Грип очима відчайдушних оптимістів

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Грип очима відчайдушних оптимістів
Навіть найупертіші любителі самолікування вже затямили, що звертатися до лікарів потрібно, і що раніше, то краще.

У нас є новини про грип. Почнемо з хороших.

Міністр охорони здоров'я підписав наказ №42 "Про розподіл противірусних лікарських препаратів, наданих МОЗ Литви як гуманітарна допомога". Усього мають розподілити й відправити до лікарень Києва та 24 областей 2 443 упаковки таміфлю (10 капсул у блістері по 0,75 мг) і 27 645 упаковок релензи (порошок для інгаляцій). Щиро дякуємо Литві за допомогу і підтримку!

Оскільки зараз на грип хворіють десятки тисяч людей, гуманітарної допомоги на всіх не вистачить. Це чудово розуміють у Мінздоров'я. Майже місяць тому, як повідомили в управлінні фармдіяльності і якості фармпродукції, міністр провів переговори з урядами країн Євросоюзу, а також зустрічі з представниками фірм, що випускають ліки, необхідні для лікування каліфорнійського грипу А (Н1N1). На момент переговорів було відомо про 22 випадки смерті від грипу, підтверджених лабораторно.

Відтоді крива захворюваності на грип і ГРВІ різко пішла вгору. За офіційним даними, уже в 20 областях перевищено епідпоріг, а кількість летальних випадків швидко наближається до двохсот. Серед причин летальних випадків, підтверджених лабораторно, є обидва віруси грипу, ГРВІ та пневмонії.

Вірус А (Н1N1) мутує, він агресивний, вражає насамперед людей працездатного віку (30–50 років) і дітей. Вірус грипу В частіше зустрічається у людей похилого віку і тих, хто має хронічні захворювання, наприклад цукровий діабет, серцево-судинні патології тощо.

Чим лікують

Навіть найупертіші любителі самолікування вже затямили, що звертатися до лікарів потрібно, і що раніше, то краще. Кількість звернень по медичну допомогу зросла в рази - в окремі дні реєстрували від
90 до 100 тис. пацієнтів з ознаками ГРВІ та грипу.

За даними за січень, тільки в Києві кількість викликів "швидкої допомоги" збільшилася на 11,5 тис. По медичну допомогу звернулися на 27,5 тис. киян більше, ніж в аналогічний період минулого року.

Кожен хворий сподівається, що в медичному закладі зобов'язані і будуть його лікувати. У свою чергу кожен лікар, наслухавшись новин про епідемію, очікує, що вже сьогодні ліки (маски, деззасоби тощо) точно привезуть. З компетентних джерел стало відомо, що Київ таки отримав партію ліків проти каліфорнійського вірусу-вбивці - 150 упаковок. За словами лікаря, який консультує VIP-пацієнтів лікарні у Феофанії, там теж труднощі: "Ніколи раніше не бачив такого контролю за ліками, як зараз. Кожну упаковку тричі перевіряють, над кожною таблеткою таміфлю трясуться, напевно, скоро видаватимуть під розписку".

Є різні версії, чому склалася така ситуація з фармпрепаратом, про який і лікарі, і чиновники говорять як про найефективніший засіб при лікуванні вірусу А (Н1N1).

Першу смерть від грипу, як відомо, зареєстрували на самому початку грудня. Фахівці попереджали, що перша хвиля захворюваності наростатиме упродовж 8–10 тижнів. Січень підтвердив прогнози. Уже в середині місяця кількість хворих була достатньою для того, щоб оголосити епідемію і проводити відповідні заходи. Список смертей від грипу, підтверджений лабораторно, збільшився до 30. У той самий час міністр охорони здоров'я на засіданні уряду ділився своїм оптимізмом з прем'єр-міністром: "Не все так страшно, як це показують по телевізору".

Схоже, "картинок" про поширення грипу не боявся тільки він сам та його безпосередній начальник. Чого не скажеш про хворих, їхніх родичів, медиків і просто розсудливих громадян. Противірусного таміфлю, який рекомендується приймати в перші дві доби після зараження грипом, в аптеках не знайти, у лікарнях - не випросити.

Виступи чиновників МОЗ стосовно ліків слухали з не меншою увагою, ніж дитячу казку на ніч. Особливо, коли ті переконували, що "Україна забезпечена стратегічним запасом препаратів проти грипу, які включено до протоколів лікування". Про кількість таміфлю, закупленого ще 2009-го, МОЗ повідомив, що "більшість препаратів, враховуючи закінчення терміну придатності, було утилізовано у 2013–2015 рр. Частину упаковок, де термін придатності до серпня 2016 р., відправлятимуть у регіони".

