Минули травневі свята, і мимоволі дедалі частіше замислюєшся над перспективою літнього відпочинку. Провести відпустку на дачі, морському узбережжі чи вирушити у привабливий закордонний тур — справа смаку і фінансових можливостей. Проте існує спільна проблема, яка об’єднує любителів зміни обстановки — безпека домівки. На думку фахівців, можливість квартирних крадіжок у період відпусток зростає в десятки, чи то й у сотні разів.
Вагома частина пограбувань, як свідчить статистика, відбувається за наводкою. І якщо ви завантажуєте пляжним причандаллям машину біля під’їзду, це не залишиться поза увагою не тільки сусіда, але й двірських бомжів та наркоманів.
Забезпечити безпеку вашого житла може не лише звична державна охоронна служба (іншими словами, міліція), але й приватні охоронні підприємства (ПОП), яких в Україні стає дедалі більше.
Від сторожа
до нових технологій
Охоронний бізнес розвивається стрімко, причому інвестиції в цій сфері підприємницької діяльності окупаються дуже швидко, а перспективи розвитку дуже непогані. Ліцензійні вимоги сьогодні цілком прозорі, і перебороти їх невисокий поріг досить просто: необхідно мати трирічний стаж роботи в МВС у званні офіцера, статут і технічну документацію.
Фірму зазвичай очолює офіцер запасу, а інвестиції приходять від компаньйонів, без яких почати власну справу нелегко, незважаючи на «підйомні» і високі пенсії, які одержують ветерани МВС. Є ще одна особливість: для обслуговування хоча б одного клієнта потрібен повний комплект апаратури. Це досить дороге обладнання (один датчик коштує від 15 до 60 у.о., а на типову квартиру їх потрібно кілька), плюс передавальні пристрої і «мозок» системи — пульт. Крім того, необхідно профінансувати роботу кількох операторів і «групи швидкого реагування», придбати або орендувати одну-дві машини і приміщення.
На початку 90-х, на зорі розвитку приватної охоронної служби, приватні охоронні підприємства переважно займалися лише «фізичною» охороною. Сьогодні більшість переходять на обслуговування клієнтів із допомогою автоматичної системи сигналізації, а нові фірми починають діяльність із нових перспективних технологій.
Розповідає власник Білоцерківського приватного підприємства «Техно-Кобальт» (у недалекому минулому підполковник міліції з двадцятирічним стажем) Євген Постоєв:
— Кілька охоронних фірм нашого міста об’єднує не лише схожа назва — «Кобальт», «Кобальт Плюс» і «Техно-Кобальт», але й договір про співпрацю. Два перших підприємства працюють на місцевому ринку вже давно, мають штат більш як 150 охоронців і охороняють 75 об’єктів. Ми ж організувалися усього півроку тому і займаємося виключно системами сигналізації. Апаратура централізованого спостереження «Дозор-М», на якій ми працюємо, є розробкою українських інженерів — здебільшого колишніх співробітників державної служби охорони. Це український продукт, він запатентований і має відповідний сертифікат. Усе обладнання вітчизняне, винятком є лише датчики руху і руйнування скла, це найкращі зразки європейських виробників і наших партнерів — болгарської компанії «Телетек», виробника електроніки у Східній Європі. Система охорони працює по каналах зв’язку «Київстар» і «Укртелеком», ми використовуємо високошвидкісні і захищені від перешкод GSM-канали. Об’єкти, які охороняються, можуть знаходитися в будь-якій точці, де є стільникове покриття, тому ми пропонуємо співробітництво колегам на всій території України, хоча наш пульт може працювати і з країнами СНД, а також далекого зарубіжжя.
Унікальність цієї розробки полягає в тому, що в Київській області, наприклад, працює багато невеликих приватних компаній, але немає такої кількості об’єктів, яка б дозволила їм придбати пульт, виставити групу затримання, купити машини. Наш пульт дає технічну підтримку в Миронівці, Фастові, Сквирі, Василькові, Вишневому...
Інформація про об’єкти, які охороняються територіальними компаніями, надходить до нас, тут її опрацьовують і передають для реагування на місця. Нічого подібного, принаймні у Київській області, ще не було. Ми використовували у своїй роботі європейську модель: в Естонії, наприклад, на одному пульті охороняються п’ять-шість тисяч об’єктів, причому вони розташовані по всій території країни. Економічні інтереси всіх компаній, які співпрацюють за цією схемою, дотримуються...
Особливий продукт
Сьогодні ринок охоронних послуг багато в чому залежить від свідомості людей, котрі почали ставитися до свого майна з більшою відповідальністю. Витравлене за десятиліття поняття власності поступово відроджується.
Представники середнього класу і заможних українців охочіше звертаються у приватні охоронні фірми — вони здебільшого теж підприємці. Багатьох приваблює те, що представники таких приватних фірм, на відміну від міліції, ніколи не беруть ключі від житла і не входять туди без господаря або довіреної особи (лише у разі злому). Якщо помилково спрацювала сигналізація, міліція складає акт і заходить у квартиру, що зовсім не радує відсутніх господарів.
Неповороткість і бюрократизм системи державної охорони на тлі стрімкого зростання ринку охоронних послуг заважає їй мобільно пристосуватися до бажань клієнтів.
Ринок, що сформувався за останні 15 років, диктує загальні правила гри: виграє той, хто може запропонувати своїм клієнтам кращі умови, сервіс і технічні можливості.
— Охоронні підприємства пропонують людям цілком особливий продукт: ми продаємо впевненість у тому, що коли людині буде погано, ми прийдемо їй на допомогу — коментує керівник Білоцерківського представництва охоронної компанії А1 Security Group Павло Пащенко. — Ми організували своє підприємство 2003 року, сьогодні в «А1» великий штат фізичної охорони і близько 300 об’єктів, які охороняються, на пульті. Працюємо на радіоканалі, виділеному Укрчастотнаглядом, і завдяки досконалій цифровій техніці рідко виїжджаємо на помилкову тривогу — протягом кількох секунд прилади сканують помилковий сигнал, якщо він не повторюється, система самовідновлюється. Гарантії захисту житла клієнтів — понад 90%, порушники рідко йдуть «на справу», побачивши знак, що об’єкт перебуває під нашою охороною. Розцінки на послуги в охоронному бізнесі залежать від віддаленості від столиці і рівня фірми. Наприклад, послуги фізпоста (приватного охоронця) коштують на периферії від п’яти-шести гривень за годину (у невеликих фірмах) і до семи-восьми гривень (у великих). У Києві вартість на 50% дорожча. Первинне встановлення сигналізації (коли клієнт викуповує обладнання) на периферії починається від 2500 гривень, а щомісячна абонплата залежно від загальної площі помешкання коливається від 120 до 220 гривень. У Києві абонплата досягає 500 гривень. Послуги державної охорони в цілому найдорожчі на ринку послуг, винятком є абонплата за охорону квартир — вона обходиться клієнтам усього в 60 гривень на місяць...
У Росії розцінки на охоронні послуги інші. Наприклад, щомісячна абонентська плата держохорони становить усього 150 рублів на місяць (близько 25 гривень), а мінімальна вартість обладнання житла засобами сигналізації — 3000—5000 рублів (від 500 гривень). При цьому розцінки приватних охоронних підприємств у Росії не завжди вищі, ніж у міліції: у Москві послуги озброєного держохоронця коштують 112 рублів за годину, у Підмосков’ї — 89, у Санкт-Петербурзі — 75 рублів за годину, а в приватних фірмах ціни на охорону будинків удвічі нижчі.
Очевидно, із насиченням українського ринку ціни на обслуговування клієнтів за допомогою системи сигналізації знижуватимуться, а за допомогою фізичної охорони — зростатимуть (унаслідок збільшення зарплат). Ментальність українців у ХХI столітті змінилася, це вже середній клас, котрий знає, за що він платить — люди вимагають відповідної якості послуг.
Оборот фінансів на українському ринку такий, що сюди звернули свій погляд західні охоронні фірми. Як правило, їхні ціни набагато вищі, ніж у вітчизняних ПОП.
Водночас представники іноземного бізнесу в Києві воліють користуватися охоронними послугами своїх співвітчизників, хоча «чисто» німецьких або американських таких підприємств у нас немає — умови ліцензування захищають вітчизняних підприємців від вторгнення сильних конкурентів і зводяться до створення спільних фірм.
Іноземні дипломати, які виїхали за місто на пікнік, формально користуються послугами українських охоронців і техніки, переплачуючи гроші усього лиш за іноземну фірмову марку...
Не маскуватися,
а укріплятися
Фахівці вважають, що зовнішній вигляд житла (кондиціонери, супутникові антени, всілякі башточки котеджів нових українців) є досить важливим елементом наводки для злочинців.
З другого боку — куди можна сховати кондиціонер?
Корпоративний девіз більшості охоронних фірм: «Не маскуватися, а укріплятися».
На період літньої відпустки кожному з нас не заважало б підстрахуватися, а досвід показує, що, звернувшись у період канікул в охоронне підприємство, 70% клієнтів стають його постійними абонентами.
Проте частина українців, як і раніше, покладається на «якось воно буде» і на сусідів.
Як же вийти зі становища, коли «гаряча» путівка вже на руках, а єдиний сторож — улюблена теща — подалася на море?
— Фахівці охоронних фірм усього за кілька годин установлюють необхідне обладнання в квартирі клієнта — розповідає Павло Пащенко, — різниця полягає лише в якості обладнання. Якщо клієнт хоче заощадити, і квартира під час відпустки буде порожньою, можна скористатися датчиками з дротами і протягнути їх по всьому просторі (при постійному користуванні апаратурою дроти ховають під плінтусами, підвісними стелями та в інших місцях). Такий варіант більш економічний, оскільки обладнання коштує дешевше. Якщо клієнт має кошти або у квартирі періодично хтось житиме, я б порадив бездротові радіодатчики. У цьому разі вартість послуг становитиме 500—700 гривень, оскільки радіокомплект коштує три-чотири тисячі у.о. Піддавати таку техніку ризику за невелику суму ніхто не буде. Після приїзду клієнта з відпустки техніка демонтується і повертається власнику. При цьому гарантії захисту вашого житла такі ж, як і при постійному користуванні сигналізацією...
Перший кордон захисту від грабіжників — табличка про те, що квартира знаходиться під охороною, а також характерний дзенькіт, коли злодій потрапляє у вітальню. Якщо протягом десяти секунд на клавіатуру не буде введено правильний цифровий код, включається звукова сирена і сигналізація. Група швидкого реагування приватних охоронних підприємств у складі двох осіб прибуває на місце тривоги протягом п’яти хвилин.
Така схема реагування може не спрацювати лише у разі «ривкових» пограбувань, коли злодії миттєво вибивають двері і виносять найцінніше. Ці крадіжки — найбільший головний біль охоронних фірм, і протистояти їм можуть тільки нормально виготовлені і професіонально закріплені металеві вхідні двері. Фахівці охоронних фірм рекомендують дорогі двері — понад 500 у.о., із ригельними засувками (у чотири одвірки, як у сейфі).
До речі, перед установленням сигналізації працівники ПОП проводять обстеження квартири і дають свій висновок і рекомендації щодо організації захисту житла, які вносять у текст договору. Якщо ці рекомендації клієнт не виконав, житло все одно підключають до сигналізації, але жодної матеріальної відповідальності перед клієнтом фірма не несе.
Коли броньовані двері вам не по кишені, не засмучуйтеся — «ривкові» пограбування трапляються досить рідко, найчастіше грабіжники — прості «гопники», вони засовують руку через кватирку навмання — тоді і спрацьовує сигналізація.
Ефективна вона і проти злодіїв, які грабують «чосом» — ці натискають кнопку дзвінка кожних дверей на сходовому майданчику. Якщо ніхто не озивається і замок їм під силу (наприклад, Cale, який став загальною назвою), то грабують.
Налякати таких зловмисників може і звуковий елемент системи охорони, настільки популярний на Заході. Це гавкіт собаки, який лунає, коли грабіжник натискає дзвінок.
Наші спеціалісти називають такі системи елементом приколу, оскільки проти професіональних грабіжників вони малоефективні. Справжній злодій заздалегідь вивчає житло жертви, у нього «творчий» підхід до своєї справи.
Найбільш прогресивний метод системи охорони — автоматичні камери спостереження. У дачному селищі Конча-Заспа (під Києвом) можна побачити масу таких новинок. Відзняте зображення грабіжників розв’язує проблему «не піймали — не злодій», на відміну від упізнання за допомогою фоторобота. Замаскована усередині будинку відеокамера із записом на жорсткий диск дає можливість побачити не лише грабіжників, але й простежити, як поводиться з дитиною нянька, коли батьки відсутні.
Оснащення житла двома відеокамерами (у постійне користування) коштує замовнику близько 1000 у.о.
Як і раніше, популярна «тривожна кнопка», за допомогою якої бригада швидкого реагування може в разі потреби викликати пожежну і «швидку допомогу» — тепер вона як стаціонарна, так і у формі радіобрелока для ключів. Кнопка діє на досить великій від будинку відстані — біля гаража, у подвір’ї і входить у «пакет» охоронних послуг.
На жаль, натискають її вчасно далеко не завжди — лише заради захисту свого будинку і життя. Співробітники ювелірних магазинів або банків, як правило, користуються нею тільки після втечі грабіжників.
«Локальна» система сигналізації, коли до однієї системи приєднані відразу кілька квартир (в одного грабують — решта хапаються за сокири), використовується нечасто — сусіди не хочуть слухати виття помилкової тривоги. Спеціалісти вважають такий метод ненадійним і архаїчним.
Найнадійнішим засобом захисту (99%) фахівці визнають поєднання надійної системи сигналізації і фізичної охорони, яка сьогодні використовується тільки в елітних будинках і дачних селищах.
Якщо ви визначилися з видом охорони, не забудьте ознайомитися з договором, складеним ПОП, і умовами матеріальної відповідальності — без цього пункту охорона вашого житла перетворюється на охорону скла і вхідних дверей. Закон вимагає від охоронних фірм надання послуг хоча б із мінімальною відповідальністю.
На жаль, багато українців не розуміють, що без реальної суми, у яку оцінене їхнє майно, компенсація збитків просто неможлива. Якщо сума оцінки вашого майна велика, звичайно залучається агент страхової фірми, яка буде відшкодовувати збитки. Невеликі суми відшкодовує охоронна фірма — у разі, якщо дії охоронної структури були недосить оперативними або апаратура встановлена неправильно.
Солідні компанії, навіть якщо замовник постраждав не з їхньої провини, як правило, намагаються знайти компроміс із потерпілим, частково відшкодувати збитки і тим самим підтвердити прислів’я «друзі пізнаються в біді».
«Страховий випадок» (пограбування) передбачає особливу процедуру компенсації, обумовлену в договорі. Співробітники охоронних підприємств зобов’язані викликати слідчо-оперативну групу міліції, яка б задокументувала цей факт. Без заявника, який перебуває у відпустці, кримінальну справу не порушують — складають протокол і опечатують двері.
Щоб одержати компенсацію, достатньо заяви в охоронну або страхову фірму і реально установленої суми збитку.
Наявність сигналізації — звична норма в усьому світі. Проте в Польщі, США або Німеччини за тривожним сигналом ніхто не їде. Якщо у вас спрацювала сигналізація в Каліфорнії, а ви перебуваєте у відпустці в Парижі, вам зателефонують і повідомлять, що був тривожний сигнал. Доведеться гарячково шукати родичів, аби перевірити житло.
У США, на відміну від України, сигнал на пульт коштує п’ять доларів на місяць, виїзд приватної охорони за сигналом — у 10 разів дорожче, виїзд поліції — у 50 разів дорожче. А за рубежем, як відомо, люблять заощаджувати...