Зникнення долара. Попри титанічні зусилля НБУ, долари в обмінних пунктах напередодні виборів так і не з’явилися

Поділитися
Нинішню ситуацію на готівковому ринку валюти можна охарактеризувати якщо і не як сповзання в печерний вік, то, принаймні, як стан «стійкого хаосу»...

Нинішню ситуацію на готівковому ринку валюти можна охарактеризувати якщо і не як сповзання в печерний вік, то, принаймні, як стан «стійкого хаосу». Стабільність, досягнута в останні роки на ринку обміну іноземних грошових знаків, була зруйнована за лічені тижні. На диво швидко відродився чорний ринок, біля пунктів обміну валют знову замигтіли вже майже забуті міняйли, а в самих «обмінках» уже із самісінького ранку заявляють, що долари були, але закінчилися, або що ліміт продажу на сьогодні вже вичерпано. Чому зникли долари, касири, як правило, не коментують. Однак з’являється відчуття, що ажіотаж дещо штучний. На наш погляд, він створений не стільки попитом на долари з боку населення, скільки не зовсім оперативними адміністративними діями Нацбанку.

«Відсотки візьмете
в гривнях за курсом Нацбанку»

На перший погляд, у Києві ажіотажу на долари не спостерігається. Обмінні пункти й банківські відділення відкрито, черг біля них немає. Оголошений курс обміну на рідкість стабільний: купівля — 5,35—5,39, продаж — 5,412. Однак спроба купити 100 американських доларів протягом тижня так і не увінчалася успіхом. У деяких пунктах, щоправда, пропонували купити меншу суму, але виглядало це радше як виняток із загального правила. Виникло відчуття, що долари усе ж кудись зникли. Стали відомі й більш волаючі випадки. Одному знайомому при закритті валютного депозиту в невеликому банку повідомили про відсутність у них готівкових доларів і запропонували забрати відсотки за вкладом «у гривнях за курсом Нацбанку»! Чи варто говорити, що на сьогодні, коли долар на чорному ринку коштує 5,7—5,8 гривні, а курс НБУ становить 5,3 гривні за долар, подібна пропозиція звучить як знущання, оскільки повністю перекреслює весь доход від валютного депозиту. Подібні випадки вже не можуть не насторожувати. Якщо банки починають відчувати трудності в придбанні валюти для планових виплат, то це вже серйозно.

Титанічні зусилля Нацбанку

Нагадаємо, що вересневий доларовий ажіотаж НБУ вдалося вгамувати безпрецедентними за своєю радикальністю рішеннями. По-перше, було знято обмеження, що не дозволяють банкам продавати населенню валюти більше, ніж було куплено. По-друге, Національний банк вирішив проводити інтервенції готівкової валюти за фіксованим курсом 5,3150 за долар, пообіцявши, у разі потреби, продати до 1 млрд. доларів. Продаючи американську валюту, НБУ одночасно обмежив відхилення курсу в обмінних пунктах двома відсотками від офіційного.

На торгах, що відбулися 15 і 20 жовтня, ліміт для всіх банків становив 20%, або приблизно 100 млн. дол. Реально було продано 75 млн. у перший день торгів і близько 80 мільйонів — 20 жовтня. На безготівковому сегменті ринку з 18 жовтня Нацбанк реалізував українським банкам 266 млн. доларів. Минулого тижня НБУ збільшив обсяг можливих інтервенцій на торгах готівковим доларом США, раніше оголошених на 25 жовтня, до 150 млн. дол. Максимальна сума продажу готівкової іноземної валюти протягом торгової сесії збільшена до 30% від установленого кредитного ліміту на відповідний банк. Ця сума становить для всієї банківської системи приблизно 150 млн. дол.

Валюта «для себе»

З одного боку, уже саме рішення Нацбанку дозволило стабілізувати обмінний курс долара, однак виконання даного рішення виявилося не настільки успішним. Відсутність досвіду в продажі настільки великих обсягів готівкової валюти і ефективної системи контролю над подальшим продажем валюти призвело до того, що долари до населення так і не дійшли.

За зізнанням самих банкірів, багато комерційних банків не продають долари через пункти обміну, а реалізують їх через чорний ринок або «потрібним» людям. Причина вкрай прозора. Банкіри уміють рахувати гроші і не бажають гасити ажіотаж на долари, втрачаючи потенційний прибуток.

Безготівковий долар, з огляду на збір у Пенсійний фонд (1,5% при купівлі на міжбанку), обходиться банкам у 5,385 гривні. Продавати його за курсом 5,412 (2% від офіційного) украй невигідно, особливо коли врахувати накладні витрати з його транспортування та реалізації. Готівкові продажі НБУ знімають проблему пенсійного збору, однак і ці долари погоджуються продавати населенню лише дуже патріотично налаштовані банкіри. Проконтролювати ж, як було реалізовано куплену валюту, НБУ практично не може. У результаті долари або йдуть «наліво», або осідають у касах банків.

Дійсно, якщо протягом 2003-го і першої половини 2004 року середньоденні залишки готівкової іноземної валюти в касах банків становили 170—180 млн. дол., то в жовтні цей показник збільшився до 300—400 млн. дол., зазначив в.о. голови НБУ Арсеній Яценюк.

У Національному банку вважають, що таким чином українські банки підтримують штучний дефіцит готівкової іноземної валюти, а це посилює ажіотаж. «До банків, які нарощуватимуть залишок готівкової іноземної валюти в касах у ситуації дефіциту іноземної валюти на готівковому валютному ринку, буде вжито суворих заходів, включаючи припинення участі в торговій сесії з продажу готівкової іноземної валюти», — заявив в.о. голови Нацбанку.

Втім, проблеми б не існувало, якби попит населення на американську валюту залишався хоча б на вересневому рівні. Наближення виборів і розпалювання політичних пристрастей з одночасним посиленням інфляції зіграли усе-таки вирішальну роль. Українці активно скуповують валюту і відкривають доларові депозити в банках. Щотижня вклади в американських грошах збільшуються мільйонів на 40. Зараз на депозитних рахунках майже 3,5 млрд. дол. Кожен четвертий долар українці принесли в банки цього року. З початку року внески громадян України у ВКВ зросли на 826,3 млн. дол.

Хочеться вірити, що після виборів доларовий ажіотаж спаде сам собою. Проте насторожує те, що жоден із опитаних банкірів не взявся пророкувати з достатньою ймовірністю курс долара через місяць. Розкид думок на диво широкий: від 5 до 6 грн. за долар...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі