Знищення конкурсом

Поділитися
Брак досвіду компенсують потужні фінансові апетити

Щоб там не казали, а ринок робіт і послуг із санітарного утримання вулиць та доріг у містах - вельми привабливий шмат бізнесу. Адже навіть у невеликому обласному центрі Тернополі обсяг річного фінансування з міського бюджету становить

16 млн грн. І він манить охочих його освоїти. Не дивно, що останніми роками міська влада Тернополя, відчуваючи смак великих грошей, стала приводити на цей ринок близькі до себе приватні фірми. У зазначеній сфері вони ніколи не працювали. Зате брак досвіду компенсують потужні фінансові апетити.

У червні 2012 р. міський голова Тернополя Сергій Надал призначив директором комунального підприємства "Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця" (надалі - КП "ТМШЕД") депутата облради від ВО "Свобода" Андрія Козака, який керував іншим КП - "Тернопільміськліфт" і мав досвід занепаду комунального підприємства у сфері обслуговування та ремонту ліфтів (тепер левову частку цих послуг для будинків міста надає приватна охоронна фірма "Максима").

Новий керівник укладає договір субпідряду на санітарне прибирання вулиць і тротуарів у Тернополі на останні чотири місяці
2012 р. із новоствореним ТОВ "Тернопіль Комунал Сервіс". Ця приватна фірма із невеликою кількістю техніки та дрібкою персоналу заробила ще того ж року понад 3,1 млн грн. Набувши мінімального досвіду в санітарному утриманні вулично-дорожньої мережі міста, згадане товариство вирішило взяти участь у щорічному конкурсі, який у січні 2013-го оголосило Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології міськради.

Основним критерієм для визначення переможця конкурсу була цінова пропозиція. Решта - другорядне. В результаті так званого цінового змагання торги з найбільшого лоту виграло ТОВ "Тернопіль Комунал Сервіс", запропонувавши нижчу ціну - 15,996 млн грн, або на 394 тис грн дешевше, ніж КП "ТМШЕД". Комунальному підприємству дісталися крихти: воно перемогло в маленькому лоті, в якому сума не перевищила 2 млн грн.

На відміну від комунального підприємства, що виконує ці роботи для міста вже не один десяток років, приватне товариство не мало вдосталь ані техніки, ані штату. Тернопільське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України встановило, що вся більш потужна техніка ТОВ "Тернопіль Комунал Сервіс" (крім мотокіс, бензопил, газонокосарок та компресорів) - повністю орендована. Перевірка стану спецтехніки для очищення вулично-дорожнього покриття, яку торік у січні провела Державна інспекція сільського господарства в області, засвідчила, що 13 одиниць техніки ТОВ "Тернопіль Комунал Сервіс" орендує у луцького ПП "Руфусів".

У непрозорості конкурсної процедури можна пересвідчитися вже з того, що оголошення про проведення торгів від 3.12.2012 р. не містило в собі пункту "Кваліфікаційні критерії до учасників". Ця інформація була лише в конкурсній документації. Неважко здогадатися: багаторічний досвід на ринку робіт і послуг із санітарного утримання вулиць та доріг Тернополя, кваліфіковані кадри, матеріально-технічна база - все це розглядалося замовником торгів як щось неважливе.

Тендерні пропозиції двох учасників торгів були однаково оформлені, подані майже одночасно - 3.01.2013 р. Довідки про наявність працівників відповідної кваліфікації підготувала одна особа. Аналіз розрахунків, які подали учасники стосовно найбільшого лоту, доводить, що загальна вартість основних видів послуг (санітарне утримання доріг, тротуарів) у переможця торгів на 496 тис. вища, ніж у конкурента. А розрахунки на інші види робіт у ТОВ "Тернопіль Комунал Сервіс" виявилися необґрунтовано нижчими на 890 тис. грн. Чи не є це свідченням попереднього ознайомлення згаданого товариства з ціновою пропозицією КП "ТМШЕД"?

Якщо проаналізувати діяльність обох підприємств, то вилазить ще один підступний "жук". Укладенню договору з переможцем торгів 8.02.2013 р., тобто з ТОВ "Тернопіль Комунал Сервіс", передував договір субпідряду цього товариства з тим-таки КП "ТМШЕД" на виконання до 15.04.1013 р. робіт і послуг (сума - майже 5 млн грн), які, власне, й були предметом закупівлі. Тобто виконувати весь річний обсяг робіт новоспечене приватне товариство власними силами не могло! Отож комунальне підприємство зобов'язувалося надавати приватному товариству послуги за цінами нижчими, ніж ті, з якими ці два підприємства йшли на торги. І комунальники працювали за договором субпідряду не тільки в перші місяці 2013-го, а й в останні. Вони досі не повністю отримали розрахунки за виконану роботу (про це - трохи згодом).

Адміністративна колегія Тернопільського територіального відділення Антимонопольного комітету недарма торік у травні угледіла в пропозиціях учасників торгів порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а саме антиконкурентні узгоджені дії (простіше кажучи, цінову змову), які призвели до спотворення результатів торгів, і оштрафувала кожного з них на 50 тис. грн. ТОВ "Тернопіль Комунал Сервіс" тривалий час оскаржувало це рішення. Проте Вищий господарський суд 25.02.2014 р. підтвердив його правомірність.

Торік слідчий відділ Тернопільського міськвідділу міліції відкрив кримінальне провадження стосовно посадових осіб Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міськради, які організовували торги. Було задокументовано й факт розтрати бюджетних коштів (78 тис грн) із боку керівництва КП "ТМШЕД" під час перевезення робітників, розтрату грошей при закупівлі піщано-соляної суміші (243 тис грн) та невиплату зарплати працівникам. Усе це - ознаки посадового злочину, передбаченого ч. 2. ст. 364 Кримінального кодексу ("Зловживання владою або службовим становищем, якщо воно спричинило тяжкі наслідки"). Але слідчий міліції, за розпорядженням високопосадовців, закрив ці епізоди кримінального провадження. І лише цими днями досудове розслідування було відновлено. Також розпочато кримінальне провадження за фактом доведення комунального підприємства до банкрутства (ст. 219 Кримінального кодексу). Специфіка роботи КП "ТМШЕД" полягає в тому, що 95% коштів за виконані роботи і послуги воно виконує від одного замовника - управління житлово-комунального господарства міста. Інакше просто не виживе. "Всі дорожні і вуличні негаразди в Тернополі підприємство постійно ліквідовує власними силами. І все це входить у вартість, вказану в тендері", - розповідають головний бухгалтер КП "ТМШЕД" Руслан Гавліч та дорожній майстер Костянтин Капустін.

Очевидно, що нинішня міська влада доводить власне комунальне підприємство до тієї межі, за якою воно загине. Адже коли ще у 2010 р, тобто на час завершення каденції попереднього керівництва міста, в ньому працювало 265 працівників, то вже 2011-го їх поменшало до 244. Упродовж 2013-го вісімдесят двірників було переведено на роботу в ТОВ "Тернопіль Комунал Сервіс". І тепер у КП "ТМШЕД" залишилося лише
72 працівники. Як один із варіантів, міська влада розглядає об'єднання двох комунальних підприємств - "Міськшляхрембуд" та "ТМШЕД" - в одне. На час написання статті до першого з них було передано
16 одиниць техніки, з якої знято арешт на підставі судового рішення. На підприємстві, що виконує схожі роботи, працевлаштовано 5 учорашніх працівників "ТМШЕД".

- Підприємство - далеко не банкрут, як називає його в розмові зі мною міський голова Сергій Надал, - переконує член комісії з вивчення ситуації у КП "ТМШЕД" депутат міськради Петро Ландяк. - На цей час місто заборгувало йому понад 1,5 млн грн. Крім того, ТОВ "Тернопіль Комунал Сервіс" винне комунальному підприємству майже 1,2 млн грн., власну пайку в заборгованість за виконані роботи внесли ЖЕКи та школи міста - 110 тис. грн. Загальна сума боргу перед КП "ТМШЕД" - 2,8 млн грн., а своїм постачальникам воно недодало 2,6 млн грн. Різниця - 200 тис. грн. на користь комунального підприємства. Крім того, КП "ТМШЕД" має оборотних коштів достатньо, щоб виконувати свої зобов'язання перед кредиторами. То де ж тут банкрутство? Але міська влада вирішила знищити комунальне підприємство. І зробила це для того, щоб приватна фірма в майбутньому не мала конкурента, не було скандалів із проведенням тендеру. Не виключено, що територія КП "ТМШЕД" площею три гектари привабила приватних забудовників…

Ситуація на комунальному підприємстві набула крайньої гостроти. Працівники - у відчаї, вони страйкують уже понад три тижні, пікетували будівлю міської ради, прокуратури. Але керівники міста їх не чують. Нещодавно на одній із прес-конференцій міський голова Тернополя Сергій Надал відверто побачив у цій комунальній структурі образ колгоспу. "Інакше, як колгосп, це назвати не можна, оскільки спосіб роботи такий, що люди вдень працюють, а ввечері приходять красти, - сказав мер. - Схожа ситуація була й на даному підприємстві…"

Тим часом діяльність ТОВ "Тернопіль Комунал Сервіс" набирає обертів. Його техніка працює в місті вже понад рік. Оскільки ж значна її кількість виготовлена з кермом праворуч, то вона не може бути зареєстрована в ДАІ. Тому й виїжджає на роботи без номерних знаків. Як розповіла автору цих рядків депутат міської ради Наталія Карпишин, три тижні тому "на вимогу громадськості і працівників КП "ТМШЕД", на територію підприємства прибула оперативно-слідча група міськвідділу міліції й опломбувала техніку. Але одразу вночі та ж група, очевидно після дзвінка згори, повернулася й розпломбувала техніку, яка виїхала в місто. Громадські активісти перекрили їй шлях, заблокувавши неподалік центру. Але недавно ці транспортні засоби знову виїхали на роботу".

Цими днями тротуари та вулиці Тернополя прибирає ТОВ "Тернопіль Комунал Сервіс", із яким Управління житлово-комунального господарства міськради лише уклало договір на перший квартал 2014-го. До потрібної справи залучили й ЖЕКи. Бо торги, заплановані на січень нинішнього року, не відбулися начебто з банальної причини: учасники не подали необхідних документів. У нових торгах, 10 квітня, комунальне підприємство "ТМШЕД" не змогло взяти участі. Умови не дозволяли учасникові мати податкові борги та борги із банківського кредиту. Над КП тяжіє сума в понад 400 тис. грн, а міська влада, яка винна підприємству понад 1,5 млн грн, не поспішає повертати зароблені ним кошти. То чим це не доведення господарюючого суб'єкта до банкрутства?

Під час торгів було розкрито три пропозиції, які подали згадане ТОВ "Тернопіль Комунал Сервіс", товариство "Авакс Проф" та КП "Міськшляхрембуд". За найбільшим лотом найнижчу ціну запропонувало ТОВ "Авакс Проф" - 7,8 млн грн. Пропозиція "Тернопіль Комунал Сервісу" виявилася дорожчою на 900 тисяч грн - 8,7 млн грн. (КП "Міськшляхрембуд" участі в цьому лоті не брало). Проте переможця торгів ще не визначено.

Знищення комунального підприємства великих зусиль не коштує. Воно створює простір для роботи правоохоронних органів, які, сподіваємося, цього разу належно проведуть досудове розслідування у відновленому кримінальному провадженні, а суд - покарає винних.

Спеціалізовані державні та комунальні підприємства, власне, й були створені для надання певних видів послуг та виконання робіт. Вони, маючи у штаті досвідчених фахівців і потужну матеріально-технічну базу, працюють на відповідних ринках десятки років. Для того, щоб випадки усунення державних та комунальних підприємств із ринку не стали масовими, їх варто вивести з-під дії закону "Про здійснення державних закупівель". Адже для відновлення та розвитку потужного комунального підприємства знадобиться не один десяток років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі