В'єтнамські та китайські чиновники готуються до можливого візиту лідера Китаю Сі Цзіньпіна до Ханоя в кінці жовтня або на початку листопада, слідом за візитом президента США Джо Байдена до В'єтнаму у вересні. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на джерела.
Цей візит підкреслить зростання стратегічного значення виробничого центру Південно-Східної Азії, оскільки великі держави змагаються за вплив у регіоні на тлі загострення напруженості між Пекіном і Вашингтоном.
Наразі триває робота над спільною заявою, яка буде оприлюднена під час візиту, повідомили Reuters чотири особи, знайомі з перебігом переговорів.
Двоє з них повідомили, що сторони обговорюють посилання на "спільноту спільної долі" - фраза, яку Сі часто вживає, але дехто вважає її суперечливою. За словами двох джерел, в'єтнамські офіційні особи обережно ставилися до додавання цього посилання.
Ще одне в'єтнамське джерело повідомило, що спільна заява, швидше за все, міститиме це посилання. За словами двох співрозмовників, це може бути інтерпретовано як посилення зв'язків між двома країнами, але незрозуміло, що це означатиме і про які конкретні домовленості може бути оголошено.
Візит не був оголошений і все ще може бути скасований або відкладений, але логістичні заходи вже вивчалися.
"Про всі важливі дипломатичні заходи В'єтнаму буде повідомлено, коли це буде доречно", - заявив речник Міністерства закордонних справ В'єтнаму Фам Ту Ханг.
Одне з джерел повідомило, що Китай відправив до Ханоя команду для організації розміщення делегації Сі.
Команда намагається забронювати 800 номерів у готелях столиці В'єтнаму - саме стільки, скільки потрібно для державного візиту.
Очікується, що міністр закордонних справ Китаю Ван І відвідає Ханой у жовтні, щоб допомогти завершити роботу над спільною заявою, додало джерело, якщо буде досягнутий достатній прогрес у роботі над текстом.
Час візиту Сі співпаде з сесією в'єтнамського парламенту, що проходить двічі на рік, де він виступав з промовою під час свого попереднього візиту до Ханоя у 2015 році.
За словами офіційних осіб, ця поїздка готувалася протягом декількох місяців.
В'єтнам вважається все більш важливим для обох наддержав, оскільки розширює свою роль у глобальних ланцюгах поставок, імпортуючи промислові компоненти з Китаю, перш ніж експортувати готову продукцію до Сполучених Штатів або Європи.
У вересні Вашингтон покращив свої зв'язки з Ханоєм. Як лідер Китаю Сі двічі відвідував В'єтнам, останній візит відбувся у 2017 році, коли він взяв участь в Азійсько-Тихоокеанському саміті з колишнім президентом США Дональдом Трампом та іншими лідерами.
Для США В'єтнам є важливим торговельним партнером у Південно-Східній Азії. Але для В'єтнаму зближення з США є важким балансуванням між тим, щоб співпрацювати з Вашингтоном і не засмучувати Пекін, хоча Ханой стурбований зростанням активності Пекіна в Південно-Китайському морі. Дві країни роками ведуть суперечку за потенційно багату на енергоресурси ділянку акваторії, яку В'єтнам називає Східним морем.