Із грудня 2002 по лютий 2003 року, у період очікування неминучої військової операції англо-американської коаліції, ціна золота зросла на Лондонській біржі з $320 до $390 за тройську унцію (традиційна одиниця ваги дорогоцінних металів, рівна 31,1 грама), а з початком бойових дій в Іраку ще стрімкіше повернулася на позиції грудня. Однозначно, усе, що відбувається, носить відтінок спекуляції. Насправді ж, ринок золота значно консервативніший. Тому стрибок цін на золото аналітики усього світу коментують як із позицій загроз, що виникли в результаті військового протистояння, так і з позицій глобальних змін у підході інвесторів до створення резервів і використання фінансових інструментів. Погляд з обох позицій свідчить — золото в найближчі роки дорожчатиме.
Золото стало цікавим як біржовим спекулянтам,
так і стратегічним інвесторам
Процес падіння американської валюти стосовно євро й інших світових валют став стійкою тенденцією і його вже не можна ігнорувати, як, утім, і процес зниження ділової та споживчої активності у США та країнах Європейського Союзу. Саме ці чинники в глобальному масштабі впливають на кризу ринку акцій і державних облігацій як в Америці, так і Західній Європі. В цих умовах ставка інвесторів на «вічні цінності» легко передбачувана і неминуча. Як стверджують авторитетні фінансові експерти, частка золота в інвестиційних портфелях найбільших інвестиційних фондів і страхових компаній поступово буде підвищена з 5% до 10%. А оскільки обсяг пропозиції золота у світі має практично незмінну величину, то й ціна його в довгостроковій перспективі має стійку тенденцію до зростання. Війна в Іраку, як і будь-яка інша війна, також, через деякий час, сприятиме підвищенню цін на золото. На найближчі два роки орієнтир зростання курсу золота аналітики, опитані агентством Блумберг, називають $480—500 за тройську унцію.
Таким чином у світовому масштабі золото зацікавило як біржових спекулянтів, так і стратегічних інвесторів і майже ні в кого не залишилося сумнівів, що роль (і ціна!) золота у світі протягом поточного року зростатиме.
Український ринок золота зросте удвічі
В Україні золотом займаються переважно комерційні банки, що й не дивно, адже торгівля золотом — одна з найстаріших банківських послуг. Найбільшими операторами ринку банківських металів в Україні є Брокбізнесбанк, ВАБанк, Ощадбанк, Правексбанк і «Форум». Швидко нарощують свою частку ринку «Аваль», Укрсоцбанк, Укрексімбанк і ряд інших банків. Ринок золота у нашій країні розвивається динамічно. Дедалі більша кількість банків отримує ліцензії на операції з банківськими металами, а обсяги ринку зростають випереджаючими темпами. Банкіри оцінюють обсяг українського ринку банківського золота 2002 року на рівні 3 тонн і прогнозують подвоєння цього показника поточного року. Традиційними покупцями золота в Україні є ювеліри та страхові компанії, близько 50% «жовтого металу» купує населення, віддаючи перевагу 10- або 100-грамовим зливкам.
Початок року ознаменувався досить серйозним підвищенням курсів купівлі-продажу золота вітчизняних банків, що було викликано, окрім зростання цін на світових ринках, недостатньою насиченістю ринку. Ціна 1 грама золота в 100-грамовому зливку сягнула 68—70 гривень (що відповідає близько $400 за тройську унцію). Практично нівелювалася різниця між українським і європейським курсом цього металу, а ще торік ціна золота в Україні була на 12—15% вищою, аніж на європейських ринках. Основна маса банків працювала з рентабельністю 10—15% і ціна грама золота розраховувалася з урахуванням можливих коливань курсу в межах 15%. Зараз же банки, з урахуванням зростання конкуренції, працюють із рентабельністю близько 5%. Відповідно їм доводиться оперативніше реагувати на зміну ціни на світових біржах. Нинішнього року вітчизняні банкіри обіцяють щотижня переглядати вартість золота у своєму банку. Хоча традиційна інерційність цін зберігається. Український роздрібний ринок золота працює за оригінальною «українською» схемою: при підвищенні цін на золото в Лондоні він оперативно реагує підвищенням роздрібних українських цін, а при зниженні світових цін, банкіри знижують ціни лише після придбання зливків за новими цінами, продовжуючи страхувати себе від цінових ризиків. Таким чином оперативність зміни ціни залежить від періодичності закупівель банком золота в Європі. Банки з великим обсягом продажів реагують на зміни динамічніше. Приміром, керівництво Брокбізнесбанку стверджує, що робить закупівлі банківських металів двічі на тиждень.
Та все ж на золоті можна заробити
Маржа банків між ціною продажу та купівлею золота залишається досить значною. Щоправда, протягом 2002 року вона знизилася з 10—15% до 8—10%. Золото все ще бажано продавати тому ж банку, у якого купували: ціна в інших банках на «чуже» золото може бути нижчою. У деяких банках вам можуть запропонувати продати золоті зливки інших банків за курсом НБУ мінус маржа банку, або узагалі відмовитися приймати дорогоцінні метали, особливо якщо на зливках розміщений логотип банку-конкурента. Втім, деякі банки (наприклад, Ощадбанк, «Аваль», «Форум», Брокбізнесбанк) поводяться досить «ринково» і купують «чужі» зливки за тією ж ціною, що й придбані в їхньому банку.
У цілому нинішня ціна золота досить приваблива для обачних українців. Купувати золото саме зараз стратегічно вигідно: по-перше, через дуже високі валютні ризики, що зберігаються під час військових дій, по-друге, у зв’язку зі значним запасом зростання. Нинішнього року слід очікувати підвищення цін на золото. Однак «грати» на золоті в умовах нашої країни усе ще не може бути рентабельним заняттям через вище перераховані причини. Інвестуючи в золото, краще орієнтуватися не на короткострокові спекуляції, а на перспективу — 2—4 роки.
Втім, спробувати виграти від короткострокових змін курсу в Україні також можна, але за допомогою банківських «металевих депозитів». У цьому разі деякі українські банки використовують «безготівкове золото», тобто різниця між курсом купівлі і продажу відсутня. «Золотий депозит» приносить у наших банках, окрім можливого збільшення ціни на золото, доход від 1,5% до 3% річних. До речі, у Західній Європі в такий спосіб можна заробити менш як 1% за рік. Якщо прогнози фінансових умів і ваше чуття вас не обдурить, депозит у банківських металах може виявитися значно вигіднішим від депозиту у валюті. Один приклад: прозорливі українці, котрі наважилися перевести свої заощадження в «безготівкове золото» 2001—2002 років у результаті зростання цін на цей метал до рекордної за останні шість років позначки змогли примножити свої статки приблизно на третину.
Національний банк прийняв нинішнього року цілий ряд заходів для пожвавлення і лібералізації ринку банківських металів. НБУ дозволив до 5% коштів банку зберігати в банківських металах і узаконив одноразову купівлю металів клієнтами на суму до 50 000 грн. Крім того, Нацбанк розширив можливості банків щодо ввезення дорогоцінних металів в Україну і дозволив конвертувати відкриті в золоті рахунки в інші валюти, у тому числі в долари.
Банки, що активно освоюють ринок банківських металів, сприйняли нововведення дуже позитивно і зійшлися на думці, що дані заходи реально сприятимуть швидшому розвитку ринку дорогоцінних металів, який і без того динамічно розвивається. До «європейських стандартів» у цій галузі залишилося не так вже й багато.