Інформація зацікавила комітет з питань охорони здоров'я Верховної Ради. Питання лікування грипу й ГРВІ винесли на чергове засідання, де зібралися не тільки депутати, а й представники Міністерства охорони здоров'я, санепідслужби, науки, практичної медицини. Народний депутат Ірина Сисоєнко оприлюднила наявну в неї інформацію, що "на складах "Укрвакцини" зберігається понад 250 тис. упаковок таміфлю, закуплених іще 2009-го. З них 105 тис. упаковок мали давно утилізувати, оскільки закінчився термін їхньої придатності. Незважаючи на цю обставину, ці ліки збираються розвозити по районах". Депутат звернулася до заступників міністра з проханням підтвердити або спростувати озвучену інформацію.

Судячи з реакції залу, це не стало сенсацією. Можливо тому, що історію з простроченим таміфлю давно обговорюють у кулуарах МОЗ і парламенту. Хоча повірити, що в лікарні збираються відправити прострочені ліки, дуже важко. Не тільки лікарям, а навіть учителям, досить далеким від лікувального процесу.

Публічно поставлене запитання забалакали, влаштувавши дискусію про ефективність лікування. Заступник міністра І.Перегінець перевів розмову на гуманітарну допомогу, яку, за його словами, успішно розвозять по районах - начебто вже відправили 4 тис. упаковок. Багато це чи мало у період епідемії - кожен нехай вирішує сам.

Історія набула продовження. Її обговорювали в сесійній залі парламенту, а в Інтернеті з'явилася копія доповідної записки (з резолюціями і підписами), яку І.Перегінець підготував для свого шефа. У ній написано те, про що заявила І.Сисоєнко на засіданні комітету. Є там ключова фраза, яку, щоб уникнути кривотлумачень, краще процитувати слово в слово: "Зважаючи на те, що термін придатності лікарського засобу Таміфлю в кількості 105 176 упаковок закінчився, пропонуємо зазначений залишок передати до регіонів на добровільній основі".

МОЗ почав виправдовуватися: ніхто нічого кримінального не планував; у регіони зібралися відправляти зовсім інші упаковки. Депутатку звинуватили… у некоректному використанні службового листування.
І взагалі, вона помилково зрозуміла те, що там написано. Напевно, щоб правильно трактувати пропозицію заступника міністра "передати в регіони на добровільній основі", слід звернутися до Конституційного суду.

Експерти припускають, що зберігання простроченого таміфлю може обернутися як зайвими витратами, так і непередбаченими доходами. Знали б, що буде така епідемія, ніхто б жодної таблетки не викинув! В Інтернеті ціна упаковки таміфлю коливається від 600 до 2 тис. грн, залежно від ситуації в регіоні. Справа перспективна - міністр обіцяв, що навесні почнеться нова хвиля грипу.

Деякі фармацевти навіть стверджують, що препарат настільки унікальний, що його можна використовувати протягом двох років після закінчення терміну придатності. Але замовчують те, що кілька років тому в Чернігівській області померла дитина, яку, як з'ясувалося, від грипу лікували простроченими капсулами таміфлю. Після цього випадку нардепи неодноразово зверталися до МОЗ, нагадуючи про необхідність утилізувати таміфлю як на центральному складі, так і в областях. Міністрів відтоді змінилося чимало, кожен лаяв уряд, який закупив так багато ліків, і обіцяв їх утилізувати.

Багато хто, напевно, пам'ятає як тодішній прем'єр-міністр особисто зустрічала літак з ліками у Борисполі. Тоді уряд виділив колосальні суми на боротьбу з вірусом А (Н1N1), який спровокував пандемію і налякав півсвіту своєю агресивністю та непередбачуваністю.

Кошти було виділено не тільки на ліки, а й на апаратуру для діагностики та лікування, деззасоби, витратні матеріали тощо. Наші лікарі вперше тоді зіткнулися з тим, що грип викликає швидкоплинну пневмонію, з якою неможливо впоратися, використовуючи стандартні методи і протоколи. Кількість летальних випадків перевищила тисячу, серед жертв було багато вагітних жінок, а також медиків, які надавали допомогу як на викликах, так і в стаціонарах. На жаль, багато помилок було зроблено, поки знайшли оптимальний варіант діагностики і лікування. У будь-якій країні під час епідемій використовують не тільки новітню інформацію, а й напрацьований досвід, тим більше, коли він дістався такою дорогою ціною. А що у нас?

Як лікують

Чиновники Мінздоров'я стверджують, що лікування організовано чітко, за протоколами, які відповідають міжнародним нормам. Як бачите, хороші новини тривають. Восени, напередодні грипозного сезону, провели наради, конференції, вивчали передовий досвід - як треба лікувати ГРВІ й особливо вірус А (Н1N1).

Та коли грип гримнув, лікарі, засунули методички й рекомендації у далеку шухляду і, працюючи без вихідних, роблять усе можливе, щоб, по-перше, допомогти хворим, а по-друге, не зіпсувати статистики відділення летальними випадками. За це "б'ють", знімають надбавки. І якщо в пацієнта є "хроніка", рекомендується у графі "причина смерті" вказати серцево-судинну патологію або той-таки цукровий діабет. Головлікарі виправдовуються - таке розпорядження отримали "згори".

Не секрет, що лабораторна служба в країні майже зруйнована, тест-систем для аналізів катастрофічно не вистачає - хто доведе, що діагноз неправильний?..

"Коли привозять хворого, я з жахом чекаю - треба його підключати до дихальної апаратури чи ні, - розповідає Ігор Андрійович, один з найдосвідченіших лікарів-інфекціоністів Києва. (На його прохання прізвище й місце роботи не називаємо). Апаратів усього два. Щоб підключити новачка, потрібно відключити "старичка". Ідеально - якщо він зможе дихати самостійно. Хто має право вирішувати: цей буде дихати, а цей - ні? Чому лікар має брати на себе тягар такої відповідальності?

У 2009 р. серед причин високої смертності була відсутність у відділеннях відповідної дихальної апаратури. У реанімації, щоб урятувати хворого, поспішали зробити інтубацію. Повітря, що надходило під тиском, рвало на клапті запалені легені, а лікарі не розуміли - що не так?

Коли розібралися - купили дихальну апаратуру, кисневі маски, пульсоксиметри тощо. Але епідемія закінчилася, і з "інфекційки" майже все вивезли в інші відділення.

Ми скільки разів подавали заявки, відповідь завжди одна - грошей немає. Другий місяць захворюваність не знижується, а зростає, ми все чекаємо, коли ж нарешті оголосять епідемію. Навіщо це нам? У випадку епідемії уряд зобов'язаний реагувати - виділити кошти на закупівлю медпрепаратів та апаратури, проводити тендери за прискореною процедурою".

Медики на все життя запам'ятали уроки епідемії 2009-го. Щоб у надзвичайних умовах система охорони здоров'я справді працювала, по-перше, хтось повинен узяти на себе відповідальність і оперативно ухвалювати рішення. Бажано, не радники і заступники, а прем'єр-міністр або навіть гарант Конституції. Адже йдеться як мінімум про здоров'я і благополуччя людей. По-друге, діагностичне й реанімаційне обладнання, дихальна апаратура, інструментарій мають бути не в одиничних екземплярах і не тільки в обласних лікарнях. Багато чого з цього списку необхідно для нормальної роботи на первинному рівні - у райлікарнях, амбулаторіях сімейного лікаря. Щоб в умовах епідемії грипу визначити, чи потребує хворий госпіталізації, слід вимірювати не тільки температуру, а й рівень кисню в крові. Якщо нижче 60% - негайно в стаціонар. Де, крім кіно, ви бачили пульсоксиметри? А сучасний дихальний апарат?

Чиновники стверджують, що вони є майже в кожній лікарні. Теж хороша новина. Але встановлені вони, як правило, у хірургії, а потребують апаратів і інші, у тому числі інфекційні відділення. За словами фахівців, нормальний дихальний апарат коштує приблизно 18 тис. євро. У крайньому разі можна знайти за 200 тис. грн. Пульсоксиметри коштують недорого, іноді пацієнти їх купують за свій кошт.

За статистикою, летальних випадків від грипу найбільше зафіксовано в Одеській області. Кажуть, коли лікарям таки вдалося передати губернаторові список того, що необхідно купити першочергово , того ж дня було виділено 3,5 млн грн. Звичайно, між грошима на папері й апаратурою в інфекційному відділенні - дистанція величезна. Але якщо вдасться її скоротити, це врятує життя багатьом людям.

У столичних лікарнях така сама скрута, як і в інших містах. Але є й хороші новини. Чиновники дуже пишаються тим, що лікарня у Феофанії просто-таки напхана всім необхідним і для діагностики, і для лікування. І ставлення до пацієнтів, самі розумієте, відповідне, насамперед - їхньому статусу і статкам. Але й там, як стверджують у медичних колах, у розпал епідемії спалахнув неабиякий скандал.

Зіткнулися дві точки зору - лікарі призначають гормони майже кожному, хто хворий на грип. (Спробуй відмов, якщо пацієнт краще за лікаря знає, чим його лікувати!) Багато медиків упевнені, що це панацея при такому діагнозі. А тим часом учені з профільних кафедр медуніверситетів, клінік АМН жахаються від таких призначень при ураженні вірусом А (Н1N1). Особливість цього грипу в тому, що у хворих молодого віку стрімко розвивається дистрес-синдром. Якщо хворому в такому стані призначають гормони, це призводить до необоротних змін в організмі, а часто й до летального результату. Кажуть, у протоколах лікування грипу й ГРВІ все це розписано, але хто їх читає, а тим більше - виконує? І річ не в тому, що медики не хочуть працювати за протоколами. Немає ресурсів, щоб крок за кроком виконувати всі приписи.

Чому про гормональні скандали не говорять у міських чи районних лікарнях? З тієї простої причини, що грошей у пацієнтів ледь вистачає на найнеобхідніші ліки й процедури. До гормональних препаратів там ставляться як до недозволенної розкоші. Що за наявної ситуації корисно для здоров'я хворих на каліфорнійський грип.

Медики, що займаються наукою, неодноразово порушували цю тему в Мінздоров'я. Але такі специфічні теми можна і треба обговорювати з компетентними людьми, з тими, хто бажає чути різні думки, щоб ухвалювати зважені рішення. Безперечно, у нашому МОЗ є такі фахівці. Але рішення, судячи з усього, ухвалюють зовсім інші люди. І не обов'язково у стінах міністерства.

У розпал епідемії грипу раптом оголосили про проведення третього туру позапланової вакцинації проти поліомієліту. Час обрали дуже "вдало" - школи на карантині, лікарні переповнені. З 3.5 млн перехворілих на грип понад 60% - діти. Прогноз СЕС - у лютому нас очікує нова хвиля грипу. Учені Інституту епідеміології та інфекційних захворювань ім. Л.Громашевського звернулися до МОЗ з листом, нагадуючи, що вакцинацію можна проводити тільки здоровим дітям. Визначити, хто хворий, хто здоровий, під час епідемії вкрай складно.

Міністерство відреагувало оперативно. По-перше, відповідальність за рішення - коли саме проводити вакцинацію - делегували фахівцям на місцях. Але план охоплення мають виконати! По-друге, І.Перегінець заявив у ЗМІ, що Інститут ім. Громашевського деградував, і, щоб його врятувати, МОЗ має намір забрати його з АМН у своє підпорядкування. Багатьох учених АМН і медуніверситетів виключили з комітетів, комісій і робочих груп. Кажуть, такої "єдиноначальності" не було навіть за попереднього уряду.

Після хороших новин, за законом жанру, настав час повідомити й погану. Віруси грипу не послухалися міністра охорони здоров'я О.Квіташвілі, який обіцяв, що вони циркулюватимуть трохи в грудні і пару тижнів у січні, а потім підуть у відпустку до весни. Епідемія в розпалі, щодня повідомляють про летальні випадки від грипу, то ж розслаблятися рано.

Переживаючи жахіття епідемії 2009-го, ми думали, що це чорна смуга. Але, порівнюючи з тим, як борються з епідемією цієї зими, як загалом працює система охорони здоров'я, розумієш: та смуга, звісно, була, не біла, але й не така чорна, як нинішня.

***

Автори дякують небайдужим людям - фахівцям Міністерства охорони здоров'я, Академії медичних наук, кафедр: інфекційних хвороб, педіатрії, вірусології, імунології Національного медичного університету, Тернопільського медичного університету ім. Горбачевського, фахівцям Центру грипу, СЕС, лікарям київських лікарень і Центру екстреної медицини за допомогу в підготовці статті. І найголовніше - за допомогу й підтримку, яку вони надають людям, що потрапили в епіцентр епідемії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі