є робота в напрямі водоканалу, з переробки мулового осаду. І також щодо теплових мереж у нас великий проект зі Світовим банком. Тепер необхідно реалізувати всі ці проекти. І якщо вони будуть реалізовані, то вони будуть реалізовані, у тому числі, й завдяки президентові, завдяки цьому уряду.

- Якщо вже торкнулися теми заводу з переробки ТПВ, запитаю: вас просили приймати сміття зі Львова?

- А ось листи лежать (показує два листи на столі). Один підписаний Садовим. Звертається, що треба приймати по 2,5 тис. тонн, лист був адресований
28 березня, отримали ми його
3 квітня. Другий лист - звертається якийсь підприємець, директор фірми, просить теж сміття поховати. Але тут невелика кількість - по сто тонн на день. Річ у тому, що, коли звертаються з такими питаннями, не треба звертатися індивідуально. Бо індивідуально це питання вирішувати я не буду. Це питання має вирішуватися територіальною громадою. Але, як я розумію, ніхто не хоче цього. Тому цей лист залишається без належного реагування. Відповідь дамо: ми не можемо допомогти.

- Тобто не хочете допомогти колезі?

- Ми самі сьогодні маємо полігон за межею міста - у Дергачах під Харковом. Ми там відремонтували дорогу, ще дещо зробили, але жителі місцеві незадоволені полігоном. Ми заздалегідь почали залучати інвестиції й займатися будівництвом сміттєпереробного заводу. Так ми живемо на Сході України, а Садовий живе в західній частині України. Скажіть, будь ласка, кому було б швидше й простіше знайти інвесторів правильних і побудувати завод, і давно забути про проблему утилізації твердих побутових відходів?

- Садовий, по-вашому, сам винен?

- Так.

- Тобто в ситуації навколо львівського сміття ви не вбачаєте політичних розбірок?

- Та які політичні розбірки? Людина, котра сидить у кріслі мера, грає у велику політику. Я вважаю, що це суто фінансово-господарська діяльність. Була зрозуміла проблема, було зрозуміло, що немає можливості сьогодні звозити туди більше відходи, але вони продовжували це робити, - загинули люди. Тепер шукають, хто винен. Винен той, хто допустив ті процеси, які спричинили смерті людей. Ось і все. А ви вважаєте, що Садовий - такий авторитет? Я б не сказав, що він авторитет.

Ось я довго працюю мером, спостерігаю: ось що зробив Садовий?

- Ну, як мінімум, у нього є рейтинг у Львові, і він створив політичну силу всеукраїнського рівня. Ви не думали перетворити ваш рейтинг у Харкові на всеукраїнський рейтинг?

- Давайте так відповім: я живу й працюю в місті Харкові.

- І ніколи про це не думали?

- (Посміхається й заперечливо хитає головою.)

- Кажуть, ви плануєте дочасно залишити посаду харківського міського голови й готуєте собі наступника. Називають імена вашого заступника Ігоря Терехова, глави однієї з райадміністрацій Харкова Максима Мусєєва…

- Ну ось як відповісти, щоб ви від мене відчепилися? Є каденція, завершується вона наприкінці 2020-го. А далі будемо дивитися. Будемо жити - будемо бачити.

- Тобто до закінчення каденції йти не збираєтеся?

- Іро, я тебе прошу! Ти запитала, я тобі відповів.

- Гаразд. Але…

- Ірочко, ходімо далі, мене купа людей чекає.

- Теж відповідь. Я переглядала газету "Харьковские известия" і сюжети однойменної студії, які входять до складу вашого комунального підприємства, - там повно хвалебних матеріалів про колишнього губернатора, а нині главу АП Ігоря Райніна, про його наступницю Юлію Світличну, про президента Порошенка. У часи губернаторства Авакова й Балути таке навіть уявити не можна було. З Райніним говорила - жодного поганого слова про вас не сказав…

- Розумні люди завжди досягнуть нормальних результатів. Ми працюємо.

- Поговорімо про так звану "кооперативну справу" (справу про нібито незаконне виділення землі Харківською міськрадою. - Ред). ГПУ проводила обшуки у вас, у Михайла Добкіна…

- Взагалі без коментарів.

- Який ваш статус у цьому кримінальному провадженні?

- Без коментарів.

- Київський райсуд Полтави розглядає справу з обвинувачення вас у співучасті у викраденні та побитті учасників харківського Євромайдану…

- Справа шита білими нитками. Я захищатиму себе всіма доступними способами, які мені дає законодавство.

- Не виникало наміру на час розгляду цієї справи передати повноваження з керівництва містом секретареві міської ради?

- Так, давайте далі! Справа закінчиться, тоді будемо розмовляти.

- Сьогодні (12 квітня. - Ред.) Апеляційний суд оголосив рішення за позовом прокуратури до Харківської міськради. Російського депутата Шишкіна, який голосував за введення військ в Україну, суд усе ж таки позбавив звання "Почесний громадянин міста Харкова". Як ви оцінюєте це рішення суду?

- Суд не може нам вказувати, хто буде почесним громадянином у Харкові, а хто - не буде. Я вважаю, що це незаконне рішення суду.

- Подаватимете касаційну скаргу?

- Так, будемо далі його оскаржувати.

- Шишкін - людина, котра голосувала за введення військ в Україну…

- Є питання, які належать виключно до компетенції міської ради. Виключно на сесії міської ради присвоюється почесне звання "Почесний громадянин міста Харкова". Це перше. Друге. У нас сьогодні вдосталь тих, хто носить звання "заслужений артист України", "народний артист України", ті, хто творчо підтримує Україну, - але вони також живуть у Росії, їздять у Крим, виступають там. Ніхто їх не позбавляє цих звань.

- Одна річ - їздити в Крим, а інша - голосувати за введення військ.

- Поїхали далі! Я не маю часу!

- Як народилася ідея присвоїти звання "Почесний громадянин міста Харкова" Борису Ложкіну, коли він був главою Адміністрації президента?

- Будь-яка кандидатура пропонується трудовими колективами Харкова, пропонується громадськими діячами. Потім обговорюється на комісії спеціальній. Рішення приймається колегіально.

- А ініціатива чия була?

- Треба подивитися. Що - обов'язково пам'ятати зараз, хто запропонував Ложкіна на почесного громадянина? Це що - найважливіша тема в країні? Важливішої теми немає? Кернес - не почесний громадянин міста Харкова!

- Як би ви охарактеризували ваші взаємини з Юрієм Луценком?

- Та які в мене взаємини з Луценком?! Ви мене за кого вважаєте, взагалі? Ось ви сидите тут годину, мені ніхто не телефонує, ні Луценко, ні Ложкін, у мене немає з ними ніяких відносин!

- Справа про замах на вас. Як рухається розслідування?

- Та ніяк взагалі. Ніхто нічого не робить.

- А щодо Димента (харківський бізнесмен, близький друг Кернеса, убитий 2016-го. - Ред.)?

- Теж ніяк. Порожнеча.

- У вас є розуміння, хто це зробив і чому?

Related video

- Ви шо?! Так. Закінчили розмову. Тань (звертається до прес-секретаря), - більше щоб такого не було!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі